Nakładanie kremu na dłonie

Sucha skóra na dłoniach

5 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Dlaczego pielęgnacja suchych dłoni jest tak ważna?

Nasze ręce naprawdę ciężko pracują – bardziej niż jakakolwiek inna część ciała. Cała ta ciężka praca wywiera duży wpływ na skórę dłoni. Jest ona dodatkowo rzadko zakrywana i dlatego jest bezpośrednio narażona na szkodliwe działanie zewnętrznych czynników drażniących, takich jak niskie i wysokie temperatury, częste mycie rąk, zanieczyszczenia i brud. Wszystko to może osłabić naturalną barierę skóry i spowodować wysuszenie dłoni.

Sucha skóra na dłoniach
Nasze dłonie mają inną strukturę skóry niż inne części ciała

Nasze dłonie mają szczególną strukturę skóry, inną niż pozostałe części ciała:

Skóra na wewnętrznych powierzchniach dłoni i palców:

  • jest bogata w tkankę tłuszczową i łączną (np. elastynę i kolagen)
  • ma dużo gruczołów potowych, ale bardzo mało gruczołów łojowych

Skóra na grzbietach dłoni:

  • prawie nie ma tkanki tłuszczowej
  • jest szczególnie cienka i wrażliwa
  • ma niewiele gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe odpowiadają za produkcję łoju, który dostarcza skórze lipidy (tłuszcze) oraz składniki wiążące wodę, co razem stanowi barierę hydrolipidową skóry. Ponieważ skóra dłoni ma niewiele gruczołów łojowych, co wiąże się ze zmniejszoną zdolnością do wiązania wody niż skóra innych części ciała, znacznie szybciej ulega przesuszeniu. 

Jakie są oznaki i objawy suchych dłoni?

Sucha skóra na kostkach dłoni
Sucha skóra zwykle najpierw pojawia się na kostkach (kłykciach)

Oznaki i objawy suchej skóry rąk różnią się w zależności od nasilenia i przyczyny suchości:

  • W najłagodniejszej formie tej dolegliwości dłonie są suche i wrażliwe. Mogą być lekko zaczerwienione ze względu na zwiększoną wrażliwość. Sucha skóra może występować na wierzchu dłoni, ale również na kostkach i między palcami.
  • W cięższych przypadkach dłonie mogą być bardzo suche i szorstkie. Skóra może być pokryta drobnymi pęknięciami lub obszarami z łuszczącą się, napiętą skórą
  • Choroby współistniejące, takie jak atopowe zapalenie skóry mogą powodować szorstkość, swędzenie i stan zapalny skóry. Czerwona i sucha skóra na dłoniach jest jednym z symptomów tego schorzenia.

Objawy często nasilają się zimą, a także po kąpieli lub prysznicu.

Przyczyny i czynniki powodujące problem suchych dłoni

Oprócz opisanych wcześniej przyczyn wynikających ze struktury skóry, istnieją również czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogą powodować przesuszenie skóry na dłoniach. 

Suche powietrze prowadzi również do wysuszenia skóry dłoni
Centralne ogrzewanie może wysuszać skórę

Czynniki zewnętrzne:

  • Czynniki środowiskowe, takie jak trudne warunki pogodowe i wahania temperatury, wiatr, niska wilgotność
  • Suche powietrze (na skutek korzystania z centralnego ogrzewania i klimatyzacji)
  • Częste mycie rąk i używanie do tego zbyt gorącej wody
  • Światło ultrafioletowe (UV) (co powoduje przedwczesne starzenie się skóry)
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry: stosowanie produktów, które nie wspierają naturalnego pH skóry i uszkadzają barierę ochronną skóry
  • Sucha skóra dłoni u dziecka jest najczęściej efektem przesadnej higieny oraz wykorzystania kosmetyków nieodpowiednich dla najmłodszych
  • Podrażnienia mechaniczne (tj. otarcia najbardziej zewnętrznej warstwy skóry). Niektórzy pracownicy, np. osoby wykonujące zawody rzemieślnicze, są szczególnie podatne na tego rodzaju uszkodzenia skóry
  • Substancje chemiczne, w tym te stosowane w niektórych detergentach
  • Stosowanie miejscowo maści z retinoidami i steroidami
 
Myj ręce w letniej wodzie
Myj ręce w letniej wodzie

Czynniki wewnętrzne:

  • Źle zbilansowana dieta i spożywanie zbyt małej ilości płynów (Zwłaszcza brak witamin: A, C i E oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych)
  • Alkohol i nikotyna
  • Stres
  • Proces starzenia się skóry: Z wiekiem nasza skóra na ogół staje się bardziej sucha

Suche dłonie mogą również towarzyszyć innym chorobom i dolegliwościom, takim jak:

  • Atopowe zapalenie skóry
  • Cukrzyca
  • Łuszczyca
  • Rybia łuska
  • Alergie
  • Zaburzenie pracy tarczycy

Oprócz wyżej wymienionych chorób przyczyną suchości dłoni może być również anemia, a także choroby nerek. Również odwodnienie organizmu w wyniku biegunki lub gorączki może być przyczyną bardzo suchych dłoni, przez czas trwania choroby. 

 

Suche dłonie zimą - jak o nie zadbać w trudnych warunkach?

Zima to bardzo trudny czas dla naszych dłoni. Niska temperatura, wiatr i suche powietrze negatywnie na nie wpływają, doprowadzając do ich przesuszenia, a nawet pękania. Okres jesienno-zimowy i jego warunki pogodowe to jedna z przyczyn suchych dłoni. 

Czy zimą wystarczy sam krem na suche dłonie? Zdecydowanie nie! Zacznijmy od przyjrzenia się z jakiego materiału wykonane są rękawiczki, które nosimy. Odradzamy włókna syntetyczne, dobrym wyborem będą rękawiczki bawełniane lub wełniane, które najlepiej zabezpieczą wrażliwą skórę rąk przed zimnem. Jeśli zimą mamy problem z bardzo suchą skórą dłoni, dobrym pomysłem będzie korzystanie z gumowych rękawiczek podczas sprzątania, a także mycia naczyń. W ten sposób zabezpieczymy uwrażliwioną skórę dłoni przed kontaktem z detergentami. Czy zimą powinno się stosować specjalny krem do rąk? Zdecydowanie tak. Krem przeznaczony do suchych dłoni będzie idealny do stosowania podczas zimowych dni, ponieważ będzie zawierał składniki, które nawilżą i natłuszczą zewnętrzną warstwę skóry. Warto sięgnąć po kremy okluzyjne, wytwarzające na skórze ochronną warstwę. Działanie okluzyjne wykazują kosmetyki niezawierające wody, mające w składzie kwasy tłuszczowe i naturalne woski. Jeżeli poszukujemy kremu na bardzo suche i zniszczone dłonie to krem okluzyjny będzie dobrym wyborem. Krem lub maść ze składnikami takimi jak oleje arganowy, jojoba, olej ze słodkich migdałów, mocznik, czy masło shea będą dobrym sposobem na suche dłonie. 

Jak zapobiegać przesuszaniu się skóry dłoni?

Mamy problem z suchymi dłońmi i nie wiemy co robić? Odpowiednia pielęgnacja dłoni i dobór odpowiednich kosmetyków szybko wyeliminują ten problem. Jest to zarazem najlepsza profilaktyka pozwalająca uniknąć zniszczenia skóry na dłoniach. Co robić, aby zapobiegać przesuszaniu się skóry dłoni? Unikajmy gorącej wody, co dotyczy nie tylko mycia rąk, ale również kąpieli i zmywania naczyń, a do sprzątania i ręcznego mycia naczyń stosujmy rękawice ochronne. W niesprzyjających warunkach pogodowych ubierajmy rękawiczki, które zabezpieczą skórę dłoni przed wiatrem i mrozem. Przede wszystkim dbajmy o odpowiednie nawilżenie rąk, zwłaszcza po użyciu produktów antybakteryjnych, które wysuszają naskórek i mogą być jedną z przyczyn suchej skóry na dłoniach. Odpowiedniej pielęgnacji wymaga skóra na dłoniach bardzo sucha i z pęknięciami. Oprócz uczucia ściągania skóry, pojawia się wtedy ból i pieczenie. W takim wypadku należy koniecznie zrezygnować z tradycyjnego mydła oraz kosmetyków z zawartością alkoholu. Sięgnijmy po kremy z witaminami A, E, keratyną, pantenolem oraz olejami roślinnymi, które skutecznie nawilżą dłonie. Stworzą one na skórze warstwę ochronną, która skutecznie zapobiegnie powstawaniu dalszych uszkodzeń.

Jak dbać o suchą skórę dłoni

Mycie rąk

Myj ręce w letniej wodzie
Myj ręce w letniej wodzie

Staraj się myć ręce tylko w letniej wodzie i używaj łagodnego mydła, które wspiera naturalne pH skóry.

Suszenie rąk

Osusz dłonie
Osusz dłonie

Po umyciu dokładnie wysusz ręce i nie zapomnij o miejscach między palcami. Lepiej jest delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem, niż ją pocierać.

Nawilżanie

Dbaj o dłonie
Regularnie nawilżaj dłonie, aby chronić naturalną barierę skóry

Jeśli Twoje dłonie są wrażliwe i szorstkie, ważne jest, aby po umyciu regularnie stosować nawilżający produkt pielęgnacyjny – zwłaszcza jeśli pracujesz w wilgotnym środowisku lub masz regularny kontakt z brudem, smarami i chemikaliami.

Do bardzo suchych i szorstkich dłoni polecamy Eucerin UreaRepair PLUS Regenerujący krem do rąk z 5% Mocznika. Udowodniono klinicznie i dermatologicznie, że ten krem z Mocznikiem, Ceramidem i innymi naturalnymi czynnikami nawilżającymi (NMF) zapewnia zarówno natychmiastową ulgę, jak i intensywne nawilżenie do 48 godzin i jest odpowiedni dla osób łuszczycą i  cukrzycą.

Do popękanej i podrażnionej skóry polecamy Eucerin Aquaphor Maść regenerującą, która koi i regeneruje bardzo suchą, podrażnioną lub popękaną skórę, zapewniając jej odpowiednią barierę ochronną. Dodatkowo nie zatyka porów i nie zawiera substancji zapachowych.

Co jeszcze pomaga chronić dłonie, aby nie stały się szorstkie i przesuszone?

Kobieta pije wodę

  • Nawilżaj dłonie przed pójściem spać i zakładaj cienkie bawełniane rękawiczki, aby krem mógł się w pełni wchłonąć.
  • Zawsze noś rękawiczki w chłodne dni, aby chronić skórę dłoni przed przesuszeniem. 

Pamiętaj o uzupełnianiu płynów i nie zastępuj wody napojami bezalkoholowymi, które mogą zawierać dużo cukru.

Jak zregenerować suche dłonie?

Co na suche dłonie? Borykając się z problemem bardzo suchych dłoni warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Przede wszystkim należy zadbać o złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingu. Bardzo łatwo można go przygotować samodzielnie, wykorzystując produkty takie jak fusy kawy czy cukier. Aby wykonać domowy peeling cukrowy wystarczy wymieszać kilka łyżek cukru z odrobiną oliwy z oliwek, do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Tak przygotowanym peelingiem masujemy dłonie kolistymi ruchami. Samodzielnie możemy wykonać również nawilżające i regeneracyjne maseczki, np. z oliwy i żółtka jaja, z siemienia lnianego, z miodu i awokado, czy nawet z ziemniaków. Działanie domowych maseczek można wzmocnić dodając do nich kilka kropel witaminy A lub E, dostępnych do kupienia w aptece bez recepty. Pamiętaj, że działanie maseczki zostanie wzmocnione, jeżeli ubierzemy bawełniane rękawiczki, które pomogą substancjom aktywnym wniknąć głębiej. Suche dłonie zimą zregenerujemy przygotowując natłuszczającą kąpiel w oliwie z oliwek. Aby ją wykonać wystarczy delikatnie podgrzać oliwę z oliwek oraz dodać kilka kropel soku z cytryny. W tak przygotowanej miksturze zaleca się moczyć dłonie przez kilka minut. Kolejnym wartym polecenia sposobem, znanym naszym babciom, jest kąpiel parafinowa dłoni. Parafina zastosowana na dłonie tworzy naturalną powłokę ochronną zatrzymującą wilgoć. 

Pielęgnacja rąk domowymi sposobami jest tania, a zarazem niezwykle skuteczna. Jeżeli nie przekonują nas domowe sposoby możemy udać się do salonu kosmetycznego na jeden z zabiegów pielęgnacji suchych dłoni. Polecane zabiegi to: mezoterapia, karboksyterapia oraz oxybrazja. W gabinecie możemy poddać się również zabiegowi parafinowemu na dłonie lub wykonać peeling.

Ważne informacje

Trzymaj krem do rąk obok umywalki – w domu i w pracy – aby pamiętać o konieczności jego użycia. I nakładaj krem natychmiast po umyciu rąk, ponieważ wilgotna skóra szczególnie dobrze wchłania składniki aktywne.

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin