Krosty na twarzy – skąd się biorą i jak je usunąć
Niedoskonałości cery to niewątpliwie problem natury estetycznej. Wpływają na samopoczucie i pewność siebie! Czasami mają postać drobnych wyprysków, jednak zdarza się, że przybierają formę ropnych krost z naciekiem zapalnym. To częsty objaw trądziku pospolitego, czyli schorzenia, które powszechnie kojarzymy z okresem młodzieńczym. Nie do końca słusznie, ponieważ wypryski charakterystyczne dla trądziku coraz częściej pojawiają się także u osób dorosłych. Zmiany trądzikowe potrafią przyjmować bardzo kłopotliwą, podskórną postać. Widoczne są wtedy guzki zapalne, bolesne i trudne do leczenia. Jak widać, problem jest złożony. Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom powstawania krost oraz sposobom walki z nimi.
Krosty na twarzy
Pod pojęciem krosty na twarzy zwykle kryją się zmiany związane z trądzikiem pospolitym. Zazwyczaj „krostą” nazywamy zarówno zaskórniki jak i grudki niezapalne oraz wykwity o charakterze zapalnym, takie jak krosty, guzki oraz torbiele . W okresie dojrzewania zmiany na twarzy pojawiają się aż u 80% nastolatków, najczęściej w wieku 16–17 lat. W większości przypadków zmiany trądzikowe to drobne krosty na twarzy. Czasami poza twarzą pokrywają również plecy, ramiona i dekolt. Charakterystyczne dla trądziku pospolitego są też wypukłe grudki (zaskórniki zamknięte), które mogą przekształcić się w zapalne krosty lub nawet przybierać postać podskórnych bolesnych guzków.
U osób dorosłych, po 25 roku życia krosty na twarzy zazwyczaj pojawiają się w jej dolnej części, czyli na brodzie, żuchwie, szyi oraz za uszami. To charakterystyczne rozmieszczenie przypominające kształt litery U. Mają też odmienny charakter od zmian typowych dla okresu nastoletniego. To zazwyczaj zaskórniki zamknięte, zapalne ropne krosty, oraz podskórne, bolesne guzki.