trądzik pospolity

Trądzik pospolity – jak sobie z nim radzić?

4 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Trądzik pospolity – jak sobie z nim radzić?

Trądzik zwykle kojarzy nam się z okresem dojrzewania, choć obecnie coraz częściej dotyka też osób dorosłych. To problem dermatologiczny, który ma bardzo duży wpływ na komfort życia osób, które się z nim zmagają. Obniża samoocenę oraz odbija się na życiu społecznym, zwłaszcza kiedy jest zaawansowany i trudny do wyleczenia. Za rozwój trądziku odpowiada szereg czynników. W niniejszym artykule przybliżymy proces powstawania zmian trądzikowych, objawy, które im towarzyszą oraz zalecane sposoby leczenia i pielęgnacji skóry. 

Trądzik pospolity

trądzik pospolity objawy

Trądzik pospolity według przybliżonych szacunków dotyka aż 80% nastolatków między 12 a 19 rokiem życia. Występuje on w różnym nasileniu, od niewielkich zmian do zaostrzonej postaci wymagającej leczenia farmakologicznego. Ponadto coraz częściej obserwuje się trądzik pospolity u dorosłych po 25 roku życia. To odmiana choroby o dłuższym oraz dość nieprzewidywalnym przebiegu, uznawana za trudniejszą i bardziej problematyczną w leczeniu. Niestety, zmiany trądzikowe często pozostawiają widoczne, trudne do usunięcia blizny oraz przebarwienia.  

Co więcej, trądzik to przypadłość dziedziczna. Jeśli występował u Twoich rodziców, bardzo możliwe, że będzie też Twoim problemem. Zarówno trądzik pospolity u dorosłych, jak i występujący u nastolatków łatwo zdiagnozować bez wykonywania dodatkowych badań. Kiedy jednak istnieje podejrzenie, że u jego podstaw leżą zaburzenia hormonalne, lekarz powinien zlecić wykonanie właściwych testów sprawdzających poziom hormonów między innymi: testosteronu, estradiolu, progesteronu, androstendionu i DHEA. Czasami potrzebne są bardziej specjalistyczne badania innych hormonów jak gonadotropowy hormon luteinizujący (LH), hormony tarczycowe TSH FT4., czy hormon folikulotropowy (FSH) wytwarzany przez przysadkę mózgową. Rzadziej wykonuje się posiew ze zmian skórnych, okazuje się on potrzebny, kiedy trądzik wykazuje odporność na leczenie antybiotykami. Trądzik pospolity różnicuje się z trądzikiem różowatym, zapaleniem mieszków włosowych, prosakami, zapaleniem okołoustnym. 

W łagodnych postaciach trądziku kluczowe znaczenie ma domowa pielęgnacja. Bezpieczne kosmetyki na trądzik ze składnikami aktywnymi to podstawa. Bardziej zaawansowane zmiany trądzikowe wymagają konsultacji z dermatologiem, który wskaże możliwości leczenia farmakologicznego doustnego i miejscowego.  

Co to jest trądzik pospolity?

Czas dokładnie wyjaśnić, co to jest trądzik pospolity, czyli acne vulgaris. Otóż jest to przypadłość związana z nadmierną produkcją sebum, zaburzeniami w procesie rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych, nadmiernym rogowaceniem naskórka oraz rozwojem bakterii Cutibacterium acnes na skórze. Najczęstsza odmiana to trądzik grudkowo-krostkowy objawiający się grudkami zapalnymi oraz krostami z ropną zawartością. Aby w pełni zrozumieć, co to trądzik pospolity, należy prześledzić proces jego powstawania. Wyróżnia się tu trzy kluczowe etapy: 

  1. Zaburzenie procesu rogowacenia skóry w ujściach mieszków włosowych, przez co komórki skóry, zwane korneocytami wytwarzane są w nadmiernej ilości, a przy tym szybciej obumierają. Martwe komórki nie ulegają złuszczeniu, lecz gromadzą się, przez co zatykają ujścia mieszków. Wówczas powstają zaskórniki. 

  2. W zaczopowanych ujściach mieszków włosowych powstają warunki beztlenowe sprzyjające namnażaniu się bakterii Cutibacterium acnes. W tym samym czasie w mieszku wciąż gromadzi się sebum, które zmienia jego kształt. Staje się rozdęty, a jego ścianki pękają, co prowadzi do zakażenia bakteryjnego skóry wokół mieszka. Powstaje stan zapalny w formie zaczerwienionych grudek i krostek widocznych oraz wyczuwalnych na powierzchni skóry. 

  3. Infekcja rozwijająca się w obrębie mieszka doprowadza do powstania krostek oraz torbieli ropnych. Przewlekły stan zapalny utrzymujący się przez dłuższy czas, pozostawia po sobie przebarwienia i blizny. Czasami w miejscu krostek dochodzi do zwłóknienia i powstania guzków o twardej strukturze. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa się w trądziku guzkowo-torbielowatym oraz skupionym.  

Mówiąc o tym, co to jest trądzik pospolity, musimy wspomnieć o bakteriach, które przyczyniają się do jego rozwoju. Ludzką skórę zasiedlają rozmaite drobnoustroje, między innymi bakterie nazywane komensalami. Ta fizjologiczna flora bakteryjna stanowi ochronę przed zasiedlaniem skóry przez bakterie chorobotwórcze. W warunkach naturalnych istnieje równowaga pomiędzy tymi drobnoustrojami. Kiedy zaś dojdzie do zakłócenia równowagi tej mikroflory, naturalna bariera skóry słabnie. W takiej chwili łatwo o rozwój stanów zapalnych. Gdy dodamy do tego zwiększone wydzielanie łoju, bakterie Cutibacterium acnes zyskują doskonałe warunki do rozwoju i szybko infekują skórę. Właśnie one są jedną z przyczyn rozwoju trądziku pospolitego.  

Trądzik pospolity – objawy

Charakterystyka trądziku pospolitego to występowanie grudek i krost, które u większości osób lokalizują się na twarzy. Najliczniej pokrywają czoło, brodę, nos oraz policzki. Zmiany w trądziku młodzieńczym często występują też na plecach oraz w górnej części klatki piersiowej. Najrzadziej obserwuje się wypryski na ramionach i pośladkach. 

Pozostałe objawy trądziku pospolitego to przetłuszczająca się, błyszcząca skóra oraz zmiany niezapalne w postaci zaskórników. Te z kolei dzieli się na otwarte – o charakterystycznym ciemnym kolorze, a także zamknięte – tworzące na skórze nierówności z widocznymi, żółtymi czopami łojowymi. Pozostawione bez odpowiedniego leczenia mogą przerodzić w grudkowo-zaskórnikową odmianę trądziku. To właśnie w jej przebiegu występują zmiany zapalne, zwane popularnie pryszczami. Pod tą nazwą kryją się krosty i grudki, ale także nacieki ropne oraz bolesne cysty. Zdarza się, że po przebytym trądziku na skórze pozostają rozmaite zmiany pozapalne, takie jak przebarwienia oraz blizny o zróżnicowanym charakterze i nasileniu. Mogą to być blizny zanikowe czy przerosłe zwane keloidami. Czasami na skórze pozostają wklęsłe zagłębienia, które pokrywają dużą powierzchnię policzków. 

Z kolei objawy trądziku pospolitego u dorosłych prezentują się nieco inaczej. Grudki i krosty najczęściej pojawiają się na dolnej linii żuchwy i po obu stronach szyi. Towarzyszą im bolesne, głębokie guzki. Zmiany trudno usunąć, a ustępując zazwyczaj pozostawiają blizny. W niektórych przypadkach trądzik u dorosłych to nawrót choroby z okresu młodzieńczego, choć nie zawsze. Czasami dotyka on także osoby, które nie doświadczyły go w czasie dojrzewania. 

Trądzik pospolity – przyczyny

Główne przyczyny trądziku pospolitego to wspomniane wyżej nieprawidłowe rogowacenie komórek naskórka, nadmierna ilość sebum oraz bakterie. Ale istnieją również inne czynniki, które mogą nasilać jego przebieg. Należą do nich: 

  • Niewłaściwa pielęgnacja bazująca na ciężkich konsystencjach kremów. Przyczynia się ona do zatykania porów, co zdecydowanie szkodzi cerze trądzikowej.  
  • Ciężkie, kryjące podkłady, które teoretycznie mają maskować zmiany w dalszej perspektywie bardziej szkodzą, niż pomagają. Zatkane przez podkład ujścia mieszków włosowych blokują usuwanie produkowanego w nadmiarze sebum. W konsekwencji pozostaje ono w mieszku powodując rozdęcie mieszka i nasilenie stanu zapalnego.  
  • Promienie UV są wyjątkowo zdradliwe, ponieważ początkowo pod wpływem słońca zmiany trądzikowe ulegają redukcji, a skóra wygląda zdrowiej. Jednak, kiedy słoneczna pogoda ustępuje miejsca jesiennej plusze, trądzik szybko powraca, na dodatek w nasilonej postaci. Gruczoły, które do tej pory pozostawały wysuszone, zaczynają pracować ze zdwojoną siłą. Słońce to również źródło stresu oksydacyjnego, który działając prozapalnie zaostrza przebieg trądziku i prowokuje rozwój ropnych zmian.  
  • Zmiany klimatu nasilają produkcję łoju przez skórę. Wilgotne i gorące warunki pogodowe okazują się niebezpieczne dla cery skłonnej do trądziku. Taka pogoda sprzyja namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za powstanie krost trądzikowych.  Wysoka temperatura pobudza gruczoły potowe i łojowe do wydzielania. Ponadto w gorącym, słonecznym klimacie zwykle stosuje się ciężkie kremy przeciwsłoneczne, które dodatkowo zatykają pory. 
  • Trądzik pospolity u osób dorosłych ściśle wiąże się ze stresem. Pod wpływem napięcia nerwowego Twój organizm wytwarza kortyzol, zwany hormonem stresu. Ten z kolei nasila aktywność gruczołów łojowych oraz procesy zapalne. Co więcej, stres prowadzi do zmiany mikrobiomu skóry, przez co bakterie zyskują odpowiednie warunki do rozwoju. Trądzik nasilany przez stres to bardzo kłopotliwa sytuacja, ponieważ zmiany trądzikowe przyczyniają się do obniżenia nastroju związanego ze złym wyglądem, a to z kolei nasila stres i objawy trądziku. 
  • Trądzik częściej dotyka mieszkańców dużych miast oraz uprzemysłowionych obszarów. To skutek zanieczyszczenia powietrza, w którym unoszą się toksyny i pyły. Te osiadają na skórze w ujściach mieszków włosowych, w ten sposób je blokując. Ponadto smog to jedna z przyczyn nadmiernego wydzielania sebum i przetłuszczania się skóry, czyli kolejnego z czynników przyczyniających się do rozwoju trądziku. Eksperci wskazują również, że zanieczyszczone powietrze odpowiada za częstsze powstawanie zaskórników. 

Jednak to nie wszystkie czynniki wywołujące trądzik pospolity czy też zaostrzające jego przebieg. Niemały wpływ na rozwój choroby mają też dieta oraz hormony. 

Trądzik pospolity a dieta

To, co jesz, w dużej mierze decyduje o kondycji Twojej skóry. W zmaganiach z trądzikiem staje się to szczególnie ważne, bowiem dieta ma znaczy wpływ na przebieg trądziku,  jego zaawansowanie lub zaostrzanie jego objawów. Niektóre produkty spożywcze nasilają stany zapalne co może być przyczyną zaostrzenia się zmian w trądziku. Ponadto dieta może wpływać na gospodarkę hormonalną, co z kolei może mieć bezpośrednie przełożenie na przebieg i stan trądziku. Do powstawania zmian trądzikowych przyczynia się jedzenie z wysokim indeksem glikemicznym, które powoduje podniesienie poziomu insuliny we krwi. To z kolei nasila łojotok. Unikaj zatem produktów zawierających białą mąkę. Zrezygnuj również ze słodyczy oraz żywności wysokoprzetworzonej. Za podniesienie poziomu insulinopodobnego hormonu wzrostu IG-1 odpowiada także nabiał oraz produkty mleczne. Dieta w trądziku pospolitym powinna być bogata w świeże owoce i warzywa i wzbogacona o kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6, cynk i selen. 

Trądzik pospolity – hormony

Hormony to jeden z najważniejszych czynników w rozwoju trądziku pospolitego u nastolatków. W okresie dojrzewania w organizmie dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej, w wyniku której gruczoły łojowe wykonują wzmożoną pracę. Ale trądzik hormonalny (trądzik pospolity) występuje też u dorosłych. Dotyka on głównie kobiety zmagające się ze zmianami endokrynologicznymi, takimi jak zespół policystycznych jajników, a także w przypadku podwyższonego poziomu prolaktyny lub androgenów. Czasami trądzik rozwija się po urodzeniu dziecka lub po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych. Kobiety w walce z trądzikiem hormonalnym mogą przyjmować preparaty o działaniu antyandrogenowym – oczywiście, kiedy nie ma ku temu przeciwwskazań ginekologicznych. 

Trądzik pospolity leczenie

Jak leczyć trądzik pospolity? Leczenie miejscowe zwykle rozpoczyna proces leczenia i nie rezygnuje się z niego, nawet kiedy zostaje wdrożona terapia ogólna. Przy czym zarówno jedna, jak i druga forma leczenia musi być dostosowana do potrzeb pacjenta i zalecona  przez lekarza dermatologa. Jakie leki na trądzik pospolity stosuje się najczęściej? Oto uznawane za najskuteczniejsze środki: 

  • Retinoidy, takie jak adapalen, tretinoina, izotretinoina oraz tazaroten to pochodne witaminy A. Regulują proces keratynizacji, zapobiegają powstawaniu zaskórników oraz stanów zapalnych skóry. Leczenie trądziku pospolitego z ich wykorzystaniem daje bardzo dobre rezultaty.  
  • Ważne w leczeniu zaostrzonych postaci trądziku są antybiotyki, takie jak klindamycyna czy erytromycyna. Zatrzymują one namnażanie się bakterii oraz redukują stan zapalny. Wykazują wysoką skuteczność w połączeniu z leczeniem Retinoidami.  
  • Inne leki na trądzik pospolity? Nadtlenek Benzoilu zwykle stosuje się równolegle z kuracją antybiotykami. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i złuszczające, a przy tym reguluje wydzielanie łoju przez skórę. 
  • Kwas Salicylowy o właściwościach keratolitycznych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych zapobiega powstawaniu nowych zmian. 
  • Kwas Azelainowy działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a przy tym redukuje przebarwienia. 
  • Mówiąc o tym, jak leczyć trądzik pospolity należy też wspomnieć o glikokortykosteroidach o działaniu przeciwzapalnym. Raczej rzadko włącza się je do terapii, jednak w niektórych przypadkach przynoszą zadowalające rezultaty.  
  • Czasami zaleca się leczenie z udziałem cynku czy preparatów witaminowych z użyciem witaminy PP, A, B2, B1, B6 oraz C. 

Antybiotyk na trądzik pospolity

Kiedy trądzik ma nasiloną, ostrą postać, lekarz może zalecić kurację antybiotykiem. Służy ona redukcji szczepów bakterii powodujących rozwój zmian trądzikowych oraz ogranicza stan zapalny. Antybiotykoterapię stosuje się jako terapię miejscową w postaci zewnętrznie stosowanych maści płynów, kremów, jak i terapii ogólnej z wykorzystaniem leków doustnych. Leczenie zewnętrzne ma pewne minusy, otóż preparaty aplikowane na skórę mogą uczulać, z kolei bakterie czasami nabywają odporności na działanie antybiotyków zastosowanych w kremach lub maściach. Dlatego zdarza się, że miejscowe leczenie zmian trądzikowych nie przynosi rezultatów. Maści na trądzik pospolity zawierają najczęściej erytromocynę, terakcyklinę, klindamycynę oraz pochodne witaminy A. Te miejscowe środki zawierające  antybiotyk na trądzik pospolity stosuje się maksymalnie przez 3 miesiące. 

Kiedy mowa o leczeniu doustnym, nie trwa ono dłużej niż pół roku. Antybiotyk przyjmuje się w tabletkach. Tę drogę kuracji zaleca się przy średnim oraz nasilonym trądziku, a także w leczeniu nacieków zapalnych. 

Krem na trądzik pospolity

Domowa pielęgnacja to jeden z filarów leczenia trądziku. Bardzo ważne, aby wykorzystywać w niej jedynie bezpieczne kosmetyki o formułach lekkich, które nie zapychają skóry, a jednocześnie odpowiadają na jej zróżnicowane potrzeby. Do takich produktów zaliczają się dermokosmetyki wykazujące właściwości lecznicze, które zawdzięczają skoncentrowanym składnikom aktywnym.  

Jakie substancje powinien zawierać krem na trądzik pospolity? Cenna substancja w leczeniu cery trądzikowej to Kwas Salicylowy, który działa keratolitycznie, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. I co bardzo ważne, zapobiega nawrotom zmian. To składnik zawarty w Kremie-kuracji złuszczająco-wygładzającej Eucerin DermoPure. Ten produkt o nowoczesnej formule opracowano, aby redukował wypryski, grudki, krosty, jak również przebarwienia potrądzikowe w łagodnych oraz umiarkowanych odmianach trądziku. Poza Kwasem Salicylowym zawiera 10% kompleks Hydroxy, czyli połączenia Kwasu Glikolowego, Salicylowego i Polihydroksylowego o wysokiej skuteczności, który otwiera pory, przeciwdziała rozwojowi bakterii wywołujących trądzik oraz usuwa martwy naskórek. Z kolei Likochalkon A koi podrażnienia. Pierwsze efekty zauważysz już po tygodniu stosowania.

Trądzik pospolity – profilaktyka

Działania profilaktyczne to bardzo cenny element w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym, zwłaszcza gdy mowa o trądziku po 25 roku życia. Skóra osób dorosłych bywa wrażliwa, co znacznie utrudnia pielęgnację. Czego zatem unikać, aby profilaktyka trądziku pospolitego była naprawdę efektywna? 

  1. Wyklucz z pielęgnacji kosmetyki komedogenne, czyli zatykające pory. Takie formuły mogą mieć zarówno kremy, jak i mocno kryjące podkłady. Podobnie działają olejki do twarzy, które mają oczywiście doskonały wpływ na skórę, jednak w przypadku cery trądzikowej okazują się zbyt ciężkie. Uważaj także na róże czy pudry, ponieważ i w nich czasami znajdują się substancje oleiste. Wymień je na lekkie formuły bez oleju.

  2. Wrogiem skóry trądzikowej okazują się nie tylko natłuszczające, ciężkie kosmetyki. Unikaj wysuszających, intensywnie odtłuszczających formuł, które przynoszą efekty odwrotne od oczekiwanych. Zamiast zapewniać długotrwały mat i oczyszczenie skóry, nasilają łojotok. Tak działają zwłaszcza kosmetyki, które w składzie zawierają alkohol. Potrafią bardzo zaszkodzić dorosłej, wrażliwej skórze. 

  3. Nawet tłusta, trądzikowa cera wymaga nawilżenia. To klucz do utrzymania tak cennej równowagi. Dobre kremy przeciwtrądzikowe nie tylko usuwają niedoskonałości, ale też zapewniają skórze nawodnienie. Zadbaj o to podczas kuracji farmakologicznej, gdyż wiele leków (zwłaszcza retinoidów) wykazuje właściwości silnie wysuszające. 

  4. Profilaktyka trądziku pospolitego musi uwzględniać dokładne, a zarazem łagodne oczyszczanie skóry twarzy. Łagodne produkty myjące mają za zadanie usuwać zanieczyszczenia oraz łój, który zalega na powierzchni skóry. Dokładnie tak działa Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure. Ten niekomedogenny żel zawiera fromułę bez mydła z 6% amfotenzydami, dlatego doskonale radzi sobie z nadmiarem sebum i zabrudzeniami oraz nadaje się do skóry wrażliwej. Po jego użyciu skóra jest czysta i odświeżona. 

  5. Dla jeszcze lepszych efektów pielęgnacyjnych regularnie złuszczaj skórę. W ten sposób odblokujesz ujścia gruczołów łojowych, usuniesz nadmiar sebum oraz przyczynisz się do regulacji jego wydzielania. Złuszczanie zwęża też pory i ogranicza ryzyko powstania blizn. Sięgaj po peelingi mechaniczne o łagodnym działaniu lub postaw na peelingi chemiczne z kwasami AHA. Włącz też do pielęgnacji maseczki oczyszczające stosowane np. raz w tygodniu. 

  6. Zdecydowanie unikaj wyciskania czy rozdrapywania pryszczy. Nie nakłuwaj zmian! Prowadzi to do wtórnej infekcji zmian i nasilenia stanu zapalnego. Nieprawidłowe wyciśnięcie zawartości mieszka włosowego prowokuje gruczoły łojowe do przyspieszenia pracy, aby nadrobić utracone sebum. Zdecydowanie bezpieczniejsza metoda likwidacji pryszczy to kremy lub preparaty punktowe łagodzące stan zapalny bez naruszania ciągłości naskórka. Co jednak zrobić, kiedy pryszcz bardzo Ci dokucza i za wszelką cenę chcesz pozbyć się nabrzmiałej krosty? Przygotuj chusteczkę higieniczną oraz środek do dezynfekcji. Odkaź skórę oraz dłonie, a następnie przez chusteczkę delikatnie naciśnij zmianę. Zachowaj przy tym najwyższą ostrożność, aby zminimalizować ryzyko powstania blizny. Po wszystkim ponownie zdezynfekuj okolicę zabiegu. 

  7. Zadbaj o zdrową dietę bez alkoholu, słodyczy, fast foodów. Ogranicz nabiał oraz słone, tłuste produkty.  

Trądzik pospolity – pielęgnacja

Po dokładnym oczyszczeniu skóry, czas na dostarczenie jej składników odżywczych i leczniczych w postaci kremu. Zaawansowany produkt, który zaspokaja potrzeby wymagającej, trądzikowej cery to krem-kuracja złuszczająco-wygładzająca Eucerin DermoPure, które odblokowuje pory, ogranicza zanieczyszczenia oraz likwiduje wypryski i co ważne, zapobiega ich ponownemu powstawaniu. To zasługa m.in. 10% kompleksu Hydroxy. Wiemy też, jak ważne jest dobre samopoczucie w przebiegu trądziku, dlatego polecamy Korektor punktowy Eucerin DermoPure, który nie tylko maskuje pryszcze, ale także działa na nie leczniczo. 

W pielęgnacji trądziku pospolitego sięgaj także po produkty wspomagające działanie kremów. Przykłady? Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure powstało, aby redukować wypryski, zapobiegać błyszczeniu się skóry oraz zmniejszać przebarwienia potrądzikowe. To zasługa formuły bogatej w składniki aktywne, wśród których znalazł się niezastąpiony w walce z przebarwieniami Thiamidol. Pierwsze efekty stosowania serum zauważysz już po 2 tygodniach, a przy regularnym jego nakładaniu efekty będą ulegały stałemu polepszaniu. 

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, po zmianach trądzikowych mogą pozostać przebarwienia i blizny, szczególnie w przebiegu trądziku osób dorosłych. Jak zatem walczyć z hiperpigmentacją? Kosmetyki na przebarwienia pomogą Ci w ich redukcji. Produkty z serii Anti-Pigment zawierają cenny Thiamidol, który wykazuje bardzo wysoką skuteczność w redukcji przebarwień. To składnik opatentowany przez Eucerin o potwierdzonej skuteczności klinicznej należący do Inhibitorów enzymu tyrozynazy. Znalazł się on m.in. w Serum o podwójnym działaniu Eucerin Anti-Pigment, które skutecznie redukuje plamy pigmentacyjne i zapobiega ich ponownemu powstawaniu, a pierwsze efekty widoczne są już po 2 tygodniach regularnego stosowania. W asortymencie linii na przebarwienia Eucerin Anti-Pigment znajdują się również Krem na dzień SPF 30 i Krem na noc, jak również korektor punktowy Eucerin Anti-Pigment, który umożliwia punktową aplikację. Jeśli zmagasz się z trądzikiem po 25 roku życia, zadbaj o nawilżenie skóry oraz pielęgnację przeciwzmarszczkową. Pomoże Ci w tym Serum wygładzające Eucerin Hyaluron-Filler, które zmniejsza widoczność porów, redukuje zmarszczki oraz nawilża skórę. 

Na co zdecydować się poza domową pielęgnacją? Dużą skuteczność w oczyszczaniu skóry proponują specjalistyczne zabiegi kosmetyczne. Wśród nich ważne miejsce zajmuje mikrodermabrazja, a także bardzo popularne peelingi chemiczne bazujące na wykorzystaniu starannie dobranych przez specjalistów kwasów. Kiedy w przebiegu trądziku nie doszło do powstania zmian ropnych oraz zapalnych, możesz wykonać manualne oczyszczanie twarzy u doświadczonej kosmetyczki. Czasami zaleca się także zabiegi laserowe. To najpopularniejsze zabiegi na trądzik pospolity, które poprawiają stan skóry. 

Jak widać, trądzik pospolity to obszerne zagadnienie. Troska o skórę w przebiegu choroby wymaga cierpliwości oraz ostrożności w dobieraniu kosmetyków. Podstawa to oczywiście oczyszczanie, ale dla zachowania niezbędnej równowagi, nie można zapomnieć o jej nawilżeniu oraz stosowaniu kremów ze składnikami redukującymi wypryski, takimi jak Kwas Salicylowy czy Mlekowy. Uwzględnij również pielęgnację skóry po ustąpieniu zmian trądzikowych, aby uniknąć powstania przebarwień. 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin