Czy wyciskanie pryszczy jest dobre

Wyciskanie pryszczy – czy warto?

6 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Wyciskanie pryszczy – czy warto?

Wszelkie wypryski na twarzy natychmiast budzą irytację. Często rodzą też pokusę, aby szybko się ich pozbyć i znowu cieszyć się gładką skórą. Niestety! Nie tędy droga. Zamiast redukcji drobnej niedoskonałości najczęściej pojawia się obrzęk oraz spory, czerwony ślad. Jednak mimo to wyciskanie pryszczy jest grzechem, który popełnia wiele kobiet. Właśnie dlatego bliżej przyjrzymy się tej kwestii i spróbujemy Cię przekonać, że istnieją także bezpieczniejsze sposoby na pozbycie się niedoskonałości. Dowiesz się też, jak można zrobić to bez przykrych konsekwencji. 

Wyciskanie pryszczy

Wyciskanie trądziku czy pryszczy to niezbyt dobry pomysł, jednak aby w pełni to zrozumieć, musisz wiedzieć, co stoi za rozwojem tego typu zmian. Otóż popularnie zwany pryszcz powstaje wskutek zaburzenia wydzielania łoju, zablokowania ujścia gruczołów łojowych przez zrogowaciałe komórki naskórka oraz stanu zapalnego mieszka włosowego.  

Zaleganie łoju jest doskonała pożywką dla bakterii Propionibacterium acnes,. To sprawia, że tworzy się tzw. czop łojowo-rogowy pełen bakterii. Tak powstaje zaskórnik, a wraz z nim rozwija się stan zapalny, który w krótkim czasie przekształca zaskórnik w grudkę, krostę, guzek lub cystę. Temu procesowi towarzyszy zaczerwienienie, ból i dyskomfort, zwłaszcza podczas dotyku. Właśnie to skłania nas do tzw. wyduszania pryszczy, ponieważ szybko chcemy pozbyć się ich bolesnej zawartości. Wyciskanie, rozdrapywanie czy nakłuwanie zmian – cóż, niejedna osoba ma to na sumieniu.  

Zresztą wyciskanie pryszczy to problem nie tylko osób zmagających się z objawami trądziku pospolitego. Robią to też osoby z innymi problemami cery. W końcu pryszcze pojawiają się również w wyniku zmian hormonalnych, niedokładnego oczyszczania skóry czy niezdrowej diety. Krótko mówiąc, wyciskanie pryszczy zdarza się od czasu do czasu każdemu z nas.   

Czy pryszcze powinno się wyciskać?

Z reguły odpowiedź na pytanie, czy wyciskać pryszcze, brzmi negatywnie. Wynika to z faktu, że w ich wnętrzu znajduje się treść pełna bakterii, którą bardzo łatwo przenieść w inne rejony skóry twarzy. W rozważaniach na temat, czy wyciskać pryszcze czy nie, należy przywołać jeszcze jedną kwestię. Otóż nieumiejętne pozbywanie się krost może doprowadzić do powstawania blizn. Czasami na tyle poważnych, że poradzi sobie z nimi jedynie laser! Jak widać, wyciskanie pryszczy ropnych czy jakichkolwiek innych zmian to dość ryzykowna procedura, z którą zdecydowanie najlepiej poradzi sobie kosmetolog. Co jednak, kiedy dostęp do profesjonalnej usługi nie wchodzi w grę? Czy pryszcze powinno się wyciskać samodzielnie w wyjątkowych sytuacjach?  

Musisz mieć świadomość, że wyciskanie pryszczy na twarzy, może mieć przykre konsekwencje, gdy znajdują się one w tzw. trójkącie śmierci. To obszar od kącika do kącika ust w linii prostej, sięgający aż do nasady nosa, dokładnie między oczami. Ta część twarzy jest bardzo mocno unaczyniona i poprzez naczynia krwionośne łączy się z siecią naczyń w mózgu, a te z zatoką jamistą. Kiedy bakterie przedostaną się do naczyń, infekcja szybko się rozprzestrzeni. To może doprowadzić do zapalenia zatoki jamistej lub opon mózgowo-rdzeniowych. Bardzo groźne są zapalne ropne krosty, a także czyraki w okolicy górnej wargi oraz tuż pod nosem. Ostry stan zapalny mieszka włosowego oraz znajdujących się w jego pobliżu tkanek to często początek bardzo groźnych infekcji. Często wywołuje je gronkowiec złocisty, co bywa na tyle niebezpieczne, że wymaga wizyty u dermatologa. 

Jak wyciskać pryszcze?

Kiedy dojdzie już do sytuacji, w której uznasz, że wyciskanie pryszczy i wągrów to konieczność, pamiętaj o kilku zasadach. Oto one: 

  • Do samodzielnego usunięcia nadają się wyłącznie wypryski z jasnożółtym, ropnym czubkiem na powierzchni skóry.  
  • Przed podjęciem działania dokładnie zdezynfekuj dłonie.  
  • Następnie, aby ułatwić sobie usunięcie krosty, możesz ostrożnie ogrzać skórę wokół niej. Ciepły kompres, np. ze sterylnej gazy lub wacika potrafi ułatwić zadanie. Koniecznie zrezygnuj z popularnej parówki mającej na celu rozpulchnienie skóry. Gorąca para to zagrożenie dla naczynek krwionośnych.  
  • Przetrzyj skórę środkiem do dezynfekcji lub tonikiem antybakteryjnym.  
  • Dobrym sposobem na to, jak wyciskać pryszcze, aby zminimalizować ryzyko zakażenia to użycie chusteczki higienicznej. Warstwa „materiału” zabezpieczy skórę przed urazem. Nie używaj paznokci czy ostrych narzędzi! Nawet kiedy masz pod ręką sterylną igłę, zrezygnuj z niej. Uszkodzenie naskórka przyniesie dużo większe szkody niż pozostawienie krosty samej sobie. 
  • Postaraj się pozbyć zawartości wyprysku możliwie delikatnie. Kiedy zauważysz, że na chusteczce pojawiła się krew czy płyn (osocze) to sygnał, że należy skończyć
  • Po wszystkim, jak najszybciej, sięgnij po środek dezynfekujący i przetrzyj nim skórę.  

Pamiętaj, że powyższe wskazówki dotyczą tylko wyjątkowych sytuacji i tylko zaskórników. Za to bezwzględnie zrezygnuj z wyciskania krost z zawartością ropną i łojową, które znajdują się głęboko pod skórą. Aby się do nich dostać, musiałabyś rozerwać naskórek z użyciem dużej siły, co grozi powstaniem rany, a później blizny. Nawet w przypadku „zwyczajnych” wyprysków wyciskanie ich zawartości nie powinno wejść Ci w nawyk. Zdecydowanie należy sięgnąć po przebadane dermatologicznie preparaty pielęgnacyjne! Kosmetyki na trądzik z linii DermoPure wchodzące w skład oferty Eucerin odpowiadają na potrzeby bardzo wymagającej skóry.

Kompulsywne wyciskanie pryszczy

Kiedy pozbywanie się wszelkich krost i wyprysków, zmienia się w kompulsywne wyciskanie pryszczy mowa o trądziku neuropatycznym, u podstawy którego leżą  zaburzenia psychiczne. Trądzik neuropatyczny nazywany jest też trądzikiem z rozdrapania. Często dotyka on młode osoby, często nastolatki, choć zmagają się z nim też osoby dorosłe. Trądzik neuropatyczny  ma swoje podłoże w niskiej samoocenie oraz surowej, nierealnej ocenie własnego wyglądu. Dążenie do perfekcji objawia się w tym przypadku wyciskaniem nawet najmniejszych, a czasami nawet niewidocznych pryszczy. Krótkotrwała ulga oraz zadowolenie po pozbyciu się zmiany szybko przeradza się w poczucie winy oraz złość. Ostatecznie choroba daje widoczne, objawy w postaci rozdrapanych ran i zagojonych śladów. Ciągłe dotykanie twarzy powoduje też pojawianie się nowych wyprysków, co prowadzi do błędnego koła. Niestety, bardzo często po wyciśniętym zaskórniku zostaje trudne do usunięcia przebarwienie lub blizna. W takim wypadku odpowiedź na pytanie, czy wyciskanie pryszczy jest zdrowe, bez wątpienia jest negatywna. Leczenie kompulsywnego wyciskania pryszczy powinno obejmować równoległą terapię dermatologiczną i psychologiczną.  

Wyciskanie pryszczy na twarzy – co zamiast tego?

Wyciskanie pryszczy na twarzy zdecydowanie powinna zastąpić odpowiednia pielęgnacja z wykorzystaniem przebadanych klinicznie dermokosmetyków. Tutaj ważne miejsce zajmuje oczywiście oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem produktów myjących. Pomoże Ci w tym Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure. To produkt niekomedogenny, który pozostawia skórę oczyszczoną, świeżą i jędrną. Usuwa nadmiar sebum, makijaż oraz nieczystości zalegające na skórze. 

Po oczyszczaniu sięgnij po kremy i kuracje ze składnikami takimi jak np. Kwas Salicylowy, który działa złuszczająco, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Złagodzą one stan istniejących wyprysków i zapobiegną powstawaniu kolejnych. Do takich produktów należy Krem–kuracja złuszczająco–wygładzająca Eucerin DermoPure oraz Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure. A jeśli zależy Ci na szybkim ukryciu pryszcza postaw na korektor punktowy Eucerin DermoPure. To formuła, która redukuje punktowe wypryski, a dzięki zawartości pigmentu dodatkowo je maskuje. 

Rozdrapywanie wągrów, wyciskanie pryszczy… Zrezygnuj z nich na rzecz produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych, które opracowano z myślą o Twoich potrzebach, które pomogą Ci utrzymać sytuację pod kontrolą. I nigdy nie zapominaj o nawilżeniu skóry oraz ochronie przed zmarszczkami (szczególnie jeśli skończyłaś 30 rok życia). W obu przypadkach pomoże Ci serum wygładzające Eucerin Hyaluron-Filler z Kwasem Hialuronowym, którego formuła dodatkowo zwęża pory zapewniając skórze jednolity wygląd. Dzięki niemu utrzymasz równowagę w pielęgnacji! 

A co jeśli zmagasz się ze zmianami pigmentacyjnymi po dawnych wypryskach? W takim wypadku pozostaje Ci sięgnąć po testowane klinicznie Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure z opatentowanym Thiamidolem. Zostało specjalnie opracowane po to, by redukować przebarwienia po trądziku oraz zapobiegać niedoskonałościom i błyszczeniu się skóry. Co więcej, w odpowiedzi na problem przebarwień Eucerin stworzył wyjątkową linię Anti-Pigment z kosmetykami na przebarwienia. W dermokosmetykach z tej linii również zawarto innowacyjny składnik Thiamidol, opatentowany przez firmę Eucerin. To składnik aktywny, który przy regularnym stosowaniu redukuje przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych.  A jeśli wyciskanie pryszczy na twarzy pozostawiło w Twoim przypadku dokuczliwe ślady, poznaj korektor punktowy Eucerin Anti-Pigment. To produkt, który pomoże Ci osiągnąć jednolity koloryt cery. 

Wyciskanie pryszczy u kosmetyczki

Czy wyciskanie pryszczy jest dobre

Tak naprawdę wyciskanie krost praktykuje się bardzo rzadko. Dawniej odbywało się ono w ramach zabiegu zwanego manualnym oczyszczaniem twarzy, jednak teraz kosmetolodzy dysponują szeregiem skuteczniejszych procedur. Obecnie wyciskanie pryszczy u kosmetyczki zastąpiły inne zabiegi:

  • peeling kawitacyjny – specjalne fale dźwiękowe wywołują drgania, które usuwają martwy naskórek. Nowa warstwa jest pozbawiona zanieczyszczeń oraz sebum. To zabieg, który dogłębnie oczyszcza, ale też stymuluje nawilżenie skóry.
  • peelingi chemiczne z kwasami – odpowiednio dobrany zestaw kwasów oczyści i wygładzi cerę. Zwykle stosuje się kwas glikolowy, azelainowy, migdałowy, pirogronowy oraz salicylowy.
  • mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie skóry za pomocą głowicy diamentowej służy złuszczeniu zewnętrznej warstwy naskórka. To bardzo dobra metoda wygładzająca skórę i zapobiegająca powstawaniu nowych zmian.

 

Co ważne – w sieci znajduje się wiele filmów, w których pryszcze są nakłuwane i opróżniane ze swojej zawartości. Nie jest to jednak w pełni wiarygodne źródło wiedzy na ten temat. W rzeczywistości zarówno kosmetyczki jak i kosmetolodzy rzadko przeprowadzają tego typu inwazyjne działania.

Czas na podsumowanie! Jak widzisz, nie polecamy wyciskania pryszczy. Tutaj zdecydowanie lepiej postawić na działania profilaktyczne, które pozwolą Ci cieszyć się czystą, zdrową skórą. Linia Eucerin DermoPure powstała właśnie dla osób zmagających się z trądzikiem oraz wypryskami o różnym natężeniu. Gdy jednak uznasz, że nie jesteś w stanie uniknąć wyciśnięcia pryszcza, koniecznie zastosuj się do naszych wskazówek. Dezynfekcję rąk stawiaj na pierwszym miejscu

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin