skóra po menopauzie

Menopauza a skóra - co musisz wiedzieć?

5 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Menopauza a skóra – co musisz wiedzieć?

Menopauza to specyficzny okres w życiu kobiety. Wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które odbijają się na funkcjonowaniu organizmu, samopoczuciu oraz na kondycji skóry. Podczas menopauzy możesz odczuwać wiele zmian zachodzących w Twojej skórze, między innymi charakterystyczne swędzenie czy przesuszenie cery. Zauważysz też wyraźniejsze zmarszczki. Jak poradzić sobie z zachodzącymi wówczas zmianami oraz złagodzić ich przebieg? W tym artykule znajdziesz cenne wskazówki, z którymi stanie się to znacznie łatwiejsze!

Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji skóry w okresie menopauzy?

skóra menopauzalna

W czasie menopauzy dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej organizmu. Dużą rolę odgrywają tu estrogeny (w szczególności 17β–estradiol) i progesteron, których poziom wyraźnie spada. Spadek stężenia tych hormonów powoduje dość gwałtowne pogorszenie się stanu i właściwości skóry, doprowadzając w ciągu krótkiego okresu do jej atrofii, nadmiernej suchości, spadku sprężystości, pojawienia się wiotkości i wielu innych towarzyszących dolegliwości. Pod wpływem zmniejszonej ilości estrogenów, w naskórku dochodzi do spowolnienia procesu odnowy komórkowej, znacznego ścieńczenia wszystkich warstw naskórka, a nawet zaniku (atrofii). Ścieńczeniu ulega też tkanka podskórna. W skórze właściwej dochodzi do zaburzenia procesu syntezy kolagenu i elastyny, co skutkuje spadkiem napięcia skóry. Spada intensywność procesu syntezy lipidów, glikozaminoglikanów i kwasu hialuronowego, jak również produkcji kolagenu i lipidów naskórkowych (głównie ceramidów) przez fibroblasty, czego konsekwencją jest wysuszenie tkanek. Co więcej, to właśnie skóra w okresie menopauzy jest pierwszym narządem, na którym widać jej skutki. W wyniku zachodzących zmian staje się cienka i delikatna. 

Jak zmiany hormonalne w okresie menopauzy wpływają na jej kondycję?

Zmiany skórne przy menopauzie dotyczą kilku aspektów. Istotny objaw przekwitania to spadek produkcji sebum, przez co skóra traci naturalną ochronę, dawną odporność na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych. Poza tym spada poziom nawilżenia skóry, stąd ścisły związek między suchą skórą a menopauzą. Często występuje także swędzenie skóry w menopauzie będące bezpośrednim wynikiem utraty wody i spadkiem poziomu nawilżenia. Ponadto dochodzi do zaburzeń mikrokrążenia krwi, przez które zmniejsza się dotlenienie oraz odżywienie komórek. Skóra wolniej się regeneruje, a wszelkie rany czy uszkodzenia goją się zdecydowanie dłużej. Inne zmiany skórne w menopauzie dotyczą spadku jej gęstości i sprężystości, co sprawia, że wiotczeje. Widzimy jak zanika wyrazisty owal twarzy oraz powstają tzw. chomiki. Opadają również powieki i zapadają się policzki. Kolejne zmiany skórne podczas menopauzy to przebarwienia w postaci plam soczewicowatych, które wraz z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne. Pamiętaj, że prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna jest ważna nie tylko w słoneczne dni, ale przez cały rok! Promieniowanie słoneczne znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry. Dlatego tak ważne jest, aby do codziennej pielęgnacji wprowadzić produkty, takie jak np. Eucerin Sun Photoaging Control SPF 50+ Fluid przeciw fotostarzeniu, który zapewni skuteczną ochronę przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych każdego dnia. 

Jak dbać o skórę w okresie menopauzy?

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy musi odpowiadać na jej nowe potrzeby. Jak już wiesz, związek między suchością, pieczeniem i swędzeniem skóry a menopauzą jest bardzo silny. Aby zapobiec tym nieprzyjemnym dolegliwościom, wybieraj produkty do pielęgnacji o właściwościach ochronnych i przywracających prawidłowe pH. Poza oczyszczaniem skóry z zanieczyszczeń gromadzących się na niej w ciągu dnia i w nocy, wprowadź też częstsze niż do tej pory peelingi – enzymatyczne lub kwasowe np. na bazie kwasu glikolowego. Sprzyjają one odbudowie komórkowej oraz odblokowują pory. Jak dbać o skórę w menopauzie po jej złuszczeniu i oczyszczeniu? Tutaj przyda Ci się niezawodny zestaw składający się z kremu na dzień, na noc, pod oczy oraz serum. 

zmiany skórne w menopauzie

  • Cenne wsparcie w czasie menopauzy to serum – produkt o skoncentrowanej formule, który doskonale uzupełnia działanie kremów. Jeśli poszukujesz kosmetyku, który poradzi sobie z wymaganiami dojrzałej skóry, wypróbuj serum 3D Eucerin Hyaluron–Filler + Elasticity, które redukuje zmarszczki, przebarwienia oraz poprawia elastyczność skóry. 

  • I ostatni, ale bardzo ważny punkt w pielęgnacji – krem pod oczy. Skóra w tej okolicy jest znacznie cieńsza niż w innych obszarach twarzy oraz niemal nie posiada gruczołów łojowych i podściółki tłuszczowej. Nic dziwnego, że tak szybko widać na niej skutki upływu czasu. W ich minimalizacji pomoże Ci krem pod oczy SPF 20 Eucerin Hyaluron–Filler + Elasticity.  

Jak uniknąć wiotczenia skóry podczas menopauzy?

Wiotczenie skóry to nieodłączny element towarzyszący menopauzie. To skutek uboczny szybkiej degradacji kolagenu. W ciągu pierwszych 5 lat od rozpoczęcia menopauzy mowa nawet o 30% utracie tego białka podporowego! Przez to skóra menopauzalna traci jędrność, staje się wiotka, a zmarszczki widocznie się pogłębiają – zwłaszcza wokół ust i oczu. Dodatkowo czubek nosa opada, a pory skóry się powiększają.

Nie da się ukryć, że związek pomiędzy menopauzą a problemami ze skórą jest wyjątkowo silny. Jedna z metod na likwidację problemu to zabiegi chirurgiczne, jednak wcale nie musisz decydować się na tak drastyczne kroki! W pierwszej kolejności wprowadź pielęgnację uwzględniającą zmiany zachodzące w Twoim organizmie. Miej też świadomość, że pielęgnacja to tylko jeden z elementów dbania o skórę w menopauzie. Istotny jest także Twój styl życia. Dbaj więc o zdrową, zbilansowaną dietę, rzuć palenie, ogranicz spożycie alkoholu oraz w miarę możliwości regularnie uprawiaj sport. 

Jakie składniki kosmetyków są najlepsze dla skóry w okresie menopauzy?

skóra menopauzalna

Aby codzienna pielęgnacja skóry po menopauzie oraz w jej trakcie dawała w pełni zadowalające rezultaty, musisz przyjrzeć się składom kosmetyków. Wyróżnia się szereg składników o wysokiej skuteczności w procesie redukcji procesów starzenia. Warto bliżej się im przyjrzeć:


Składniki nawilżające
Sucha skóra w menopauzie to jeden z głównych problemów, z którymi przyjdzie Ci się mierzyć. Ze względu na utratę wody i spadek poziomu nawilżenia, niezbędne staje się dostarczenie jej składników utrzymujących jego pożądany poziom. Wśród nich wymienia się Kwas Hialuronowy, Glicerynę czy Pantenol.

Składniki złuszczające
Jak wspomnieliśmy, złuszczanie ma ogromne znaczenie w trosce o dojrzałą skórę. Tutaj świetnie sprawdzi się Kwas Glikolowy czy Migdałowy.

Witaminy
Skóra podczas menopauzy jest osłabiona i potrzebuje szczególnego wsparcia zwłaszcza w postaci witamin, które są antyoksydantami przyczyniającymi się do redukcji szkodliwych rodników oraz wypływają na regeneracje naskórka. Dlatego wspomagaj się w pielęgnacji witaminami A, C i E.

Retinol
To jeden z czołowych składników wykorzystywanych w pielęgnacji dojrzałej skóry, również w okresie menopauzy. Retinol wspomaga regenerację naskórka, wygładza zmarszczki oraz działa złuszczająco.

Peptydy
Ich obecność w pielęgnacji zapewnia skórze jędrność, napięcie, poprawę owalu twarzy. Dzięki nim wygląda zdrowo i młodo.

Jak widać, istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się zdrową, piękną skórą podczas menopauzy. Starannie dobrana pielęgnacja, kosmetyki do skóry dojrzałej oraz zdrowy styl życia pomogą Ci zniwelować jej skutki!

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin