Wiesz już, jak rozpoznać trądzik różowaty. Leczenie tego schorzenia wymaga cierpliwości i odpowiedniego podejścia, biorąc pod uwagę uciążliwość objawów, które nam przynosi. Leczenie zależy od tego, jak bardzo nasilone są objawy oraz reakcja na stosowane preparaty. Przeważnie terapia skupia się na preparatach miejscowych, choć w przypadku postaci przerostowo-guzowatej konieczne może być zastosowanie leków ogólnoustrojowych. Najczęściej stosowane związki do walki z tym trądzikiem to metronidazol, kwas azelainowy i sulfacetamid z siarką. Dobrą alternatywą będą antybiotyki, retinoidy, iwermektyna, nadtlenek benzoilu oraz takrolimus.
Leki na trądzik różowaty, takie jak metronidazol, wykazuje wysoką skuteczność przeciwzapalną i przeciwbakteryjną, co przyczynia się do redukcji zaczerwienienia skóry. Podobnie działa kwas azelainowy, który łagodzi zmiany zapalne i redukuje krostki, grudki oraz rumień. Leki te są dobrze tolerowane przez pacjentów, co przekłada się na ich regularne stosowanie. Oprócz tych związków istnieje więcej sposobów na to, jak leczyć trądzik różowaty.
Antybiotyki, które kiedyś były często stosowane w leczeniu trądziku różowatego, obecnie nie cieszą się taką popularnością. Niemniej jednak antybiotyk na trądzik różowaty, w przypadku zapalenia mieszków włosowych, szczególnie przy postaci przerostowo-guzowatej, może być konieczny.
Pamiętaj o tym, jak uporczywy jest trądzik różowaty. Leki pomogą złagodzić objawy, ale jest to choroba przewlekła, której nie da się do końca wyleczyć. Dlatego zwróć uwagę na systematyczne stosowanie leków oraz inne aspekty, które mają wpływ na Twoją skórę. Przede wszystkim na regularną i dobraną do potrzeb skóry pielęgnację. Dobry żel oczyszczający do twarzy, krem do skóry z trądzikiem różowatym czy też Eucerin DermoPure krem-fluid ochronny z filtrem SPF 30 UVA/UVB mogą zdziałać wiele dobrego, łagodząc objawy trądziku i chroniąc skórę przed promieniowaniem UV.