Kwas Salicylowy działanie

Kwas Salicylowy – jak działa na Twoją skórę?

8 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Kwas Salicylowy – jak działa na Twoją skórę?


Wybierając produkty pielęgnacyjne, zwracaj uwagę na zawarte w nich składniki. To od nich zależy działanie kosmetyków! Pamiętaj, że czasami najskuteczniejsze okazują się dobrze znane i długo stosowane substancje! Dokładnie tak jest w przypadku Kwasu Salicylowego od lat obecnego w kosmetologii. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne najczęściej pojawia się w preparatach przeciwtrądzikowych, także tych dostępnych w ofercie Eucerin. Na pewno warto przyjrzeć mu się bliżej. Sprawdź, co dobrego zrobi on dla Twojej cery oraz które dermokosmetyki pomogą Ci w pielęgnacji!

Kwas Salicylowy


Jak sama nazwa wskazuje, Kwas Salicylowy to substancja zaliczana do kwasów – konkretnie hydroksylowych, beta hydrokwasów. To tak zwany kwas BHA, zresztą jedyny ze swojej kategorii stosowany w kosmetyce. Znajduje szerokie zastosowanie w farmacji i medycynie! Czy wiesz, że jest wykorzystywany przy produkcji aspiryny? Dobrze spisuje się też jako środek dezynfekujący i antyseptyczny. Przy czym wszystko zależy od jego stężenia Kwas 1–2% służy do dezynfekcji, z kolei już 10–20% stężenie ma właściwości keratolityczne, wykorzystywane w peelingach chemicznych. Co ciekawe, Kwas Salicylowy to związek, który występuje w naturze, choćby w korze wierzby, topoli, malinach czy kwiatach rumianku.

Kwas Salicylowy właściwości i działanie


Kwas Salicylowy pozyskuje się za pomocą syntezy chemicznej. Wówczas ma on postać kryształków lub białego proszku. Jeśli chodzi o rozpuszczalność Kwasu Salicylowego w wodzie, jest ona słaba, jednak to substancja dobrze rozpuszczalna w tłuszczach oraz alkoholu etylowym.

Na czym polega działanie Kwasu Salicylowego? Za sprawą właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwbakteryjnych to substancja ceniona w pielęgnacji cery trądzikowej. Ma zdolność przenikania przez warstwę hydrolipidową skóry. Zwęża rozszerzone pory typowe dla skóry ze zmianami tradzikowymi. Co ważne, Kwas Salicylowy wnika w mieszki włosowe, gdzie znajduje się ujście gruczołów łojowych i ogranicza produkcję sebum. Na uwagę zasługują też keratoliczne właściwości Kwasu Salicylowego. Ma on zdolność rozmiękczania warstwy rogowej i jej delikatnego złuszczania. Dzięki temu zrogowaciały naskórek jest łatwiej  usuwany, co przyczynia się do oczyszczenia skóry z zaskórników

Kwas salicylowy – na jakie problemy?

Kwas Salicylowy jak stosować

Właściwości Kwasu Salicylowego czynią go substancją chętnie wykorzystywaną w pielęgnacji skóry trądzikowej, lecz ma on też inne zastosowania. Z jakimi problemami radzi sobie najlepiej?

  • Bardzo często stosuje się Kwas Salicylowy na zaskórniki oraz pryszcze, ponieważ działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Oczyszcza powierzchowne warstwy naskórka, zmniejszając w ten sposób tworzenie się zaskórników. Przynosi zadowalające rezultaty w leczeniu zarówno trądziku młodzieńczego, jak i zmian trądzikowych u osób dorosłych. Kwas Salicylowy na pryszcze hamuje też ich rozwój oraz powstrzymuje powstawanie nowych ognisk zapalnych. Ogranicza łojotok, który sprzyja powstawaniu zaskórników i krost. Nic dziwnego, że bardzo często zawierają go kosmetyki na trądzik – także te, które tworzy Eucerin.

  • Z dużymi sukcesami stosuje się Kwas Salicylowy na przebarwienia. Rozjaśnia on plamy barwnikowe posłoneczne oraz pozapalne, między innymi po zmianach trądzikowych. Dzięki temu, że reguluje odnowę komórkową skóry, przyczynia się do ujednolicenia jej kolorytu oraz poprawy struktury.
  • Warto wykorzystywać Kwas Salicylowy w walce z bliznami. Zmniejsza on blizny pozostałe po zmianach trądzikowych oraz wspomaga leczenie blizn przerostowych.
  • Kwas Salicylowy to lek stosowany w leczeniu chorób dermatologicznych powiązanych z nadmiernym rogowaceniem naskórka oraz stanami zapalnymi. Bywa pomocny w kuracji łuszczycy. Służy do złuszczania blaszki łuszczycowej oraz łagodzenia objawów zapalnych towarzyszących chorobie. Ponadto Kwas Salicylowy przygotowuje skórę na przyjęcie innych substancji leczniczych wykorzystywanych w kuracji łuszczycy.
  • Dzięki właściwościom bakteriobójczym, przeciwgrzybiczym i ograniczającym wydzielanie sebum dobrze spisuje się w leczeniu łupieżu skóry owłosionej głowy.
  • Zapobiega wrastaniu włosków po depilacji i goleniu, jak również minimalizuje objawy zapalenia okołomieszkowego.
  • Kwas Salicylowy w odpowiednim stężeniu sprawdza się w redukcji drobnych zmarszczek.
  • Wysokie stężenia Kwasu służą do usuwania odcisków, nagniotków oraz modzeli.

 

Kwas Salicylowy – jak stosować?


Kwas Salicylowy to dość uniwersalna substancja. Polubią go właściwie wszystkie typy cery. W odpowiednio dopasowanym stężeniu pomaga nawet łagodzić objawy suchej skóry. Mogą go używać osoby w każdym wieku. Jednak, aby w pełni cieszyć się jego skutecznością, musisz wiedzieć, jak stosować Kwas Salicylowy. Aplikowany na skórę w odpowiedni sposób nie podrażnia ani nie piecze. Na szczęście producenci kosmetyków, wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, tworzą starannie opracowane formuły, które skutecznie pielęgnują skórę. Zastosowanie Kwasu salicylowego w produktach Eucerin koncentruje się głównie na wsparciu skóry z trądzikiem. To składnik, który znajdziesz w linii DermoPure stworzonej dla cery z niedoskonałościami. Formuły dermokosmetyków z tej (i nie tylko) serii zawierają przebadane naukowo składniki, w tym właśnie Kwas Salicylowy, aby skutecznie ograniczać gromadzenie się sebum oraz powstawanie zaskórników i grudek.

Musisz wiedzieć, jak używać Kwasu Salicylowego na co dzień. Przede wszystkim włączając go do codziennej pielęgnacji, pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Jak każdy kwas zwiększa on wrażliwość naskórka na promienie słoneczne, co może grozić powstaniem przykrych rumieni, a nawet poparzeń. Brak ochrony to również ryzyko powstania przebarwień w postaci plam barwnikowych po słonecznych. Nie zapominaj więc o stosowaniu kremów z wysokimi filtrami. Alternatywą jest stosowanie produktów z Kwasem Salicylowym na noc.

Nieco inne zastosowanie Kwas Salicylowy ma w gabinetach kosmetycznych, w których staje się ważnym składnikiem peelingów chemicznych. Tam pojawia się w wysokim stężeniu aż od 10 do 30% i pH o wartości 3, które zapewnia nie tylko skuteczność, ale i bezpieczeństwo procedury. Substancja pozostaje na skórze zaledwie przez 2 minuty. W tym czasie może pojawić się niewielki biały osad, będący wynikiem krystalizacji kwasu. To całkowicie normalne. Zabieg ma na celu złuszczenie naskórka w stopniu zależnym od wykorzystanego stężenia. Rezultatami możesz cieszyć się już po jednym zabiegu, jednak do uzyskania w pełni zadowalających efektów, najczęściej wykonuje się kilka sesji w odstępach dwutygodniowych. Optymalna liczba to  sześć zabiegów. Z czym łączyć Kwas Salicylowy w peelingach chemicznych? Skuteczne połączenie tworzy on z kwasami AHA oraz Kwasem Mlekowym. Wybór zależy od indywidualnego stanu i potrzeb cery.

Jak często stosować Kwas Salicylowy?


To, jak często stosować Kwas Salicylowy zależy od zaleceń producenta kosmetyku. Jak z każdym składnikiem, nie należy przesadzać, aby nie nabawić się podrażnienia skóry. Żele do twarzy z Kwasem Salicylowym zwykle można stosować nawet dwa razy dziennie. W przypadku kremów czy maści o wyższej zawartości Kwasu Salicylowego wystarczy zazwyczaj jedna aplikacja dziennie. To jak często, Kwas Salicylowy ma być stosowany w pielęgnacji Twojej skóry, możesz też uzgodnić z dermatologiem.

Jeśli Twoja skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa na przesuszenie lub pojawiły się na niej zmarszczki, zapewnij jej dodatkowe nawilżenie za sprawą kremu czy serum. Co ważne, Kwas Salicylowy bardzo dobrze współgra ze składnikami nawilżającymi takimi jak Kwas Hialuronowy lub Gliceryna.

Kwas Salicylowy – przeciwwskazania

Mimo niewątpliwych zalet tej ciekawej substancji istnieją też pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Sprawdź, kiedy lepiej zrezygnować z jej użycia.

  • Uwagi wymaga interakcja między Kwasem Salicylowym a słońcem. Lepiej zrezygnuj z jego stosowania, jeśli planujesz opalanie na słońcu lub solarium. Oznacza to zatem, że Kwas Salicylowy latem to niezbyt dobry pomysł.
  • Przeciwwskazanie do jego stosowania to również ciąża i karmienie piersią, jednak to kwestia, którą najlepiej skonsultować z lekarzem.
  • Uczulenie na Kwas Salicylowy czy w ogóle salicylany, jak np. aspirynę wyklucza możliwość jego użycia. Ponadto nie sięgaj po tę substancję, jeśli zmagasz się z alergiami skórnymi oraz niektórymi chorobami immunologicznymi – choć i tutaj dobrze porozmawiać ze specjalistą.
  • Odłóż kurację na później, jeśli na Twojej skórze pojawiły się zadrapania czy skaleczenia.
  • Pamiętaj też, z czym nie łączyć Kwasu Salicylowego. Otóż odradza się stosowanie go z Retinoidami, kwasami AHA (Kwas Glikolowy, Migdałowy), Niacynamidem oraz Witaminą C.

Kwas Salicylowy na twarz

Kwas Salicylowy na twarz

Zwykle stosuje się Kwas Salicylowy na twarz, jednak może też służyć do pielęgnacji ciała. Te dwa zastosowania doskonale łączy żel oczyszczający do twarzy i ciał Eucerin DermoPure, który zapewnia skuteczne, ale delikatne oczyszczanie skóry. Usuwa nadmiar sebum, makijaż oraz wszelkie zabrudzenia gromadzące się na powierzchni twarzy i ciała, nadaje się do stosowania rano oraz wieczorem. Ma krótką listę składników, a przebadana formuła czyni go bezpiecznym dla skóry. Ten produkt nie zatyka porów, ani nie zawiera mydła. Ma w swoim składzie Amfotenzydy, czyli powierzchniowo czynne środki, które toleruje nawet wrażliwa skóra.

Kwas Salicylowy do twarzy często jest składnikiem kremów oraz serum. Polecamy Ci krem–kurację złuszczająco–wygładzającą Eucerin DermoPure. Tutaj Kwas Salicylowy pojawia się w 10% kompleksie Hydroxy, czyli połączeniu Kwasu Glikolowego, Salicylowego i Polihydroksylowego, który usuwa martwy naskórek. Co ważne, przeciwdziała namnażaniu się Propionibacterium acnes  bakteriom odpowiedzialnym za rozwój krost zapalnych. To kuracja, która już po tygodniu stosowania widocznie poprawia stan skóry! Szybko więc zobaczysz gładką, jednolitą oraz oczyszczoną cerę.

Kwas Salicylowy często trafia do produktów stworzonych do stosowania punktowego, których zadaniem jest szybka redukcja czy też maskowanie wyprysków. Dokładnie tak działa korektor punktowy Eucerin DermoPure o formule dwa w jednym! Jego skuteczność w pielęgnacji skóry z trądzikiem potwierdzają badania kliniczne. Możesz stosować go równocześnie z lekami przeciwtrądzikowymi, nawet w ciąży! Nie dość, że ukrywa niedoskonałości dzięki zawartości koloryzujących pigmentów, to również odblokowuje pory oraz przeciwdziała tworzeniu się zaskórników.

Bardzo dobre efekty Kwasu Salicylowego w połączeniu z innymi składnikami zapewnia także serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure. To formuła, która skutecznie redukuje wypryski, a przy tym zapobiega powstawaniu nowych. To zasługa zawartości Kwasu Salicylowego oraz Likochalonu A. Z kolei technologia regulująca wydzielanie sebum, pomoże Ci cieszyć się matową cerą przez długi czas. Co więcej, serum wesprze Cię w likwidacji przebarwień po trądziku, ponieważ zmniejsza ich intensywność oraz hamuje ich powstawanie. Wszystko dlatego, że w formule serum zawarto opatentowany przez Eucerin Thiamidol. Składnik ten zawierają również kosmetyki na przebarwienia z linii Anti-Pigment, które dzięki swojemu działaniu znacząco podnoszą komfort życia osób zmagających się z problemem plam pigmentacyjnych. W likwidacji pojedynczych, niewielkich zmian sprawdzi się korektor punktowy Eucerin Anti-Pigment do stosowania na twarzy.

Podsumowując, trzeba przyznać, że działanie Kwasu Salicylowego jest wielowymiarowe. To substancja  doceniana przez osoby, którym zależy na skutecznym leczeniu trądziku na poprawie stanu cery. Jako substancja wspomagająca jest też skuteczny w leczeniu przebarwień oraz drobnych zmarszczek. Kwas Salicylowy znalazł zastosowanie w produktach Eucerin stworzonych do pielęgnacji  cery trądzikowej oraz skóry z przebarwieniami. Stosując Kwas Salicylowy pamiętaj również, że nie należy go łączyć z większością innych Kwasów, za to bez obaw można go stosować razem z Kwasem Hialuronowym czy Gliceryną.

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin