Świąd: czym jest? Jak się rozwija?
Świąd to uczucie wynikające z pobudzenia włokien nerwowych. Jego konsekwencją jest odruch drapania lub pocierania skóry. Uczucie to jest zwykle ograniczone (występuje na określonej części ciała), ale może też być uogólnione (dotyczyć całego ciała).
Gdy jakiś czynnik podrażnia naszą skórę, dochodzi do naruszenia bariery ochronnej i pobudzenia receptorów zakończeń nerwowych znajdujacych się w skórze. Wynikiem tego jest powstanie miejscowej reakcji i uwalnianie między innymi histaminy. Receptory wysyłają do mózgu sygnał, co powoduje wywołanie uczucia świądu i chęci podrapania się.
Przesuszenie skóry wiąże się z zaburzeniem funkcji tworzonej przez nią bariery ochronnej. Jest ona pozbawiona odpowiedniej ilości wody i lipidów potrzebnych do skutecznego funkcjonowania. Zwiększa to podatność skóry na działanie zewnętrznych czynników drażniących, co może powodować świąd.
Drapanie jest naturalną reakcją i przynosi chwilową ulgę, ale często powtarzane może jeszcze bardziej nasilić świąd. Drapanie może uszkodzić skórę, powodując jej pogrubienie, dodatkowo pobudzając receptory w skórze inicjuje sygnał wysyłany do mózgu, co powoduje dalszą potrzebę drapania – i tak zaczyna się odruchowy cykl „świąd-drapanie”.
Nadmierne drapanie może również uszkodzić skórę, przerywajac jej ciągłość i prowadząc do zmniejszenia skuteczności bariery ochronnej, narażając skórę, a tym samym cały organizm, na infekcje. Mając to na uwadze, należy świąd skóry traktować poważnie i eliminować je już na wczesnym etapie.