Poparzenie słoneczne wiąże się z występowaniem wielu charakterystycznych objawów stanowiących źródło dyskomfortu. Ich występowanie czy nasilenie uzależnione jest od stopnia oparzeń. Objawami łagodnymi klasyfikowanymi jako stopień pierwszy oparzenia są:
- zaczerwienienie skóry,
- uczucie ciepła w podrażnionym miejscu,
- pieczenia skóry i złuszczanie.
Gdy mowa o poważniejszych oparzeniach słonecznych (stopień drugi lub trzeci), objawy, których wystąpienie powinno skłonić Cię do niezwłocznej wizyty u lekarza, to m.in.:
- powstawanie pęcherzy wypełnionych surowicą,
- martwica naskórka,
- uszkodzenie głębokich warstw skóry,
- uszkodzenie nerwów objawiające się m.in. utratą czucia w miejscu poparzenia,
- objawy ogólnoustrojowe takie jak gorączka, nudności, zawroty głowy, utrata przytomności.
Kiedy dochodzi do poparzenia słonecznego? Jak długo utrzymują się objawy? Zazwyczaj pierwsze objawy podrażnienia skóry występują po upływie około 5 godzin od zbyt intensywnej kąpieli słonecznej. Nasilenie objawów oparzenia słonecznego daje o sobie znać po upływie od 12 do 24 godzin. Następnie rumień ustępuje i przeradza się w estetyczną opaleniznę lub, w gorszym przypadku, skóra zaczyna się łuszczyć. Najpóźniej po upływie 3 dób od ekspozycji dolegliwości znikają. Przypominamy, że mówimy o oparzeniach łagodnych, czyli pierwszego stopnia. Gdy objawem oparzenia słonecznego są bąble, a więc doszło do poważniejszego uszkodzenia naskórka, całkowite wyleczenie następstw nadmiernej ekspozycji na słońce może zająć miesiąc lub półtora. Jeszcze poważniejsze, wymagające wielomiesięcznej (a nawet wieloletniej!) rekonwalescencji, mogą okazać się następstwa oparzeń trzeciego stopnia.