Oparzenia słoneczne - czym smarować

Oparzenia słoneczne – dowiedz się, dlaczego powstają i jak je usunąć!

6 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Oparzenia słoneczne – dowiedz się, dlaczego powstają i jak je usunąć!

Kontakt ze słońcem jest niezwykle istotny – nie tylko pozwala Ci czerpać radość z licznych aktywności na świeżym powietrzu, ale też pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Zwiększa produkcję serotoniny i witaminy D3. Często mówi się także o tym, że reguluje pracę układu krążenia i poprawia kondycję skóry. Jednak jak dobrze wiemy – dawka czyni truciznę. Dlatego nadmiar drogocennych promieni może nieść ze sobą przykre konsekwencje w postaci oparzeń słonecznych. Co takiego powinnaś o nich wiedzieć? Jak im zapobiegać i jak je leczyć? Te kwestie wyjaśniamy w niniejszym artykule! 

Oparzenia słoneczne

Choć zagadnienie może wydawać się oczywiste, uściślijmy, czym są oparzenia słoneczne. Oparzenie słoneczne może objawiać się rumieniem skóry, który jest następstwem zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ale może dawać również inne, bardzo ciężkie objawy.  

Oparzenie słoneczne klasyfikowane jest zależnie od poziomu uszkodzenia skóry poprzez skalę stopni. Tej kwestii poświęcimy jednak więcej miejsca pod koniec artykułu. 

Gdy mowa o oparzeniach słonecznych, należy wspomnieć, że za powstawanie niepożądanych podrażnień i zmian na skórze odpowiedzialne jest przede wszystkim promieniowanie UVB. Oparzenie słoneczne powstaje wtedy, gdy zawarta w naszej skórze melanina przestaje zapewniać skuteczną ochroną przed promieniami. Dochodzi do takiej sytuacji oczywiście wtedy, gdy zbyt długo przebywamy na ostrym słońcu. Jak nietrudno się domyślić, na oparzenia słoneczne najbardziej narażone są części ciała, których zazwyczaj nie zakrywają ubrania – przedramiona, dekolt, kark, ramiona, twarz czy skóra głowy (zwłaszcza w przypadku krótkich fryzur). Ponadto, opalając się w samym kostiumie kąpielowym, narażamy na oparzenia także inne części ciała. Niestety, na oparzenia słoneczne podatne są w szczególności osoby wyróżniające się jasną karnacją. 

Poparzenie słoneczne – objawy

Poparzenie słoneczne wiąże się z występowaniem wielu charakterystycznych objawów stanowiących źródło dyskomfortu. Ich występowanie czy nasilenie uzależnione jest od stopnia oparzeń. Objawami łagodnymi klasyfikowanymi jako stopień pierwszy oparzenia są:  

  • zaczerwienienie skóry, 

  • uczucie ciepła w podrażnionym miejscu, 

  • pieczenia skóry i złuszczanie.

Gdy mowa o poważniejszych oparzeniach słonecznych (stopień drugi lub trzeci), objawy, których wystąpienie powinno skłonić Cię do niezwłocznej wizyty u lekarza, to m.in.: 

  • powstawanie pęcherzy wypełnionych surowicą, 

  • martwica naskórka, 

  • uszkodzenie głębokich warstw skóry, 

  • uszkodzenie nerwów objawiające się m.in. utratą czucia w miejscu poparzenia, 
  • objawy ogólnoustrojowe takie jak gorączka, nudności, zawroty głowy, utrata przytomności. 

Kiedy dochodzi do poparzenia słonecznego? Jak długo utrzymują się objawy? Zazwyczaj pierwsze objawy podrażnienia skóry występują po upływie około 5 godzin od zbyt intensywnej kąpieli słonecznej. Nasilenie objawów oparzenia słonecznego daje o sobie znać po upływie od 12 do 24 godzin. Następnie rumień ustępuje i przeradza się w estetyczną opaleniznę lub, w gorszym przypadku, skóra zaczyna się łuszczyć. Najpóźniej po upływie 3 dób od ekspozycji dolegliwości znikają. Przypominamy, że mówimy o oparzeniach łagodnych, czyli pierwszego stopnia. Gdy objawem oparzenia słonecznego są bąble, a więc doszło do poważniejszego uszkodzenia naskórka, całkowite wyleczenie następstw nadmiernej ekspozycji na słońce może zająć miesiąc lub półtora. Jeszcze poważniejsze, wymagające wielomiesięcznej (a nawet wieloletniej!) rekonwalescencji, mogą okazać się następstwa oparzeń trzeciego stopnia. 

 

Oparzenie słoneczne twarzy

Wspomnieliśmy już, że oparzenia słoneczne twarzy – nosa, policzków czy czoła – należą do tych najczęstszych, co jest oczywiście uwarunkowane jej wyeksponowaniem na słońce podczas przebywania na świeżym powietrzu w pogodny dzień. Na szczęście – w większości przypadków poparzenia słoneczne na twarzy to niegroźne oparzenia pierwszego stopnia, które jeśli nawet staną się przyczyną pewnego dyskomfortu, szybko ustępują. O tym, jakie kosmetyki stosować na oparzenia słoneczne twarzy, napiszemy już za chwilę. Czy jednak jesteśmy w stanie zapobiec ich powstawaniu? Na szczęście tak! 

Najprostsza wskazówka dotyczy rozsądnego korzystania z dobrej pogody. Koniecznie zadbaj o odpowiednie zacienienie twarzy – kapelusz lub czapka z daszkiem nie tylko uchronią Cię przed groźnym udarem, lecz także ograniczą ryzyko oparzenia słonecznego twarzy. 

Ponadto w upalne dni sięgaj po kremy z filtrem – odpowiednim wyborem może okazać się w tym przypadku np. krem na dzień SPF15 Eucerin Hyaluron-Filler do skóry suchej lub krem na dzień SPF 15 Eucerin Hyaluron-Filler do skóry normalnej i mieszanej. Dla wyższej ochrony przecwisłonecznej zalecamy krem na dzień SPF 30 Eucerin Hyaluron-Filler do wszystkich rodzajów skóry. Produkty te nie tylko skutecznie zabezpieczają skórę przed działaniem promieni UVB i UVA, ale również dzięki zawartości Kwasu Hialuronowego redukują drobne zmarszczki i przeciwdziałają ich powstawaniu nadając skórze młody wygląd.  

Co na oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne - czym smarować

Jak złagodzić oparzenia słoneczne? W przypadku podrażnień, które nie wymagają konsultacji lekarskiej, ulgę przyniosą odpowiednio dobrane kosmetyki, które przyspieszą tempo regeneracji naskórka. Na oparzenia słoneczne właściwe będą kremy lub emulsje o lekkiej konsystencji i działaniu nawilżającym oraz chłodzącym. Pożądanym składnikiem preparatów jest oczywiście Prowitamina B5 znana także jako D-pantenol, ale nie powinnaś zapominać o formułach bogatych w Kwas Hialuronowy.  

Pisząc o podrażnieniach wywołanych przez promieniowanie UV, należy uwzględnić jeszcze jedną kwestię. Otóż intensywna ekspozycja na światło słoneczne może prowadzić do pogłębiania się przebarwień skóry. Aby oddalić od siebie to ryzyko, sięgnij po testowany klinicznie krem-fluid ochronny z SPF 30 Eucerin DermoPure, który dodatkowo koi podrażnienia skóry twarzy i przeciwdziała powstawaniu różnych niedoskonałości. Drugą równie skuteczną  propozycją jest krem na dzień SPF30 Eucerin Anti-Pigment, któremu można zaufać w kwestii ochrony przed UVA i UVB oraz redukcji nieestetycznych przebarwień. Cennym składnikiem jego receptury jest opatentowany Thiamidol – składnik, który redukuje przebarwienia oraz zabiega powstawaniu nowych poprzez oddziaływanie na produkcję melaniny. 

Krem na oparzenia słoneczne

A zatem krem na oparzenia słoneczne (czy żel na oparzenia słoneczne) może stanowić bezcenną pomoc w przypadku konsekwencji zbyt długiego przebywania na słońcu. A co stosować na oparzenia słoneczne? Szczególnie dobrze sprawdzą się preparaty posiadające w swoim składzie substancje kojące takie jak D-pantenol, Witaminy A i E, Alantoinę czy Aminokwasy. W przypadku oparzeń słonecznych Aloes również powinien być traktowany jako jeden z podstawowych wyborów. Oprócz tych środków „pierwszej pomocy” polecamy oczywiście nasze preparaty pielęgnacyjne zapewniające kompleksowe wsparcie dla skóry, również w przypadku występowania podrażnień termicznych jak np. maść regenerująca Eucerin Aquaphor.  

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Chociaż domowe sposoby na oparzenia słoneczne nie dorównują pod względem skuteczności profesjonalnym preparatom leczniczym i ochronnym, warto je znać, aby móc odpowiednio zareagować w sytuacji, gdyby pod ręką nie było profesjonalnych środków. Podstawowym sposobem na oparzenia są okłady z chłodnej, ale nie zimnej, wody. Alternatywę dla nich może stanowić smarowanie poparzonej skóry kefirem, maślanką czy zsiadłym mlekiem. Innym domowym sposobem na oparzenia słoneczne jest np. łagodzenie stanu zapalnego sokiem wyciśniętym z aloesu. 

Oparzenia słoneczne – stopnie

Jak już wspominaliśmy, oparzenia słoneczne dzielimy ze względu na stopień zmian.  

  • Oparzenie słoneczne 1. stopnia dotyczy wyłącznie naskórka i objawia się zaczerwienieniem i pieczeniem podrażnionych tkanek.  
  • Oparzenie słoneczne 2. stopnia obejmuje naskórek i skórę właściwą i objawia się występowaniem obrzęku oraz pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Może wystąpić też częściowa martwica naskórka.
  • Oparzenie słoneczne 3. stopnia, najgroźniejsze, sięga naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów. Prowadzi do martwicy tkanek, może też skutkować uszkodzeniem receptorów czuciowych. W ciężkich przypadkach jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

Jak widać, najlepszą ochroną przed oparzeniami słonecznymi jest rozsądne korzystanie ze słońca i unikanie nadmiernej ekspozycji na jego promienie, jak również stosowanie preparatów z filtrami UV. Kobietom pragnącym zadbać o ochronę przed oparzeniami słonecznymi polecamy dodatkowo krem pod oczy SPF 15 Eucerin Hyaluron-Filler o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym dzięki zawartości Kwasu Hialuronowego, Enoksonolu i Saponiny, a także krem na dzień SPF 30 Eucerin Hyaluron-Filler do każdego typu skóry. Kompleksowa pielęgnacja skóry pozwala nie tylko zapobiegać powstawaniu oparzeń słonecznych, lecz także niwelować ich następstwa i przywracać cerze zdrowy wygląd! 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin