Ablacja to termin, który w medycynie oznacza zniszczenie tkanek na ograniczonej powierzchni w celu uzyskania efektu terapeutycznego. Cechą lasera ablacyjnego jest kontrolowane uszkodzenie skóry. Laser frakcyjny ablacyjny działa poprzez odparowanie wody z naskórka lub głębszych warstw skóry. W miejscu działania lasera powstają mikrouszkodzenia/destrukcja tkanek, co stymuluje komórki skóry do procesu odnowy, regeneracji. Ablacja laserowa w kosmetyce charakteryzuje się tym, że niszczone są komórki skóry punktowo tak, żeby otaczająca je tkanka miała szanse na rozpoczęcie procesu regeneracji. Po takim zabiegu skóra może goić się przez kilka tygodni.
Lasery ablacyjne są często stosowane w celu zmniejszenia blizn. Są również używane w leczeniu zmarszczek, ponieważ stymulują produkcję kolagenu. Istnieją dwa rodzaje laserów ablacyjnych: lasery CO2 i erbowe.
Laser frakcyjny ablacyjny stosuje się na następujące problemy skórne:
- blizny pooperacyjne
- blizny potrądzikowe (laseroterapia blizn)
- zmarszczki,
- rozstępy,
- plamy starcze,
- przebarwienia.
Jakich efektów możemy spodziewać się po laserze ablacyjnym frakcyjnym?
- wygładzenia zmarszczek,
- widocznego odmłodzenia skóry,
- bardziej elastycznej i jędrnej skóry,
- zmniejszenia widoczności porów,
- redukcji blizn i rozstępów,
- usunięcia zmian skórnych, np. brodawek (laseroterapia zmian skórnych),
- redukcji przebarwień.
Skóra po zabiegu laserem frakcyjnym początkowo będzie napięta i zaczerwieniona. Może również pojawić się obrzęk. Po kilku dniach, kiedy mikrourazy się wygoją a strupki się złuszczą, skóra nabierze zdrowego, jędrnego i młodzieńczego wyglądu.