Suche skórki na twarzy

Suche skórki na twarzy - sprawdź, jak się ich pozbyć!

7 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Suche skórki na twarzy – sprawdź, jak się ich pozbyć!

Suche skórki na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, ale też sygnał, że skórze brakuje nawilżenia! Potrafią być bardzo widoczne i wpływają negatywnie na samoocenę. Suche skórki mogą czasami wynikać z przewlekłych dermatoz. Przeszkadzają w wykonaniu makijażu, który może dodatkowo je podkreślać. To częsta przypadłość osób z suchą skórą, z którą w różnym stopniu zmaga się aż 70% kobiet! Czy można się ich pozbyć? Sumienna pielęgnacja z dużym naciskiem na nawilżenie oraz stosowanie starannie dobranych składników aktywnych pomoże je zlikwidować. 

Suche skórki na twarzy – przyczyny

Suche skórki na twarzy pojawiają się, kiedy skóra staje się przesuszona, a jej bariera hydrolipidowa ulega uszkodzeniu. Najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym, kiedy twarz poddawana jest wpływom czynników środowiskowych jak zmiany temperatury, wiatr,  deszcz, śnieg oraz mróz. Na pojawianie się bardzo suchych skórek na twarzy wpływa również ogrzewanie w pomieszczeniach i klimatyzacja. Suche powietrze bardzo szybko narusza równowagę wodną skóry. I uwaga – wysuszenie może dotknąć nawet tłustą cerę! Również zbyt częste i intensywne oczyszczanie skóry może prowadzić z jednej strony do reakcji obronnej w postaci nadmiernego przetłuszczania, a z drugiej do przesuszania skóry i pojawiania się suchych skórek, zwłaszcza w okolicach nosa czy ust.

Za suche skórki na czole, przy nosie, ustach itd. może odpowiadać nieprawidłowa pielęgnacja. Drażniące środki myjące, kremy, które nie dostarczają właściwego nawilżenia, zbyt częste peelingi czy gorąca woda sprzyjają ich pojawianiu się. Do tej listy należy dopisać nadmierną ekspozycję na słońce. Niestety, w niektórych przypadkach suche skórki mają związek ze stanem chorobowym. Towarzyszą m.in. łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry oraz egzemie. Mogą pojawić się też u osób chorujących na cukrzycę. 

Sposób na suche skórki na twarzy

Zacznijmy od metod, które skupiają się na holistycznym podejściu do skóry. W takim ujęciu każdy sposób na suche skórki na twarzy powinien iść w parze ze zmianami w stylu życia. Oczywiście nie mówimy tu o drastycznych zmianach, a raczej wyrobieniu zdrowych nawyków. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście systematyczne nawadnianie organizmu. Spożywaj około 2 litry płynów dziennie. Poza tym zadbaj o dietę – zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że Twoje dolegliwości mogą wynikać z niedoboru witamin czy mikroelementów. Jeśli zmagasz się z problemem suchych skórek, tłuste ryby, orzechy, awokado, oliwa z oliwek oraz olej powinny na stałe zagościć w Twoim jadłospisie. Poza tym zadbaj o wykluczenie czynników wysuszających skórę – gorącej wody czy wysuszających detergentów. Ponadto włącz jako rutynowe działanie przemyślaną i skuteczną pielęgnację. Poniżej znajdziesz nasze wskazówki w tym zakresie.

Gdy jednak takie domowe sposoby na suche skórki na twarzy nie przyniosą rezultatu, temat pielęgnacji omów z lekarzem. Oceni on stan Twojej skóry, a w razie potrzeby zleci niezbędne badania.

Serum i krem na suche skórki na twarzy

Suche skórki na twarzy

Co pomaga na suche skórki na twarzy i nie wymaga dużego wysiłku w stosowaniu? Oczywiście krem czy też serum, po które i tak zapewne sięgasz w codziennej pielęgnacji twarzy. Poświęć sporo uwagi zawartym w nich składnikom. Najlepiej, aby zawierały silnie nawilżające substancje, które pomogą wysuszonej, ściągniętej skórze ze skłonnością do powstawania suchych skórek. Na jakie substancje zwrócić uwagę?

  • Mocznik to składnik, który naturalnie występuje w skórze. Nazywa się go jednym z „naturalnych czynników nawilżających”, czyli NMF. Ma właściwości higroskopijne,  wiąże wodę w warstwie rogowej skóry, uznawanej za najważniejszą dla nawilżenia. Co więcej, działa keratolitycznie, dzięki czemu rozbija połączenia między martwymi komórkami naskórka, co sprzyja ich sprawnemu złuszczaniu. Ułatwiając usuwanie komórek warstwy rogowej, wygładza powierzchnię skóry! 

  • Kwas Mlekowy to kolejny składnik wchodzący w skład naturalnego czynnika nawilżającego. To ważny element płaszcza kwasowego, który reguluje wartość pH skóry. Odpowiada za zachowanie wilgoci w najwyższej warstwie skóry, dlatego tak skutecznie poprawia jej stan.
  • Dobrze spiszą się też produkty z Pantenolem, znanym jako prowitamina B5. To substancja przywracająca skórze barierę ochronną oraz wspomagająca procesy regeneracji. Przyciąga wodę i zatrzymuje ją w skórze, dlatego tak dobrze sprawdza się jako składnik nawilżający.
  • Działanie nawilżające ma też Kwas Hialuronowy, który dodatkowo skutecznie walczy ze zmarszczkami!
Nasze propozycje? Eucerin Hyaluron–Filler Booster nawilżający skutecznie wesprze działanie kremu na dzień lub na noc. Jest odpowiedni do każdego rodzaju cery i zapewnia intensywne, natychmiastowe nawilżenie. Uzyskany w ten sposób poziom nawilżenia utrzymuje się nawet do 24 godzin. Pamiętaj też o pielęgnacji skóry podczas snu. Krem na suche skórki na twarzy na noc także powinien dbać o nawilżenie skóry. Taki efekt zapewni Ci krem na noc Eucerin Hyaluron-Filler, który jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery. Wiesz już, jaki krem na suche skórki na twarzy spisze się najlepiej!

 

Suche skórki na twarzy w wyniku choroby i po zabiegach – co robić?

Wspomnieliśmy, że suche skórki na twarzy towarzyszą chorobom takim jak łuszczyca i łojotokowe czy atopowe zapalenie skóry. Wówczas stosowanie przebadanych klinicznie kosmetyków pielęgnacyjnych ma kluczowe znaczenie. W odpowiedzi na potrzeby tak wymagającej skóry powstała linia Eucerin UreaRepair. Wchodzące w jej skład dermokosmetyki można stosować wspomagająco do łagodzenia objawów suchej skóry w przebiegu cukrzycy, łuszczycy, rogowacenia mieszkowego, łojotokowego czy atopowego zapalenia skóry. 
Wobec tego, jak zlikwidować suche skórki na twarzy lub przynajmniej ograniczyć ich występowanie za pomocą naszych dermokosmetyków?

Pomoże Ci w tym receptura kremu do twarzy z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair. Krem pozwala zapomnieć o szorstkości skóry, a przy tym świetnie sprawdzi się jako baza pod makijaż. Szybko się wchłania, a za sprawą lekkiej konsystencji nie pozostawia tłustych śladów. Co ważne, mogą stosować go również osoby z łuszczycą. To przebadane dermatologicznie wsparcie w pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry. 

Suche obszary na twarzy, łuszczący się naskórek oraz oczywiście suche skórki pojawiają się też po zabiegach takich jak peeling chemiczny, czy zabiegach medycyny estetycznej. Wówczas z pomocą przychodzą kosmetyki do suchej podrażnionej i popękanej skóry z serii Eucerin Aquaphor. Wspierają regenerację, a przy tym okazują się dużym wsparciem w tym, jak się pozbyć suchych skórek. Polecamy przebadane dermatologicznie maści, które przyniosą skórze natychmiastowe ukojenie i pomogą uporać się z wszelkimi oznakami podrażnionej skóry. Do takich produktów należy maść regenerująca Eucerin Aquaphor, której bezwonna formuła, chroni i koi suchą, spierzchniętą i popękaną skórę. Zawiera Glicerynę i Pantenol, które wspierają nawilżenie oraz utrzymują wodę w skórze. Maść tworzy na skórze wyjątkową barierę półokluzyjną, która pozwala skórze oddychać i wzmacnia jej naturalną funkcję ochronną.

 

Suche skórki na twarzy po nałożeniu podkładu

Kwestia tego, jak ukryć suche skórki na twarzy nie musi spędzać Ci snu z powiek. Jeśli zadbasz o właściwą, codzienną pielęgnację łatwo je zamaskujesz, a z czasem po prostu znikną. Aby suche skórki na twarzy po nałożeniu podkładu na pewno nie były widoczne, postaw na odpowiednie kosmetyki. Zaprzyjaźnij się z nawilżającymi lekkimi formułami, a unikaj ciężkich, matujących produktów. Mat podkreśla każdą suchą skórkę! Doskonałym przykładem takiej bazy jest booster nawilżający Eucerin Hyaluron-Filler, który wraz z lekkim podkładem oraz rozświetlającym korektorem okażą się strzałem w dziesiątkę. Jeśli koniecznie potrzebujesz pudru, sięgnij po lekki, transparentny wariant, który wtapia się w skórę. 

Suche skórki na policzkach staną się mniej widoczne, gdy zrezygnujesz z klasycznego różu czy bronzera w kamieniu na rzecz kremowych kosmetyków. I na koniec jeszcze jeden trick! Po wykonaniu wszystkich makijażowych kroków spryskaj twarz fixerem. Nie tylko utrwali on makijaż, ale też sprawi, że całość zyska lekkość i naturalny wygląd. Utrwalacz zniweluje niechciany, pudrowy efekt i wspaniale zmiękczy cały make-up!

Suche skórki na twarzy – jak się pozbyć?

Bardzo dobre rezultaty na suche skórki na twarzy daje peeling. Złuszczanie skóry wyrównuje jej strukturę poprzez pozbycie się martwych komórek naskórka. Co więcej, sprawia, że nałożone później kosmetyki zadziałają bardziej efektywnie.

  • Możesz zdecydować się na peeling mechaniczny z wyraźnie wyczuwalnymi drobinkami ścierającymi skórę.
  • Nowoczesne produkty usuwają martwy naskórek za pomocą substancji chemicznych, takich jak Kwasy AHA. 
  • Sucha i wrażliwa skóra polubi się z peelingiem enzymatycznym, który uznaje się za delikatniejszy.
  • Wiele może zdziałać maseczka na suche skórki na twarzy o działaniu nawilżającym i regenerującym. Tego typu produkty dogłębnie regenerują skórę, dlatego warto sięgać po nie przynajmniej raz w tygodniu. 

Jak widać, na powstanie suchych skórek wpływa wiele czynników. W większości przypadków radzi sobie z nimi odpowiednie nawilżenie! Wybieraj bezpieczne dermokosmetyki z substancjami takimi jak Kwas Hialuronowy, Mocznik czy Pantenol, a wygrasz z tym irytującym problemem estetycznym. W razie poważnych i uporczywych problemów skórnych, zawsze konsultuj się z dermatologiem.

 

 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin