Wizyta u dermatologa

Dermatolog – kiedy wizyta u niego jest niezbędna?

3 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Skóra jest największym narządem naszego organizmu, jednak – w przeciwieństwie do innych organów – jest ciągle narażona na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Reaguje na zmiany hormonalne, nieodpowiednią dietę, a także słońce, mróz, czy silny wiatr. Dbanie o nią powinno iść w parze z regularnym sprawdzaniem stanu skóry u specjalisty. Dermatolog – lekarz wyspecjalizowany w badaniu skóry i diagnozowaniu chorób skórnych – powinien być pierwszą osobą, do której  zgłosisz się przy wszelkich problemach ze skórą. Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa? W jakich sytuacjach kontrola lekarska jest niezbędna, a kiedy możemy poradzić sobie samodzielnie – za pomocą odpowiednich kosmetyków?

Zrozumienie roli dermatologa w dbaniu o skórę

Dermatolog jest lekarzem medycyny wyspecjalizowanym w badaniu skóry, diagnostyce i leczeniu chorób skórnych, a także włosów i paznokci. Istnieją też różne specjalizacje, jakie może wybrać lekarz dermatolog. To między innymi:

  • pediatria dermatologiczna - pielęgnacja, opisywanie, diagnozowanie i leczenie chorób skórnych u dzieci,
  • geriatria dermatologiczna - działania związane z problemami skórnymi u osób starszych,
  • wenerologia - zagadnienia związane z chorobami skórnymi przenoszonymi drogą płciową,
  • kosmetologia - opiera się na kwestii profesjonalnej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci,
  • dermatochirurgia - chirurgia skóry.

 

Bardzo dobry dermatolog poświęca się na ogół jednej z wymienionych dziedzin. Do najczęstszych chorób, z którymi pacjenci udają się do dermatologa, możemy zaliczyć trądzik pospolity i różowaty, grzybicę skóry czy paznokci, a także łupież i łysienie, atopowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry. W takich przypadkach konieczna jest odpowiednia diagnoza, która umożliwia wdrożenie prawidłowego leczenia. Ciekawostkę stanowi natomiast fakt, iż w Polsce każdy dermatolog jest także wenerologiem, lekarzem specjalizującym się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową.

 

Czytaj także:

Kiedy warto skonsultować się z dermatologiem?

wizyta u dermatologa

Najczęściej osoby, które zadają sobie pytanie “kiedy do dermatologa?” borykają się już z dość zaawansowanym stadium problemu. To częsty błąd, który niestety jest związany z przekonaniem, że problemy skórne to element „natury” każdego, a z czasem same przejdą.. Nie zawsze tak się dzieje i wdrożenie leczenia może okazać się niezbędne. Tak naprawdę wizyta u tego lekarza jest konieczna nie tylko wtedy, gdy zauważalne są już objawy, ale również w celach profilaktycznych, o czym często zapominamy. Bardzo ważny element profilaktyki stanowi badanie i kontrolowanie stanu znamion i pieprzyków. Podczas wizyty dermatolog dokładnie sprawdzi, czy zmiany są niegroźne, czy też należy dalej się im przyglądać. Do dermatologa należy zgłosić się również wtedy, jeśli podejrzewasz u siebie grzybicę skóry lub paznokci, borykasz się z problemem trądziku, suchością skóry, pękającymi naczynkami lub zauważysz niepokojące znamię bądź zmiany w istniejącym znamieniu. Z zasady żadne zmiany w obrębie skóry nie powinny być przez Ciebie bagatelizowane. Kontakt z lekarzem specjalistą pozwoli Ci upewnić się, że skóra jest zdrowa i nie wymaga wdrażania leczenia bądź użycia konkretnych preparatów. W zależności od Twoich indywidualnych potrzeb, specjalista może też doradzić w zakresie produktów używanych przez Ciebie na co dzień, m.in. zarekomendować kosmetyki regulujące pH. Jeśli pragniesz samodzielnie zadbać o profilaktykę skóry, sięgaj po sprawdzone produkty do mycia ciała. Do swojej codziennej pielęgnacji możesz włączyć m.in. przebadany klinicznie i dermatologicznie Eucerin pH5 Olejek do mycia. Jest on bogaty w naturalne olejki pielęgnacyjne, które intensywnie regenerują skórę. Olejek nadaje się do codziennego użycia nawet przy częstym myciu. Dba o mikrobiom skóry, jest odpowiedni już dla dzieci od 3. roku życia.

 

Czytaj także:




Objawy i problemy skórne wymagające wizyty u dermatologa

wziyta u dermatologa

Wiesz już w przybliżeniu, co leczy dermatolog. Jakie konkretnie objawy problemów skórnych powinny przykuć Twoją uwagę? Przede wszystkim wszelkie niepokojące wykwity na skórze - plamy, krosty, rumienie, grudki, pęcherze itp. Alarmujące powinno być także nagłe pogorszenie się stanu skóry, np. gdy zacznie się gwałtownie przetłuszczać lub przesuszać. Zwróć uwagę na każde zaczerwienienie i świąd skóry. A z czym do dermatologa w przypadku włosów i paznokci? Niepokój wzbudza m.in. nadmierne wypadanie włosów, ich szybkie przetłuszczanie się, a także pojawienie się jakichkolwiek zmian na płytce paznokcia. U dermatologa często pojawiają się również osoby, które chcą pozbyć się nieatrakcyjnych blizn i przebarwień, rozstępów lub cellulitu. To problemy, z którymi poradzi sobie absolwentka kosmetologii, choć niekoniecznie kosmetyczka. Warto pamiętać o różnicy między tymi dwoma zawodami. Wizyta u dermatologa jest również konieczna dla osób podejrzewających u siebie AZS - atopowe zapalenie skóry - czy łuszczycę. Dzięki temu lekarz może kontrolować przebieg schorzenia, a w razie potrzeb zmodyfikować leczenie. Osoby ze zmianami barwnikowymi (znanymi też jako pieprzyki) powinny pojawiać się u dermatologa co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli wystąpią nagłe zmiany w ich wyglądzie. Czy dermatolog pomoże na trądzik? Oczywiście! Przede wszystkim zaleci dalszą diagnostykę w celu poznania podłoża problemu, a następnie zaproponuje możliwe działania, w tym wdrożenie leków. Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów - wczesne rozpoznanie choroby daje większe szanse na skuteczne leczenie i skraca jego czas. Oszczędza Ci zatem sporo pieniędzy, zdrowia i nerwów. Na co dzień stosuj kosmetyki pielęgnacyjne odpowiednie do Twojego typu skóry, takie jak kosmetyki do skóry dojrzałej od Eucerin.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Odpowiednie przygotowanie się do wizyty u dermatologa to podstawa. Zastanów się chociażby, jakie pytania do dermatologa warto przygotować. Przed wizytą zapisz nazwy stosowanych leków i kosmetyków pielęgnacyjnych. Pamiętaj, żeby nie przerywać ewentualnej terapii zaleconej przez innego lekarza. Jakie badania zabrać do dermatologa? Przydatne będą wszystkie aktualne badania krwi, a także dokumentacja specjalistyczna od takich lekarzy jak endokrynolog, ginekolog i alergolog. Raczej nie warto wykonywać dodatkowych badań przed wizytą. Jeśli będą one konieczne, dermatolog je zaleci. Przygotuj się m.in. na pytania o choroby skóry występujące również w dalszej rodzinie – przypomnij sobie, czy ktoś z Twoich bliskich nie chorował przede wszystkim na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry czy bielactwo. Zanotuj każde pytanie do lekarza, jeśli boisz się, że możesz zapomnieć, o co chcesz zapytać. Miej listę przy sobie podczas wizyty. Pamiętaj, by na wizytę przyjść bez makijażu, gdy problem dotyczy skóry twarzy.


Co się dzieje podczas wizyty u dermatologa?

wizyta u dermatologa

Pierwsza wizyta u każdego lekarza zawsze zaczyna się od wywiadu. Specjalista może zapytać m.in. o charakter i czas trwania objawów, stan zdrowia (choroby przewlekłe, przyjmowane leki), występowanie chorób w rodzinie, stosowane metody pielęgnacji czy dietę. Po przeprowadzeniu wywiadu dermatolog przechodzi do oględzin skóry, włosów lub paznokci. Jeśli sprawa dotyczy zmian barwnikowych, przeprowadza nieinwazyjne badanie dermatoskopem, który powiększa i doświetla obraz. Takie badanie umożliwia odróżnienie niegroźnych znamion barwnikowych od tych niebezpiecznych. Na jakie badania może skierować dermatolog? Przede wszystkim na badania laboratoryjne krwi, badania mikrobiologiczne czy testy alergiczne. Może też skierować do innego specjalisty, takiego jak alergolog. Zdarza się, że dermatolog zaleci też wizytę u chirurga, internisty bądź onkologa, jeśli zauważone zmiany będą go niepokoić. Nie martw się jednak na zapas – często takie badania to tylko środek ostrożności. To, ile trwa wizyta u dermatologa będzie więc zależne od wielu czynników, m.in. od istoty problemu, od tego, czy jest to wizyta kontrolna czy wymagająca szczegółowego przyjrzenia się schorzeniu. Nie zawsze odbywa się stacjonarnie - nierzadko sprawdzają się też wizyty online, o ile pacjent prześle specjaliście niezbędne dokumenty i zdjęcia, a także udzieli wyczerpujących odpowiedzi podczas wywiadu lekarskiego.

Po wizycie u dermatologa: jak dbać o skórę?

Dermatolog dokładnie opowie Ci, co masz robić, by zadbać o swoją skórę. Wszystko zależeć będzie od tego, jaka diagnoza została postawiona. Różne rodzaje problemów skórnych wymagają nierzadko użycia kremów i maści do stosowania miejscowego z konkretnymi substancjami aktywnymi. Czasami konieczne będzie leczenie doustne, m.in. przyjmowanie antybiotyków. Dodatkowo dermatolog może udzielić też porad dotyczących dbania o skórę na co dzień. Kosmetyki nawilżające Urea Repair od Eucerin są przeznaczone do pielęgnacji suchej i bardzo suchej skóry. Wszystko to dzięki formule z wysoką zawartością mocznika. Kremy i maści regenerujące Eucerin Aquaphor ukoją i zregenerują natomiast bardzo suchą, podrażnioną lub popękaną skórę, zapewnią odpowiednią barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi i nie zatkają porów. Pamiętaj, że wszystkie kosmetyki Eucerin zostały przebadane klinicznie i dermatologicznie, dlatego oferują wysokie bezpieczeństwo i skuteczność.  

Nie musisz borykać się z problemami skórnymi, by udać się do dermatologa. Do tego specjalisty warto udać się profilaktycznie, raz do roku, zanim zauważysz problemy skórne. Pozwoli to na szybszą reakcję w przypadku pojawienia się problemów.

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin