Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która dotyka skórę i objawia się różnymi zmianami patologicznymi. To choroba, w której zmiany skórne mogą przypominać egzemę jednak różni się od typowego wyprysku, czyli egzemy mechanizmem powstawania zmian.
Egzema dłoni, twarzy czy na skórze głowy, ma różne podłoża. Jak wspomnieliśmy, może pojawić się z powodu bezpośredniego kontaktu z alergenem – to tak zwany wyprysk kontaktowy. Przykładowe częste alergeny to lateks, nikiel, składniki gumy czy substancje znajdujące się w niektórych kosmetykach. W przeciwieństwie do niego, wyprysk kontaktowy niealergiczny wywołany jest przez substancje drażniące między innymi detergenty i środki czyszczące o mocnym działaniu. Przy kontakcie z takimi substancjami lepiej używać rękawiczek ochronnych, żeby uniknąć podrażniania.
Egzema potnicowa to kolejny rodzaj, o którym warto wspomnieć. Ta odmiana charakteryzuje się występowaniem wyprysków na bocznych powierzchniach palców dłoni oraz na dolnej części stóp. Co ciekawe, ta egzema u dzieci zazwyczaj nie występuje. Chorują na nią wyłącznie dorośli. Dokładne przyczyny tej choroby nie zostały w pełni poznane, choć wiadomo, że jest reakcją na zakażenia grzybicze lub bakteryjne, a także niektóre alergeny jak na przykład nikiel. Ze względu na to, że popękana skóra na dłoniach i stopach stanowi dużą uciążliwość, leki to nie jedyne wsparcie dla chorego. Pomóc mogą również kremy i maści regenerujące – Eucerin Aquaphor to idealny przykład produktów, które przyspieszają regenerację podrażnionej i chorej skóry.
Wyprysk podudzi wynika z kolei z problemów krążeniowych. Choroba ta jest związana z niewłaściwym odpływem krwi z kończyn, co skutkuje zastojem, uszkodzeniami ścian naczyń krwionośnych, obrzękiem i zaburzeniami troficznymi skóry. Skutkiem tych zmian jest rozwój stanu zapalnego i uszkodzeń skóry, które mogą przekształcać się w owrzodzenia podatne na infekcje.
Wyprysk łojotokowy zwany też łojotokowym zapaleniem skóry to kolejny rodzaj egzemy. Na twarzy pojawia się najczęściej, dlatego stanowi poważny problem zarówno kosmetyczny jak i psychologiczny wpływając niekorzystnie na jakość życia. Łojotokowe zapalenie skóry wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych i nadprodukcją sebum. W etiopatogenezie tego schorzenia podkreśla się rolę zakażenia lipofilnym grzybem Malassezia furfur, oraz występujących zaburzeń funkcji barierowej skóry.
Niezależnie od typu, Egzema wymaga odpowiedniej diagnozy i leczenia, dostosowanego do indywidualnych potrzeb chorego. Rozpoznanie rodzaju egzemy opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym, badaniach diagnostycznych oraz obserwacji objawów klinicznych. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie skutecznych metod terapeutycznych, które łagodzą objawy i poprawiają komfort życia chorych.