opalanie w ciąży

Opalanie w ciąży - co musisz wiedzieć?

4 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Latem każdy chce korzystać z pięknej pogody i słońca. Niektórzy nawet planują opalić skórę na piękny, złoty kolor. Niestety, słońce bywa niebezpieczne dla organizmu z uwagi na szkodliwy wpływ promieniowania UV. O stosowaniu dobrych kosmetyków z filtrem powinien pamiętać zatem każdy. Jednak niektórzy muszą na kwestie opalania zwracać szczególną uwagę. To między innymi kobiety w ciąży. Jeśli akurat spodziewasz się dziecka, nie musisz rezygnować z ekspozycji na słońce. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek i umiar, gdyż Twoja skóra jest w tym czasie dużo bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Eucerin przygotował bogatą ofertę dla osób, które chcą zapewnić sobie ochronę przed słońcem dostosowaną do ich rodzaju skóry. Dzięki temu, że zostały przebadane klinicznie i przetestowane dermatologicznie, są one bezpieczne dla przyszłych mam.

Opalanie w ciąży: bezpieczeństwo jest priorytetem

opalanie w ciąży

Badania wykazują, że opalanie w ciąży ma pozytywny wpływ na mamę i dziecko, dlatego nie trzeba go całkowicie unikać, ale jak zawsze należy zachować umiar i zabezpieczyć się przed szkodliwym jego wpływem. Słońce przyczynia się do zwiększenia ilości witaminy D3 w organizmie, a ona z kolei daje energię do działania, zapobiega depresji, a także ma udział w budowie kości. Kobiety w ciąży korzystające ze słońca rzadziej chorują na osteoporozę, chorobę układu kostnego, charakteryzującą się utratą masy kostnej oraz zmniejszeniem się gęstości kości. Opalanie w czasie ciąży wzbudza jednak wciąż kontrowersje związane z bezpieczeństwem. Oczywiście, istnieją przeciwwskazania związane chociażby z konkretnym trymestrem ciąży czy indywidualnymi uwarunkowaniami, dlatego najlepiej jest stosować się zawsze do porad zaufanego lekarza. Nieprzemyślane opalanie się może zaszkodzić każdemu, nie tylko ciężarnym. Najważniejsze jest więc należyte zabezpieczenie skóry i zachowanie umiaru. Trzeba jednak pamiętać, że u kobiet w ciąży skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe, co wiąże się z podatnością do tworzenia się rumienia i oparzeń, dlatego nie powinny one przebywać na najsilniejszym słońcu w godzinach od 11 do 16. Pod wpływem ciepła promieni słonecznych  rozszerzają się powierzchowne naczynia krwionośne, co może skutkować pojawieniem się trwale rozszerzonych naczyń włosowatych tzw. pajączków  lub nagłym krwawieniem z dróg rodnych. Właśnie dlatego lepiej nie decydować się na opalanie brzucha w ciąży w I trymestrze, aby zniwelować ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. W celu zachowania bezpieczeństwa zawsze stosuj wysokiej jakości kosmetyki z filtrem SPF 50. W ofercie Eucerin znajdziesz też m.in. Eucerin Sun Photoaging Control SPF 50+ Fluid przeciw fotostarzeniu do każdego rodzaju skóry. Pozwoli on ograniczyć negatywny wpływ słońca i ograniczy proces fotostarzenia skóry.


Czytaj także:

Skutki opalania na skórę w ciąży

Czy opalanie w ciąży jest szkodliwe? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ zależy to od kilku czynników, m.in. od czasu przebywania na słońcu, pory dnia ekspozycji oraz indywidualnych uwarunkowań. Warto korzystać ze słońca w sposób umiarkowany, najlepiej przez około 15-30 minut dziennie, co zapewni dobową dawkę witaminy D3, pod warunkiem ekspozycji około 20% nieosłoniętej powierzchni ciała.

Witamina D syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni UV czyni wiele dobrego – utrzymuje prawidłową gęstość mineralną kości, wpływa korzystnie na funkcje układu odpornościowego, na prawidłowy wzrost malucha. Badania wskazują, że jej niedobór może odgrywać pewną rolę w występowaniu poronień nawracających zwłaszcza tych o nieustalonej etiologii. Niedostateczny poziom witaminy D u mamy może być przyczyną rzucawki, cukrzycy ciążowej, czy powikłań w postaci bakteryjnego zapalenia pochwy. Z kolei u dziecka może skutkować niską masą urodzeniową, problemami z rozwojem zębów, układu kostnego. Może przyczyniać się do rozwoju astmy, cukrzycy i chorób autoimmunologicznych. Ekspozycja na słońce sprzyja wydzielaniu endorfin, dzięki czemu poprawia się samopoczucie przyszłej mamy, zwiększa się synteza tlenku azotu, co z kolei przekłada się lepszą pracę serca i układu krwionośnego. Pamiętaj jednak o wpływie opalania na skórę - w okresie ciąży staje się ona bardziej wrażliwa i podatna na powstanie rumieni i oparzeń. Podczas ciąży pojawiają się również problemy z opryszczką, mogą pojawić się przebarwienia zwłaszcza na twarzy, dekolcie lub na brzuchu. Właśnie dlatego nie zapomnij o systematycznym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych w ciągu dnia, które zabezpieczą Twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Eucerin Sun Hydro Protect SPF 50+ Ultralekki fluid nawilżający to kosmetyk zapewniający wysoką ochronę przeciwsłoneczną twarzy (UVA, UVB i HEVIS).


Czytaj także:

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne dla dziecka?

Czy opalanie w ciąży szkodzi dziecku? To niestety możliwe, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Promieniowanie UV zaburza wchłanianie się kwasu foliowego, który jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka.  

Stosowanie samoopalaczy jak również opalanie natryskowe naraża kobietę i jej dziecko na działanie substancji toksycznych (między innymi dihydrooctanu), które zawarte są w tych produktach. Wchłanianie się tych substancji do krwiobiegu eksponuje na nie płód i zwiększa ryzyko pojawienia się wad wrodzonych. Biorąc pod uwagę korzystny wpływ słońca i witaminy D na dziecko nie zaleca się rezygnacji z opalania, ale zachowania umiaru i rozsądku.

Czy można korzystać z solarium w ciąży?

Jeśli zdecydujesz się na opalanie w ciąży, solarium zdecydowanie nie należy do zalecanych opcji w I trymestrze. Jak już wspomnieliśmy, może to powodować pogorszenie wchłaniania kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu, szczególnie w okresie kształtowania się organów, a zwłaszcza układu nerwowego dziecka.

Przy zachowaniu ostrożności solarium nie jest zakazane w kolejnych trymestrach pod warunkiem, że przyszłe mamy nie mają przeciwwskazań do korzystania z niego. Z solarium powinny całkowicie zrezygnować kobiety, które w ciąży borykają się z problemem nadciśnienia. Ciepło emitowane przez lampy dodatkowo podnosi ciśnienie, co może skutkować niedotlenieniem płodu, a nawet powikłaniem w postaci odklejenia się łożyska. W takiej sytuacji również krótka ekspozycja słoneczna może mieć tragiczne skutki.

Jakie są zalecenia dotyczące opalania w ciąży?

opalanie w ciąży

Bezpieczne opalanie w ciąży jest możliwe, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach i o ewentualnych przeciwwskazaniach. Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do szybszego starzenia się skóry i poparzeń zwłaszcza, że podczas ciąży skóra jest zdecydowanie delikatniejsza. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę zmiany hormonalne jakie występują w ciąży, które zwiększają ryzyko wystąpienia plam pigmentacyjnych nazywanych ostudą. Mogą wystąpić też obrzęki kończyn. Najlepiej jest więc stosować się do wskazówek, które umożliwią zachowanie bezpieczeństwa. Będzie to oczywiście umiarkowana ekspozycja na słońce, unikanie go w godzinach najmocniejszego nasłonecznienia, zakładanie jasnych, zwiewnych ubrań i stosowanie ochrony takiej jak: parasol, kapelusz czy parawan, a także noszenie okularów przeciwsłonecznych. Konieczne jest też używanie kremów z filtrem minimum SPF 50, np. Eucerin Sun Sensitive Protect SPF 50+ Krem ochronny, który jest odpowiedni również do skóry wyjątkowo wrażliwej, suchej i atopowej. Koi skórę podrażnioną promieniowaniem słonecznym. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu i o tym, by nie wystawiać brzuszka na działanie słońca.

Alternatywy dla opalania w słońcu i solarium podczas ciąży

Pamiętaj, że w okresie ciąży absolutnie zabronione jest stosowanie samoopalacza. Ma on w składzie dihydroksyaceton, czyli związek organiczny, który sprawia, że skóra nabiera ładnego brązowego odcienia. Nie ma badań jednoznacznie potwierdzających, jaka jego ilość byłaby szkodliwa dla przyszłej mamy i dziecka, jednak lepiej jest zachować ostrożność i wybrać naturalne słońce. Opalanie natryskowe w ciąży również może być szkodliwe - w składzie preparatów znajduje się wiele substancji chemicznych o działaniu toksycznym. U kobiet niebędących w ciąży mogą one doprowadzić do problemów z poczęciem, natomiast u ciężarnych - przyczyniać się do wad rozwojowych dziecka. Nie da się uniknąć wdychania oparów przy wykonywanym opalaniu natryskowym. Obalono natomiast bezwzględną szkodliwość solarium, jednak ciężarne panie muszą pamiętać o korzystaniu z lamp o niższej mocy i jedynie przez krótki czas.

Produkty do pielęgnacji skóry podczas opalania w ciąży

opalanie w ciąży

Kremy z filtrem mogą Cię uchronić przed niekorzystnymi skutkami ubocznymi ekspozycji na słońce nie tylko w ciąży, jednak w tym okresie są absolutnie niezbędne. Warto skorzystać z odpowiedniego SPF-a. Musisz wybrać naprawdę wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Krem powinien gwarantować kompleksową ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB, światłem niebieskim HEV i podczerwonym IR, co pomoże w uniknięciu nieestetycznych przebarwień. Dobrze, by krem do opalania w ciąży zawierał też składniki antyoksydacyjne, wspomagające walkę z wolnymi rodnikami i ograniczające powstawanie plam barwnikowych. W tym czasie staraj się sięgać po kosmetyki przeznaczone dla osób o cerze wrażliwej. Są one też odpowiednie dla pań ze skłonnością do alergii i chcących po prostu zadbać o piękny wygląd w każdym czasie. Stosuj kremy i sera do twarzy, emulsje oraz balsam do opalania w ciąży do całego ciała. Sprawdź bogatą ofertę Eucerin, w której znajdziesz produkty dostosowane do swoich potrzeb. Eucerin Sun Oil Control SPF 50+ Żel-krem ochronny ultralekki jest idealny do skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej, odpowiedni dla wrażliwych okolic oczu. Eucerin Sun Pigment Control SPF 50+ Fluid przeciw przebarwieniom skutecznie redukuje przebarwienia pigmentacyjne i zapobiega ich ponownemu pojawianiu się, nadaje się do stosowania pod makijaż.  

Produkty Eucerin to dobry wybór w okresie ciąży, gdyż zostały przebadane klinicznie i przetestowane dermatologicznie, dzięki czemu możesz mieć pewność co do ich bezpieczeństwa. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z dermatologiem, który dobierze najlepsze dla Ciebie metody pielęgnacji.

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin