Opadające powieki

Opadające powieki – co to jest i jakie są ich objawy?

4 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Definicja piękna zmienia się, jednak nadal – zgodnie z antycznymi wyznacznikami – hołdujemy temu, co symetryczne. W naszych czasach piękno jest także równoznaczne z młodością, choć na szczęście ta zależność zmienia się dzięki coraz większej świadomości dotyczącej zdrowia i pielęgnacji skóry. Dojrzała skóra także może być piękna. Nie da się jednak ukryć, iż może ona zmagać się z wieloma problemami. I mowa tu nie tylko o zmarszczkach, ale też o opadających powiekach. Czym są opadające powieki? Jak się objawiają i czym są spowodowane? W jaki sposób można sobie z nimi radzić? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście!

Opadające powieki – co to jest i jakie są ich objawy?

Opadające powieki

Opadające powieki często kojarzymy z naturalnym procesem starzenia się skóry. Wiotka, mniej elastyczna, a zatem bardziej podatna na opadanie skóra występuje przecież nie tylko na policzkach czy szyi, ale również na powiekach. Problem jest jednak bardziej złożony i o jego przyczynach opowiemy w następnym punkcie. Tutaj skupimy się na objawach.

Opadająca powieka, czyli ptoza, dotyczy obniżenia górnej powieki. Skóra spod łuku brwiowego nachodzi na ruchomą część powieki i przysłania tęczówkę. Ptoza może dotyczyć jednego lub dwóch oczu i jest nie tylko defektem estetycznym, ale również problemem, który wpływa na Twoje zdrowie. Jakie objawy mogą być powiązane z opadającą powieką:

  • Mniejsze pole widzenia – w naturalny sposób opadająca powieka sprawia, że widzisz mniej, jakby przez przymknięte oko. To niezwykle uciążliwe, a podczas jazdy samochodem może powodować nawet niebezpieczeństwo. Może to prowadzić również do trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak czytanie czy oglądanie telewizji.

  • Zmęczenie oczu, a nawet bóle głowy – osoby z ptozą w sposób charakterystyczny próbują kompensować sobie zmniejszone pole widzenia. Dlatego podnoszą brwi lub zmieniają pozycję głowy. To prowadzi z kolei do zmęczenia mięśni gałki ocznej oraz bóli głowy. Z kolei ciągłe napinanie mięśni czoła może prowadzić do zmarszczek na czole i pogłębiać problemy z napięciem mięśniowym.
  • Suche bądź łzawiące oczy – powieka górna odpowiada za prawidłowe rozprowadzenie łez i nawilżenie spojówki oka. Ptoza może prowadzić do nieprawidłowego zamykania powieki, co z kolei wiąże się z suchością oczu lub wręcz przeciwnie – z nadmiernym łzawieniem – oka. Niedostateczne nawilżenie spojówek prowadzi do podrażnień, zaczerwienienia i pieczenia, natomiast nadmierne łzawienie może zaburzać widzenie i prowadzić do stanów zapalnych.
  • Kompleksy – dyskomfort psychiczny, niższe poczucie własnej wartości, niezadowolenie z wyglądu. To problemy, z którymi osoby z opadającą powieką borykają się często. 

Czy można sobie z tym poradzić? Najpierw konieczne jest poznanie przyczyn opadających powiek.

 

Czytaj także: 

Przyczyny opadających powiek – czym mogą być spowodowane?

Opadające powieki

Z pewnością zastanawiasz się, z jakiego powodu borykasz się z problemem, jakim są opadające powieki. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne. Oto najczęstsze z nich:

  • Wiek – starzenie się organizmu jest częstym powodem powstawania problemu, jakim są opadające powieki. Przyczyna tego stanu rzeczy wiąże się z utratą jędrności skóry z powodu zmniejszonej ilości Kolagenu, Elastyny czy Kwasu Hialuronowego w organizmie. Z tym jednak można walczyć, chociażby za pomocą zabiegów kosmetycznych czy dermokosmetyków, takich jak kosmetyki Hyaluron-Filler Elasticity.
  • Genetyka – chociaż opadające powieki kojarzymy głównie z procesem starzenia się, niektóre osoby borykają się z nim od najmłodszych lat. Jeśli w Twojej rodzinie są przypadki występowania ptozy, istnieje prawdopodobieństwo, że wystąpi również u Ciebie. Jednak nie oznacza to, że opadające powieki z przyczyny genetycznej są nieodwracalne. Tu również można podjąć kroki zapobiegające.

  • Uszkodzenia nerwów – Przyczyny neurologiczne to poważny problem, dlatego należy wziąć go pod uwagę. Ptoza może bowiem sygnalizować, że z Twoim organizmem dzieje się coś złego. Dlaczego opadają powieki? Powodem mogą być uszkodzenia nerwu okoruchowego, które prowadzą do osłabienia mięśni, podnoszących powiekę; miastenia, która prowadzi do osłabienia mięśni, w tym również mięśni odpowiedzialnych za unoszenie powiek; a także miopatie czy zespół Hornera. Jeśli zauważysz, że Twoja powieka zaczyna opadać, zgłoś się do lekarza.

 

Czytaj także:

Diagnoza opadających powiek – jak przebiega ocena lekarska

Opadające powieki

Znasz już przyczyny problemu, jakim są opadające powieki. Choroby neurologiczne także mogą być odpowiedzialne za ten stan rzeczy – nie tylko wiek. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować problemu i udać się do specjalisty. Początkowo udaj się do okulisty, gdyż to on zajmuje się schorzeniami w obrębie oka. Okulista rozpoznania przyczynę opadania powieki na podstawie badania. Jeśli to konieczne skieruje Cię do specjalisty na przykład neurologa czy chirurga szczękowo-twarzowego. Wystarczy umówić się do lekarza okulisty, a następnie postępować zgodnie z jego sugestiami. Przygotuj się do odpowiedzi na pytania zadane przez lekarza podczas wywiadu – od niego w dużej mierze zależy prawidłowa diagnoza. Specjalista może pytać o przebyte choroby czy urazy, schorzenia współistniejące (na przykład choroby tarczycy), czy też operacje w okolicach gałki ocznej i oczodołu oraz oczywiście podłoże genetyczne. Możesz spodziewać się również badania fizykalnego, które polega na ocenie między innymi funkcji dźwigacza opadającej powieki.

Nie zakładaj, że opadająca powieka jest problemem starzenia się. To objaw, który może sygnalizować, że z Twoim organizmem dzieje się coś niepokojącego. Wizyta u specjalisty jest zatem jak najbardziej wskazana.

 

Czytaj także:

Co na opadające powieki? Metody chirurgiczne i niechirurgiczne

Opadające powieki

Co na opadające powieki? Jak radzić sobie z tym problemem? Jeśli jesteś po diagnozie i wiesz, że ptoza występuje u Ciebie z innych powodów, niż neurologiczne, możesz działać. Zabiegi na opadające powieki są bardzo popularne i dostępne w różnych salonach kosmetologicznych a także centrach medycyny estetycznej. Zanim jednak zdecydujesz się na wizytę u kosmetologa czy lekarza specjalisty medycyny estetycznej, skorzystaj z tego, co możesz zrobić sama. Popularny sposób na opadające powieki to chociażby masaż i ćwiczenia, które mają za zadanie uelastycznić skórę i pobudzić krążenie. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, które są odpowiedzialne za podtrzymanie powiek. Pamiętaj również, iż w zachowaniu dobrej kondycji skóry pomoże Ci odpowiednia pielęgnacja. Dlatego zalecamy zapoznać się z linią produktów Eucerin Hyaluron-Filler Elasticity, która jest przygotowana tak, aby sprostać trudnym wyzwaniom starzejącej się skóry i skutecznie dbać o siebie.

Wśród zabiegów niechirurgicznych, które możesz wykonać na opadające powieki, najpopularniejszym jest laser. Zwiększa on produkcję Kolagenu, przez co wspiera uelastycznienie skóry. Jest to zabieg, który określa się mianem bezinwazyjnego liftingu. W sytuacjach skrajnych, w których opadająca powieka stanowi znaczny problem dla Twojego widzenia oraz samopoczucia, możesz zdecydować się na lifting, czyli blefaroplastykę. Jest to procedura polegającą na usunięciu nadmiaru skóry, tłuszczu, a czasem mięśni z powiek górnych lub dolnych, co może pomóc w redukcji opadania powiek oraz worków pod oczami. 

Zabiegi poprawiające wygląd opadających powiek

Opadające powieki

Zanim jednak zdecydujesz się na lifting, wypróbuj zabieg na opadające powieki, taki jak laser, o którym już wspomnieliśmy, bądź iniekcje z Kwasem Hialuronowym. Ta druga metoda umożliwia nie tylko wypełnienie zmarszczek wokół oczu, ale również delikatne uniesienie skóry. Doskonałym wsparciem dla tego typu zabiegów będzie pielęgnacja kosmetykami z Kwasem Hialuronowym. Tu idealnie sprawdzi się Eucerin Hyaluron-Filler Krem pod oczy, który zadba o delikatną skórę w tych okolicach.

Jak podnieść opadające powieki? Pomóc mogą nici liftingujące, często znane jako nici PDO (polidioksanonowe) lub nici Aptos, które – podobnie, jak laser – stymulują produkcję Kolagenu i Elastyny, a także Kwasu Hialuronowego, a zatem wszystkich substancji, które odpowiadają za jędrność skóry. Innym zabiegiem jest botoks, jednak należy pamiętać, iż wstrzykiwanie toksyny botulinowej nie zapewnia trwałych efektów, a samą procedurę należy powtarzać co trzy do sześciu miesięcy.

Profilaktyka opadania powiek – jak dbać o zdrowie i jędrność skóry wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna przez co szybko traci wilgoć i elastyczność. Jest przez to bardziej narażona na uszkodzenia. To właśnie w tych okolicach najczęściej zauważamy pierwsze zmarszczki. Skóra powiek jest pozbawiona gruczołów łojowych i posiada bardzo cienką warstwę tkanki podskórnej co powoduje jej szczególną wrażliwość i wpływa na pojawienie się opadających powiek. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie profilaktyki, która polepszy kondycję skóry i zmniejszy ryzyko pojawienia się tego problemu. Oczywiście krem na opadające powieki to podstawa pielęgnacji. Tu idealnie sprawdzi się Kwas Hialuronowy oraz antyoksydanty, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami. Eucerin Hyaluron-Filler krem pod oczy SPF15 zapewnia Ci nie tylko to, ale również ochronę przed promieniami UV, które także odpowiadają za przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Domowe sposoby na opadające powieki, takie jak masaż oka, najlepiej wykonywać po nałożeniu na skórę kosmetyków, by poprawić ich wchłanianie. Dobry krem na opadające powieki to nie wszystko, co możesz dla siebie zrobić, ale bardzo duży krok ku pożądanej zmianie.

Opadające powieki to problem nie tylko natury estetycznej. Mogą okazać się sygnałem, że w Twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego. Dlatego warto zainteresować się tym problemem, by poznać jego przyczynę.

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin