Cienie pod oczami przyczyny

Cienie pod oczami – czy można się ich pozbyć?

7 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Cienie pod oczami – czy można się ich pozbyć?

Cienie pod oczami to codzienny problem wielu osób. Nadają twarzy zmęczony wygląd i nierzadko bywają źródłem kompleksów. Mają różne przyczyny – czasami może to być zwykłe zmęczenie czy niedostateczna ilość snu, innym razem problem natury estetycznej o podłożu genetycznym.  Cienie pod oczami mogą być też objawem wielu chorób. Na pewno niewłaściwa pielęgnacja, brak nawilżenia czy starzenie się delikatnej skóry w tej szczególnej okolicy wpływa na pogorszenie jej wyglądu. Na szczęście wcale nie oznacza to, że cienie pod oczami muszą pozostać stałym elementem Twojej urody. Mamy sposoby, aby  zapobiegać ich powstawaniu, usuwać je czy też skutecznie maskować. 

Cienie pod oczami – co to takiego?

Cienie pod oczami można podzielić na kilka typów. Zdecydowanie najczęstszy z nich to naczyniowe cienie pod oczami, które powstają, kiedy przez bardzo cienką skórę powiek dolnych prześwitują naczynia krwionośne. Przeświecanie drobnych naczyń włosowatych daje efekt delikatnego zasinienia. Innym powodem i typem cieni pod oczami  są cienie barwnikowe, pojawiają się wskutek nadmiernego gromadzenia się melaniny w skórze. To często cecha osobnicza, uwarunkowana genetycznie. Zanikowe cienie pod oczami to wynik procesu starzenia się skóry. Wraz z wiekiem skóra powiek staje się mniej elastyczna i cieńsza, zmniejsza się też ilość tkanki podskórnej co dodatkowo uwydatnia strukturę naczyń krwionośnych i pogłębia zasinienie powiek. Poniżej przedstawiamy dokładne przyczyny powstawania szarawych oraz fioletowych cieni pod oczami 

Cienie pod oczami – przyczyny powstawania

Tak naprawdę nie ma jednej przyczyny powstawania sińców pod oczami. W grę wchodzi wiele czynników – od bardzo prostych, które można łatwo wyeliminować aż po zdecydowanie poważniejsze, mające związek ze zdrowiem. Z pewnością warto przyjrzeć im się bliżej. 

  • Najczęstsze przyczyny cieni pod oczami to brak snu oraz przemęczenie. Czasami wystarczy nieprzespana noc lub zbyt wiele godzin przed komputerem, aby następnego dnia obudzić się z podkrążonymi oczami. To wynik niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia bardzo delikatnej skóry pod oczami. Wiąże się z tym  stres oksydacyjny, który zmienia metabolizm komórek skóry i negatywnie wpływa na jej wygląd. Efekt to blada, cienka skóra, przez którą prześwitują naczynia krwionośne widoczne w postaci sińców.

  • Przyczyny występowania cieni pod oczami,  można też poszukiwać w stylu życia. Niezdrowa, źle zbilansowana dieta, obfitująca w węglowodany i sól, przetworzona żywność zawierającą szkodliwe dodatki, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów - każdy z tych czynników wpływa negatywnie na kondycje skóry, powoduje jej niedotlenienie i pogarsza metabolizm komórek! Przy niezdrowym trybie życia wytwarzane w nadmiarze wolne rodniki oraz toksyny negatywnie wpływają na stan skóry. Przyczyniają się też do zburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych co wzmacnia niekorzystny efekt. W rezultacie nie dość, że pojawiają się niechciane sińce, to na dodatek skóra twarzy traci naturalny blask, staje się matowa i ziemista. 

  • Kolejna przyczyna sińców pod oczami to naturalny proces starzenia się skóry. Z wiekiem w skórze zaczyna zmniejszać się ilość włókien kolagenowych oraz elastyny, przez co staje się ona wiotka i cienka. To uwydatnia znajdujące się płytko pod skórą naczynia krwionośne. Z wiekiem uwidacznia się także dolina łez, ponieważ w obrębie powiek zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej będącej podściółką dla skóry. Stąd niekorzystna gra światłocieni pod okiem, która wcześniej była niezauważalna. 

  • Przyczyną cieni pod oczami mogą też być choroby. Anemia czy niedobory witamin i składników odżywczych odbijają się na wyglądzie skóry. Często problem cieni pod oczami pojawia się u alergików, zwłaszcza w czasie, kiedy nasila się działanie uczulających alergenów. Sińce występują także wskutek reakcji na zbyt intensywne składniki w produktach do mycia twarzy lub makijażu. 
  • Czasami sińce mają podłoże genetyczne. Wówczas nawet maluchy mogą mieć wyraźnie podkrążone oczy. Po prostu taka ich uroda! W takim wypadku warto spróbować zaprzyjaźnić się z tym oryginalnym elementem wizerunku. 

Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Z pewnością zadajesz sobie pytanie – co na cienie pod oczami zadziała najlepiej? Bez wątpienia wiele zależy od przyczyny ich powstania. Kiedy Twoje cienie pod oczami powstały w wyniku problemów ze zdrowiem, musisz bezwzględnie zacząć od diagnostyki i leczenia choroby. To podstawa! Jeśli jednak specjalista wykluczył problemy ze zdrowiem, mamy dla Ciebie skuteczne sposoby na cienie pod oczami!

Zacznij od zmiany stylu życia. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu oraz wypoczynek pozytywnie wpły na stan skóry pod oczami (i nie tylko!). To jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, jak usunąć cienie pod oczami Dbaj też o dokładny demakijaż. Skóra pod oczami jest bardzo wrażliwa, dlatego nawet niewielkie pozostałości produktów mogą jej zaszkodzić. Dobieraj właściwie kosmetyki na dzień i na noc. Pozostawiając na skórze nieodpowiednie kosmetyki, sprawiasz, że staje się niedotleniona i szara. 

Cienie pod oczami – co stosować?

Krem na cienie pod oczami

Wygląd i kondycję omawianej okolicy poprawią kremy na cienie pod oczami o działaniu rozświetlającym oraz rozjaśniającym. Pamiętaj, że jeśli zmagasz się ze zmarszczkami, krem na cienie pod oczami powinien uwzględniać także tę potrzebę. Tutaj świetnie spisze się krem pod oczy Eucerin Hyaluron–Filler, który zawiera aż trzy składniki odpowiadające za utrzymanie młodego wyglądu skóry – Kwas Hialuronowy, Saponinę i Enoksolon. Są to substancje, które znalazły się też w innych formułach Eucerin. Kosmetyki Hyaluron–Filler to przebadana dermatologicznie pielęgnacja przeciwstarzeniowa, skuteczna nawet przy głębokich zmarszczkach. Poza wspomnianym kremem na cienie pod oczami oraz zmarszczki, w skład linii wchodzi skoncentrowane serum Eucerin Hyaluron–Filler oraz krem na dzień i na noc. To produkty polecane przez dermatologów na całym świecie. 

Kiedy zależy Ci na zintensyfikowaniu działań, zaopatrz się także w serum na cienie pod oczami. Ten produkt ma skoncentrowaną formułę i zwykle stosuje się go przed użyciem kremu na cienie pod oczami. Efekty zapewni Ci wyłącznie regularność w pielęgnacji! Rekomendujemy stosowanie kremu rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy.  

Zabieg na cienie pod oczami 

Najpopularniejsze zabiegi na cienie pod oczami to mezoterapia igłowa lub mikroigłowa. Podczas tego typu procedury pod skórę za pomocą igły lub Dermapenu wprowadza się substancje odżywcze, które redukują niechciane zasinienie. Inny skuteczny zabieg na cienie pod oczami to laseroterapia. To jednak dość kosztowne procedury, wymagające wielokrotnych powtórzeń. Uwzględnij to, decydując się na któryś z tych zabiegów. 

 

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Od wielu pokoleń znane i wykorzystywane są też domowe sposoby na cienie pod oczami. One również mogą znaleźć się w Twoim arsenale metod. Jednak zawsze zachowuj najwyższą ostrożność podczas ich stosowania. A jeśli masz obawy co do ich skuteczności, wybierz sprawdzone, dokładnie przebadane produkty.  

Jeden z najprostszych domowych sposobów na cienie pod oczami to przyłożenie do skóry czegoś chłodnego. Mogą być to kostki lodu zabezpieczone ściereczką, chłodny okład lub choćby zimne łyżki. Niska temperatura obkurcza naczynia, pobudza krążenie krwi, co nie tylko redukuje zasinienie, ale też obrzęk. Innym znakomitym rozwiązaniem na cienie pod oczami z domowych sposobów to stara, dobrze znana metoda - przyłożenia plastrów ogórka. To warzywo, które za sprawą przeciwutleniaczy poprawia wygląd skóry. Często poleca się też okłady z torebek herbaty lub rumianku. Jak je wykonać? Wcześniej zaparzone, dobrze wystudzone torebki przyłóż do skóry na około 10 minut, a cienie się zmniejszą. To zasługa m.in. garbników zawartych w herbacie, które obkurczają naczynia krwionośne. 

 

Jak zakryć cienie pod oczami?

Zastanawiasz się, jak zatuszować cienie pod oczami? Przydatny okazuje się makijaż, który jest zdecydowanie najszybszym rozwiązaniem! Wiemy też, jak ukryć cienie pod oczami dzięki produktom kosmetycznym! 

  • Dobrze dobrany korektor na cienie pod oczami to klucz do sukcesu. Nie może być zbyt jasny, ponieważ nada skórze szarawy, niezdrowy wygląd. Z kolei zbyt ciemny podkreśli jej zasinienie. Wybierz więc kolor jak najbardziej zbliżony do naturalnego odcienia cery. Zwróć też uwagę na jego temperaturę – ciepły, nieco żółty odcień spisuje się dobrze w walce z fioletowymi podkówkami. Jeśli jednak Twoje cienie mają raczej brązowe zabarwienie, wybierz korektor o różowym odcieniu. 
  • Oprócz koloru znaczenie ma konsystencja produktu. Lekki korektor nie poradzi sobie z ciemnym i mocno widocznymi zasinieniem. Jeśli zatem zależy Ci na skutecznym przykryciu cieni oraz wyrównaniu kolorytu skóry, wybierz kryjący, gęsty kosmetyk. Stosuj go oszczędnie! Wystarczy zaledwie odrobina, aby uzyskać zadowalający rezultat. Zawsze lepiej dodać odrobinę produktu, zamiast usuwać jego nadmiar. 
  • Zwróć też uwagę na technikę aplikacji kosmetyku. Za pomocą opuszków palców wklep korektor w obszar pod powiekami oraz miejsce tuż przy kąciku oka, które często bywa ciemniejsze. Ponadto możesz pokusić się o lekkie przypudrowanie okolicy pod oczami rozświetlającym pudrem. Co ważne, tuszując cienie pod oczami, nie zapominaj o choćby lekkim makijażu na twarzy.

Wierzymy, że wiesz już, jak zakryć cienie pod oczami oraz jak poradzić sobie z przyczyną ich powstania. Pamiętaj, że pielęgnacja skupiająca się na nawilżeniu skóry, zastosowanie produktów o działaniu rozświetlającym jak witamina C na cienie pod oczami daje bardzo dobre efekty. Czasami również domowe metody pomogą uzyskać efekt rozjaśnienia okolicy pod oczami. Nie zapominaj również o zdrowym stylu życiu! 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin