Co na krosty na twarzy

Krosty na twarzy – skąd się biorą i jak je usunąć?

8 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Krosty na twarzy – skąd się biorą i jak je usunąć

Jak pozbyć się krostek na twarzy

Niedoskonałości cery to niewątpliwie problem natury estetycznej. Wpływają na samopoczucie i pewność siebie! Czasami mają postać drobnych wyprysków, jednak zdarza się, że przybierają formę ropnych krost z naciekiem zapalnym. To częsty objaw trądziku pospolitego, czyli schorzenia, które powszechnie kojarzymy z okresem młodzieńczym. Nie do końca słusznie, ponieważ wypryski charakterystyczne dla trądziku coraz częściej pojawiają się także u osób dorosłych. Zmiany trądzikowe potrafią przyjmować bardzo kłopotliwą, podskórną postać. Widoczne są wtedy guzki zapalne, bolesne i trudne do leczenia. Jak widać, problem jest złożony. Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom powstawania krost oraz sposobom walki z nimi.

Krosty na twarzy
Pod pojęciem krosty na twarzy zwykle kryją się zmiany związane z trądzikiem pospolitym. Zazwyczaj „krostą” nazywamy zarówno zaskórniki jak i grudki niezapalne oraz wykwity o charakterze zapalnym, takie jak krosty, guzki oraz torbiele . W okresie dojrzewania zmiany na twarzy pojawiają się aż u 80% nastolatków, najczęściej w wieku 16–17 lat. W większości przypadków zmiany trądzikowe to drobne krosty na twarzy. Czasami poza twarzą pokrywają również plecy, ramiona i dekolt. Charakterystyczne dla trądziku pospolitego są też wypukłe grudki (zaskórniki zamknięte), które mogą przekształcić się w zapalne krosty lub nawet przybierać postać podskórnych bolesnych guzków.   

U osób dorosłych, po 25 roku życia krosty na twarzy zazwyczaj pojawiają się w jej dolnej części, czyli na brodzie, żuchwie, szyi oraz za uszami. To charakterystyczne rozmieszczenie przypominające kształt litery U. Mają też odmienny charakter od zmian typowych dla okresu nastoletniego. To zazwyczaj zaskórniki zamknięte, zapalne ropne krosty, oraz podskórne, bolesne guzki. 

Krosty na twarzy – rodzaje

Czerwone krosty na twarzy to zazwyczaj grudki lub krosty zapalne (stąd ich zaczerwienienie). Z kolei bolące krosty na twarzy to zazwyczaj zmiany około mieszkowe z wtórną infekcją i wyraźnym stanem zapalnym. Jako krosty określane są też często zaskórniki zamknięte, które widoczne są na skórze jako nierówności. Występują z widocznymi, żółtymi czopami łojowymi. Takie podskórne krosty na twarzy dość trudno się goją. Nierzadko pozostają po nich przebarwienia, blizny i rozszerzone pory.

Swędzące krosty na twarzy to najczęściej wynik alergii. W wyniku reakcji alergicznej pojawiają się na skórze drobne czerwone grudki. Może towarzyszyć im rozlana, swędząca wysypka pokrywająca większe obszary skóry.  Innym rodzajem zmian skórnych są grudki pojawiające się w wyniku trądziku różowatego. Grudki w tym schorzeniu często umiejscowione są na podłożu rumienia, w którym widoczne są delikatne naczynia włosowate (teleangiektazje).

Krosty na twarzy – przyczyny

Krosty na twarzy - przyczyny

Tak naprawdę, przyczyny krost na twarzy są bardzo różne. One same też różnią się wyglądem - zależnie od czasu ich powstania oraz choroby, której są objawem. 
W okresie dojrzewania krosty pojawiają się wskutek burzy hormonalnej. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych prowadzi do nadprodukcji łoju (sebum), zbytnie rogowacenie komórek naskórka i przyleganie ich do ujść gruczołów łojowych uniemożliwia swobodny wypływ łoju na powierzchnie skóry.  To sprzyja namnażaniu się bakterii Propionibacterium acnes zasiedlających głębsze struktury mieszka i odpowiadających za powstawanie stanów zapalnych mieszków włosowych co widzimy na skórze w postaci zaskórników zamkniętych, które w miarę postępu choroby przekształcają się w grudki oraz wykwity zapalne jak krosty, guzki. 

  • Czerwone krosty na twarzy u dorosłych mogą być też wynikiem stresu. Podwyższony poziom kortyzolu okazuje się bardzo szkodliwy dla organizmu. Pobudza aktywność gruczołów łojowych oraz nasila stany zapalne w skórze.

  • Cerze bezsprzecznie szkodzi niezdrowy styl życia i uboga w składniki odżywcze, źle zbilansowana dieta. Na dodatek spożywanie produktów z wysokim indeksem glikemicznym, żywności przetworzonej, bogatej w węglowodany i sól, nasila łojotok, który sprzyja wypryskom. Czasami do powstania krost przyczynia się niedobór witaminy A lub witamin z grupy B. 

  • Przyczyną pojawiania się krost może być nieprawidłowa pielęgnacja bazująca na zbyt ciężkich formułach kosmetyków o komedogennych właściwościach. Tłuste kremy mogą obciążać skórę. Niedokładne oczyszczanie twarzy z makijażu, zanieczyszczeń oraz sebum także przyczynia się do rozwoju pryszczy.

  • Z krostami zlokalizowanymi w dolnej części twarzy zmagają się na ogół kobiety skarżące się na problemy endokrynologiczne. Często przyczyną jest podwyższony poziomem androgenów czy prolaktyny, zespół policystycznych jajników lub  odstawienie antykoncepcji hormonalnej. Zmiany trądzikowe czasami pojawiają się po ciąży lub są wynikiem zmiany poziomu hormonów przed miesiączką.

  • Czerwone krosty na twarzy u dorosłych częściej pojawiają się u osób żyjących w miastach. Wynika to z większego zanieczyszczeń powietrza w mieście. Toksyny oraz pył osadzają się na skórze, zatykając mieszki włosowe.

Jak usunąć krosty na twarzy?

Przede wszystkim należy stosować wyłącznie bezpieczne dla skóry, przebadane kosmetyki na trądzik. Pierwszy krok w walce z wypryskami to oczyszczanie. W takim razie, jak usunąć krosty na twarzy poprzez codzienną pielęgnację? Zacznij od dokładnego mycia twarzy, które usunie zanieczyszczenia, sebum oraz makijaż. Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure spisze się tu doskonale. To delikatna, ale skuteczna formuła dla cery skłonnej do wyprysków, która nie zawiera mydła ani substancji zapachowych. Pozostawia skórę czystą i świeżą.

Krem na krosty na twarzy

Odpowiedni krem na krosty na twarzy nie może zatykać porów! Powinien za to zawierać substancje regulujące poziom wydzielanego sebum oraz koić stany zapalne. Świetnym produktem spełniającym te wymagania jest krem-kuracja złuszczająco-wygładzająca Eucerin DermoPure. Jego formuła zawiera kompleks kwasu salicylowego, glikolowego i polihydroksylowego o właściwościach peelingujących. Redukuje istniejące niedoskonałości i zapobiega ich nawrotom. Jako uzupełnienie pielęgnacji można również stosować  Korektor punktowy Eucerin DermoPure,  który maskuje wypryski oraz pomaga je redukować.

Zmiany zapalne takie, jak krosty, grudki czy torbiele mogą pozostawiać blizny i przebarwienia, które negatywnie wpływają na samopoczucie. Warto więc uzupełnić pielęgnację skóry o kosmetyki na przebarwienia. Z myślą o takich potrzebach opatentowaliśmy Thiamidol, który redukuje przebarwienia, ale też zapobiega powstawaniu nowych.
Zawiera go między innymi serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure. Aż 95% badanych potwierdza, że serum redukuje przebarwienia po trądziku.* Oprócz Thiamidolu, formuła zawiera również Kwas Salicylowy i Likochalkon A, dzięki temu produkt pozwala zapobiegać powstawaniu grudek i krost, działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia.

*Badanie z użyciem produktu (PIU) na 100 ochotnikach, 8 tygodni regularnego stosowania 2 razy w tygodniu.

Sposoby na krosty na twarzy

Jak pozbyć się krostek na twarzy

Krosty na twarzy – jak się ich pozbyć? Jeśli masz ten problem, przede wszystkim spróbuj dociec jego przyczyny. 

  • Unikaj czynników, które mogą go nasilać. Postaraj się ograniczyć stres oraz znajdź sposoby, które pomogą Ci się wyciszyć. Joga, medytacja, spacer czy nawet długa kąpiel bywają nieocenione w pozbyciu się napięcia, które towarzyszy nam na co dzień.

  • Zwróć uwagę na zbilansowaną dietę. Wyklucz lub przynajmniej ogranicz produkty mączne, słodkie, słone i tłuste. Częściej sięgaj po świeże owoce oraz warzywa, a skorzysta na tym cały organizm! 

  • Inne sposoby na krosty na twarzy? Z pewnością rozsądny dobór kosmetyków. Wyeliminuj produkty na bazie olejów roślinnych, wazeliny czy lanoliny, które mogą zatykać pory. Zrezygnuj też z podkładów o ciężkiej, kryjącej formule. Wybieraj niekomedogenne i sprawdzone dermokosmetyki, stworzone do cery trądzikowej.

  • Sposobów na krosty na twarzy możesz poszukiwać wśród profesjonalnych zabiegów oczyszczających skórę. Mikrodermabrazja, głębokie peelingi chemiczne czy zabiegi z wykorzystaniem lasera to cenione wsparcie w walce z wypryskami. Pamiętaj jednak, że to właśnie codzienna pielęgnacja ostatecznie decyduje o utrzymaniu rezultatów tych zabiegów.

  • Jeśli żaden ze sposobów nie działa, udaj się do dermatologa. Wizyta u specjalisty pomoże wykryć przyczynę problemu oraz wskazać właściwą drogę terapii. Za kluczowe w leczeniu krost trądzikowych u dorosłych uznaje się obecnie retinoidy stosowane miejscowo. Są to skuteczne i na ogół dobrze tolerowane leki. W poważnych przypadkach stosuje się także retinoidy lub antybiotyki doustne.

Domowe sposoby na krosty na twarzy

Co na krosty na twarzy

Zdecydowanie odradzamy Ci domowe sposoby na krosty na twarzy takie jak: wyciskanie czy przekłuwanie. Zamiast pozbyć się kłopotliwej zmiany, zyskasz zaczerwienie, pogłębisz stan zapalny, co w przyszłości może się zmienić w nieestetyczną bliznę lub przebarwienie w naruszonej strukturze skóry. Na dodatek po opróżnieniu gruczołu łojowego w tak agresywny sposób, Twoja skóra zechce szybko nadrobić stratę i zacznie produkować większą ilość sebum. Nie oznacza to jednak, że jesteś całkowicie bezsilna. Domowe sposoby na ropne krosty na twarzy to m.in. niedrogie apteczne maści o działaniu wysuszającym. Na małe krosty na twarzy czy też inne raczej niegroźne zmiany możesz regularnie stosować maseczki oczyszczające. Regularnie, przynajmniej 2 razy w tygodniu wykonuj peelingi skóry twarzy, stosując preparaty dobrane do rodzaju Twojej skóry. Peeling pozwoli na złuszczanie zrogowaciałego naskórka oraz usunięcie nadmiaru łoju, co odblokuje ujścia kanału wydzielniczego i zapobiegnie tworzeniu się zaskórników. Używaj zawsze czystych ręczników do wycierania twarzy. Unikaj również dotykania skóry, kiedy nie jest to konieczne.

Krosty na twarzy to problem osób w każdym wieku. Coraz częściej dotyczy on osób dorosłych. Eliminuj czynniki, które doprowadziły do ich powstania, stosuj przebadane klinicznie dermokosmetyki. Seria DermoPure od Eucerin pomoże Ci oczyścić skórę, uporać się z wypryskami i zredukuje przebarwienia potrądzikowe. Pamiętaj, że nawet tłusta skóra potrzebuje nawilżenia oraz ochrony przed procesami starzenia się. My polecamy Ci Serum wygładzające Eucerin Hyaluron-Filler , które nawilża, zwęża pory i redukuje pierwsze zmarszczki. 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin