Egzema

Egzema - na czym polega i jak ją pokonać?

12 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Egzema - na czym polega i jak ją pokonać?

Problemy skórne nie są rzadkością – zwłaszcza w czasach, w których wiele czynników zewnętrznych wpływa na nasze zdrowie. Egzema jest jednym z nich, choć przyczyny jej powstawania mogą być różne. Warto o tym pamiętać, by nie leczyć się samodzielnie. Czym jest egzema? W jaki sposób można ją wyleczyć? Kiedy udać się do dermatologa? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Wprowadzenie do egzemy – definicja i podstawowe informacje

Egzema

Zastanawia Cię, skąd bierze się egzema? Co to jest i jak wygląda? Egzema, zwana również wypryskiem, to stan zapalny skóry, który objawia się zaczerwienieniem, grudkami i intensywnym świądem. Często rozwija się w wyniku kontaktu z alergenami lub drażniącymi substancjami. Egzema skóry może wystąpić na różnych częściach ciała, powodując suchość skóry, pęknięcia i zmiany zapalne, które są źródłem dużego dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Choć schorzenie to nie jest zakaźne, jego objawy mogą znacznie obniżać jakość życia, zwłaszcza gdy zmiany skórne są widoczne na twarzy czy dłoniach.

Egzema często pojawia się już w niemowlęctwie, a u wielu osób trwa przez całe życie. Kluczowe w zarządzaniu tym schorzeniem jest unikanie czynników wywołujących i odpowiednia pielęgnacja skóry. Edukacja na temat egzemy i wsparcie medyczne są niezbędne dla poprawy komfortu życia osób chorych. Co to jest egzema i jak ją rozpoznać, dowiesz się w następnej części artykułu.

Objawy egzemy – jak rozpoznać tę chorobę skórną?

Egzema, czyli wyprysk to powierzchowny stan zapalny skóry, powstający pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Na ogół substancje będące przyczyną wyprysku można zidentyfikować. Są to często alergeny, substancje toksyczne lub drażniące, jednak w wielu przypadkach przyczyny wyprysku nie udaje się ustalić. Z uwagi na przyczynę, wyprysk dzieli się na kontaktowy, zawodowy, łojotokowy, potnicowy, wyprysk podudzia oraz związany z nadwrażliwością na bakterie (określany jako mikrobowy lub pieniążkowaty).  Egzema może obejmować różne obszary na ciele, takie jak skóra na nogach, stopach, głowie, palcach rąk i stóp, zgięciach podkolanowych i łokciowych oraz na tułowiu. Lecz jak wygląda egzema?

Pierwszym objawem jest najczęściej zaczerwienienie skóry. Zmiany te pojawiają się zazwyczaj na małych obszarach, ale mogą się rozszerzać i tworzyć rozległe obszary zapalne. Czy egzema swędzi? Niestety zaczerwienieniu często towarzyszy obrzęk i swędzenie. Jednak staraj się nie drapać zaczerwienionych miejsc, ponieważ może to skutkować dalszymi uszkodzeniami skóry i nadżerkami. Nie zapominaj również o nieświadomym drapaniu podczas snu, dobrze jest się przed nim zabezpieczyć, ponieważ świąd jest naprawdę uciążliwy przy takich chorobach jak egzema. Początki choroby to jednak nie tylko zaczerwieniona skóra. W pierwszych stadiach choroby, na skórze pojawiać się mogą również drobne grudki, które z czasem przekształcają się w pęcherzyki. Te natomiast po pęknięciu tworzą strupy i wspomniane wcześniej nadżerki. Zmiany te są bardzo uciążliwe, szczególnie gdy występują w widocznych miejscach, takich jak twarz czy dłonie. Najczęściej pojawiają się one jednak w zgięciach pod kolanami, na nadgarstkach i w zgięciach łokciowych. To wszystko to tylko początkowe objawy, którymi charakteryzuje się egzema. Jak wygląda po długim czasie trwania? Przewlekła faza egzemy charakteryzuje się lichenizacją czyli zapalnym pogrubieniem naskórka, uwydatnieniem naturalnej rzeźby skóry i jej fałdów. Lichenizacji towarzyszy przesuszenie skóry i złuszczenie - a co za tym idzie, większy świąd. 


Egzema

Dlatego tak ważne jest, by skórę z egzemą regularnie natłuszczać za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych, ale też stosować do mycia delikatne środki nawilżające, takie jak Eucerin pH5 Olejek do mycia.

Zmiany skórne mogą powstawać w wyniku kontaktu z alergenami, takimi jak biżuteria czy niektóre kosmetyki lub substancje chemiczne. Zmiany pojawiają się wtedy około 24-48 godzin po kontakcie z alergenem. U podłoża tego typu reakcji leży IV typ reakcji immunologicznej określany jako alergia opóźniona. Po wniknięciu przez naskórek alergenu skóra staje się zaczerwieniona, obrzęknięta, a pęcherzyki razem z grudkami mogą się zlewać, tworząc większe obszary zapalne.

Jeżeli zauważasz u siebie te objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować pogorszeniem stanu skóry i rozszerzaniem się zmian. Leczenie egzemy jest złożone i wymaga konsultacji z dermatologiem oraz alergologiem. Właściwa terapia i unikanie czynników wywołujących podrażnienia, są kluczowe w walce z tą chorobą. Zaniedbanie leczenia może prowadzić do poważnych powikłań, w tym do infekcji bakteryjnych, które mogą wymagać antybiotykoterapii. Dlatego ważne jest, aby w przypadku zaobserwowania u siebie objawów egzemy, niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Rodzaje egzemy – rozróżnienie między atopowym, kontaktem i innymi typami

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która dotyka skórę i objawia się różnymi zmianami patologicznymi. To choroba, w której zmiany skórne mogą przypominać egzemę jednak różni się od typowego wyprysku, czyli egzemy mechanizmem powstawania zmian. 

Egzema dłoni, twarzy czy na skórze głowy, ma różne podłoża. Jak wspomnieliśmy, może pojawić się z powodu bezpośredniego kontaktu z alergenem – to tak zwany wyprysk kontaktowy. Przykładowe częste alergeny to lateks, nikiel, składniki gumy czy substancje znajdujące się w niektórych kosmetykach. W przeciwieństwie do niego, wyprysk kontaktowy niealergiczny wywołany jest przez substancje drażniące między innymi detergenty i środki czyszczące o mocnym działaniu. Przy kontakcie z takimi substancjami lepiej używać rękawiczek ochronnych, żeby uniknąć podrażniania.  

Egzema potnicowa to kolejny rodzaj, o którym warto wspomnieć. Ta odmiana charakteryzuje się występowaniem wyprysków na bocznych powierzchniach palców dłoni oraz na dolnej części stóp. Co ciekawe, ta egzema u dzieci zazwyczaj nie występuje. Chorują na nią wyłącznie dorośli. Dokładne przyczyny tej choroby nie zostały w pełni poznane, choć wiadomo, że jest reakcją na zakażenia grzybicze lub bakteryjne, a także niektóre alergeny jak na przykład nikiel. Ze względu na to, że popękana skóra na dłoniach i stopach stanowi dużą uciążliwość, leki to nie jedyne wsparcie dla chorego. Pomóc mogą również kremy i maści regenerujące – Eucerin Aquaphor to idealny przykład produktów, które przyspieszają regenerację podrażnionej i chorej skóry. 

 

Wyprysk podudzi wynika z kolei z problemów krążeniowych. Choroba ta jest związana z niewłaściwym odpływem krwi z kończyn, co skutkuje zastojem, uszkodzeniami ścian naczyń krwionośnych, obrzękiem i zaburzeniami troficznymi skóry. Skutkiem tych zmian jest rozwój stanu zapalnego i uszkodzeń skóry, które mogą przekształcać się w owrzodzenia podatne na infekcje. 

Wyprysk łojotokowy zwany też łojotokowym zapaleniem skóry to kolejny rodzaj egzemy. Na twarzy pojawia się najczęściej, dlatego stanowi poważny problem zarówno kosmetyczny jak i psychologiczny wpływając niekorzystnie na jakość życia. Łojotokowe zapalenie skóry wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych i nadprodukcją sebum. W etiopatogenezie tego schorzenia podkreśla się rolę zakażenia lipofilnym grzybem Malassezia furfur, oraz występujących zaburzeń funkcji barierowej skóry.  

Niezależnie od typu, Egzema wymaga odpowiedniej diagnozy i leczenia, dostosowanego do indywidualnych potrzeb chorego. Rozpoznanie rodzaju egzemy opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym, badaniach diagnostycznych oraz obserwacji objawów klinicznych. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie skutecznych metod terapeutycznych, które łagodzą objawy i poprawiają komfort życia chorych.


Przyczyny egzemy – czynniki genetyczne, środowiskowe i dietetyczne

Omawiana choroba skóry może mieć wiele przyczyn jednak czy egzema jest zaraźliwa? Na szczęście, nie jest. Natomiast wpływają na nią inne czynniki takie jak dieta, środowisko i oczywiście nasza genetyka. Z tego powodu możemy rozróżnić egzemę endogenną, wynikającą z czynników wewnętrznych, takich jak genetyka czy zaburzenia hormonalne, a także egzogenną – wywołaną przez czynniki zewnętrzne, jak kosmetyki czy chemikalia, ale też odzież, biżuterię czy składniki pokarmowe.

Egzema

 

  • Genetyczne predyspozycje, takie jak na przykład mutacje w genie filagryny, osłabiają barierę skórną, a co za tym idzie, skóra staje się sucha i podatna na podrażnienia oraz infekcje. 
  • Czynniki środowiskowe takie jak kontakt z detergentami i innymi wcześniej wspomnianymi środkami, wywołują zmiany określane jako wyprysk kontaktowy. Na nie
    szczególnie powinny uważać osoby, które mają częsty kontakt z substancjami chemicznymi w pracy.
  • Kolejnym czynnikiem prowokującym wystąpienie zmian jest dieta. Alergeny pokarmowe mogą wywołać egzemę, dlatego w przypadku osób cierpiących na alergie pokarmowe, konieczna jest dieta eliminacyjna.

Skuteczne strategie leczenia egzemy – leki, maści i alternatywne metody

Wiesz już dobrze, czym jest egzema. Leczenie tej skomplikowanej choroby skórnej wymaga działania na wielu frontach. Farmakologia wraz z naturalnymi metodami i odpowiednim stylem życia powinny pozwolić Ci pozbyć się tego problemu, jakim niewątpliwie jest egzema. Jak leczyć to jednak nie jedyne zagadnienie. Warto też wiedzieć, czego unikać. Najważniejszym i pierwszym krokiem jest identyfikacja i eliminacja czynników wywołujących, takich jak alergeny czy drażniące substancje, po których na skórze pojawia się egzema. Czym leczyć schorzenie, żeby jak najszybciej pozbyć się objawów? Podstawą leczenia farmakologicznego są miejscowe kortykosteroidy, które redukują stan zapalny i świąd. W przypadkach zaostrzeń stosuje się doustne glikokortykosteroidy. Leki przeciwhistaminowe pomagają kontrolować świąd, a przy wtórnych zakażeniach skóry zaleca się antybiotyki i środki przeciwgrzybicze. W leczeniu egzemy istotne są również dermokosmetyki. Produkty takie jak kosmetyki nawilżające zawierające mocznik, zapewniają intensywne nawilżenie i wspierają odbudowę bariery hydrolipidowej. Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki regulujące pH, które są bardzo delikatne, nie podrażniają i zawierają naturalne olejki.

Egzema

 

Jak radzić sobie z problemem, jakim jest egzema na dłoniach? Leczenie domowe obejmuje różnorodne metody, które wspomagają działanie leków i pomagają łagodzić objawy. Olej kokosowy, dzięki swoim działaniom nawilżającym i łagodzącym, jest świetny do przygotowania okładów. Ocet jabłkowy, dzięki kwaśnemu pH, pomaga zwalczać bakterie i drożdże, przywracając równowagę skórze. Olej słonecznikowy wspiera produkcję ceramidów, które wzmacniają barierę skórną. Aloes to kolejny naturalny środek, który działa kojąco i przeciwzapalnie. Warto stosować go w formie żelu na skórę oraz pić sok aloesowy, aby wspomagać regenerację od wewnątrz. Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, jednak przed użyciem należy go rozcieńczyć, na przykład z oliwą z oliwek, aby uniknąć podrażnień.
 
W domowym leczeniu egzemy pomocne mogą być różne naturalne substancje. Jogurt naturalny przynosi ulgę swędzącej skórze. Soda oczyszczona ma właściwości antybakteryjne i pomaga przywrócić naturalne pH skóry, co łagodzi objawy które przynosi egzema. Jednak pamiętaj, że wszelkie sposoby domowe zawsze należy skonsultować z lekarzem. Wiele z nich może okazać się nietrafionych w Twoim przypadku. Ryzykowanie z metodami niesprawdzonymi nigdy nie jest dobrym wyjściem.
 
Zwróć również uwagę na to, że nieleczona egzema skóry rozwija się z dnia na dzień, a jej objawy stają się coraz bardziej uciążliwe w życiu codziennym. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej. Koniecznie udaj się do dermatologa, a także alergologa, którzy umożliwią Ci działanie na różnych polach.

Pielęgnacja skóry w przypadku egzemy – ważne kroki w codziennej rutynie

Zarówno leczenie, jak i pielęgnacja skóry, są ważne przy poważnym schorzeniu, jakim jest egzema. Krem, który nie zawiera żadnych alergenów, będzie Twoim sojusznikiem w walce z tą chorobą. Egzema jest uciążliwą chorobą, skutkująca wysuszeniem i lichenizacją skóry, dlatego pielęgnacja skóry stanowi kluczowy element codziennej rutyny. Dobierz takie kosmetyki do skóry dojrzałej, problematycznej lub suchej, które będą pomagały Ci w walce z egzemą i nie zaostrzą tego problemu. 

Pielęgnacja skóry u dorosłych i dzieci może nieco się od siebie różnić, ale podstawowe zasady pozostają takie same. Codzienna kąpiel z emolientem, zalecana szczególnie wieczorem, pomaga utrzymać skórę nawilżoną i wolną od alergenów. W przypadku dzieci stosuj delikatne środki myjące i nawilżające, zapewniając im komfort i łagodzenie objawów egzemy. W takiej sytuacji również codzienna kąpiel nie jest konieczna – dwa razy w tygodniu zupełnie wystarczy. Po każdej kąpieli nawilżaj całe ciało odpowiednim dermokosmetykiem. Kremy i maści regenerujące – Eucerin Aquaphor to idealny dermokosmetyk dla wysuszonej skóry z problemami. 

Egzema jest poważnym problemem skórnym, który może znacznie wpłynąć na jakość życia chorego. Na szczęście jednak dzisiejsze czasy przyniosły nam wiele sposobów, jak i produktów, które pomogą Ci złagodzić objawy tak, że zapomnisz o istnieniu tej choroby. Pamiętaj jednak, że egzema jest problemem, który nie jest całkowicie uleczalny. To choroba nawrotowa, podczas której konieczna jest restrykcyjna rutyna pielęgnacyjna łagodząca objawy.

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin