brązowe plamy na skórze

Brązowe plamy na skórze. Poznaj przyczyny powstawania i sposoby leczenia!

6 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Brązowe plamy na skórze. Poznaj przyczyny powstawania i sposoby leczenia!


Brązowe plamy na skórze to zaburzenia pigmentacji, a wśród nich melasma, która dotyka aż 50% kobiet w ciąży. Także 25% kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne doświadcza hiperpigmentacji w postaci plam nazywanych ostudą. Zaburzenia pigmentacji przyjmują różne postacie oraz powstają w wyniku działania rozmaitych czynników. Tym razem przyjrzymy się temu zagadnieniu, uwzględniając metody zapobiegania i walki z brązowymi plamami na skórze.

Brązowe plamy na skórze

Brązowe plamy na skórze powstają wskutek nagromadzenia się melaniny, czyli pigmentu w naskórku lub skórze właściwej. To zjawisko o charakterze kosmetycznym, nazywane hiperpigmentacją, które występuje w każdym wieku oraz przybiera różne formy. Mogą być to małe brązowe plamki na skórze twarzy lub większe przebarwienia na ciele.

Plamy brązowe na skórze – czy powinny niepokoić?

plamy na skórze brązowe


Większość brązowych plam nie powinno budzić Twojego niepokoju. Jeśli nie zmieniają swojego kształtu ani struktury to sygnał, że nie dzieje się nic złego. Ale kiedy tylko dostrzeżesz cokolwiek nietypowego, udaj się do dermatologa i regularnie kontroluj zmiany, jeśli tylko wymagają większej uwagi. Niektóre zmiany barwnikowe, na przykład plamy starcze z natury nie są groźne, lecz warto je obserwować, ponieważ w niektórych przypadkach mogą przypominać złośliwy nowotwór skóry, czyli czerniaka.

Jeśli brązowe plamy na skórze łuszczą się lub towarzyszy im świąd powinno to wzbudzić  Twoje zaniepokojenie. Brązowe łuszczące się plamy na skórze, którym towarzyszy silny świąd, krostki, grudki, czy zaczerwienienie, mogą być zmianami wywołanymi przez dermatofity i jako zmiany grzybicze mogą się rozprzestrzeniać. Takie swędzące brązowe plamy na skórze wymagają szybkiego wdrożenia leczenia – oczywiście po konsultacji z lekarzem. Grzybica to poważna choroba, która jest zaraźliwa i może obejmować duże obszary skóry. Niestety brązowe swędzące plamy na skórze powstające w wyniku grzybicy bywają trudne w leczeniu, czasami trwa ono długie miesiące i wymaga dużej staranności w leczeniu.


Brązowe plamy na skórze – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny powstawania brązowych plam są dość różnorodne. Na pewno warto się im przyjrzeć:

  • Za główny czynnik, który za nie odpowiada, uznaje się nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Brązowe plamy na skórze od słońca to m.in. piegi. Czasami przyjmują one także inne, bardziej rozległe postacie jak plamy posłoneczne soczewicowate zwane też plamami starczymi. Wynikają one z  zaniedbywania ochrony przeciwsłonecznej w młodości, a także z zawansowanego wieku.
  • Czasami brązowe plamy na skórze, wynikają z chorób ogólnoustrojowych lub uwarunkowań genetycznych. Zmiany barwnikowe mogą pojawić się w przebiegu Choroby Wilsona. To choroba wrodzona, w której występuje defekt metabolizmu miedzi. Miedź odkłada się w różnych narządach wewnętrznych, w tym w skórze dając charakterystyczne plamy. Inną chorobą genetycznie uwarunkowaną jest tzw. hemochromatoza. Jej istotą jest nadmierne wchłanianie się żelaza z przewodu pokarmowego i gromadzenie się złogów żelaza w tkankach m.in w skórze. Szarobrązowe plamy w skórze, pojawiające się szczególnie w okolicach ciała eksponowanych na słonce to wynik pierwotnej niewydolności kory nadnerczy, która prowadzi do upośledzenia czynności hormonalnej.
  • Inny bardzo istotny czynnik wpływający na powstawanie plam to zaburzenia hormonalne. Najczęściej pojawiają się wtedy dość rozległe plamy barwnikowe określane jako ostuda lub melasma. Z tego typu przebarwieniami nierzadko zmagają się kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną, przechodzące zastępczą terapię hormonalną, menopauzę czy cierpiące na choroby tarczycy. Częste zjawisko to brązowe plamy na skórze w ciąży, które zwykle znikają samoistnie.
  • Brązowe plamy bywają też często pozostałością po stanach zapalnych skóry, zwłaszcza po trądziku, ale również łuszczycy czy wyprysku alergicznym. Czasami to również ślady po ukąszeniu owada.
  • Do powstania przebarwień przyczyniają się niektóre leki i zioła fotouczulające, w tym niektóre leki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwcukrzycowe czy moczopędne. Spośród ziół należy uważać na dziurawiec czy nagietek.
  • Małe rozsiane brązowe plamy na skórze to często objaw w grzybicy naskórka (konkretnie w łupieżu pstrym). Mają one postać niewielkich, rdzawych plamek.

Brązowe przebarwienia na skórze – profilaktyka

Mówiąc o plamach na skórze, trudno nie wspomnieć o zasadzie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Idealnie obrazuje ona podejście, które przynosi najlepsze rezultaty w pielęgnacji skóry. Mamy tu oczywiście na myśli stosowanie kremów z filtrami UV. Zabezpieczają one przed pojawieniem się nowych brązowych przebarwień na skórze, oraz nasilaniu się brązowych plam na skórze już istniejących. Pamiętaj, żeby zawsze dopasować właściwy stopień ochrony przed UVA do twojej skóry.

Określ rodzaj karnacji Twojej skóry i dobierz ochronę UV dostoswaną do jej potrzeb. Otóż im jaśniejszy jest odcień skóry, tym mocniejszego filtra wymaga. Jeśli masz jasną cerę, bezpieczna opcja to stosowanie co najmniej SPF 30. Aby dostarczyć skórze nawilżenia oraz ochronić ją przed zmarszczkami, możesz użyć Kremu na dzień SPF 30 Eucerin Hyaluron-Filler, który zapewnia ochronę przed promieniami słonecznymi, a przy tym redukuje zmarszczki i utrzymuje właściwy poziom nawilżenia, dzięki zawartości Kwasu Hialuronowego. Ochronę o tej samej wartości zapewnia również inny produkt Eucerin, a mianowicie Krem-fluid ochronny SPF 30 Eucerin DermoPure, który skutecznie zapobiega ciemnieniu przebarwień po trądziku i powstawaniu nowych. Dodatkowo chroni przed powstawaniem wyprysków i zapewnia długotrwały efekt matujący.

Jeśli masz nieco ciemniejszy odcień skóry lub planujesz wyjście w pochmurny dzień, możesz zdecydować się na niższy poziom ochrony w postaci SPF 15. Jeśli masz skórę normalną lub mieszaną polubisz Krem na dzień SPF 15 do skóry normalnej i mieszanej Eucerin Hyaluron-Filler. To przeciwzmarszczkowy produkt, który szybko się wchłania i nie zatyka porów. Masz problem z przesuszającą się skórą? Krem na dzień SPF 15 do skóry suchej Eucerin Hyaluron-Filler to odpowiedź na jej problemy.

Brązowe plamy na skórze – jak usunąć?

brązowe plamy na skórze jak usunąć

Przede wszystkim warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Kremy, które stosujesz powinny zawierać składniki aktywne, które skutecznie zwalczają plamy pigmentacyjne. Jednym z nich jest opatentowany przez Eucerin Thiamidol będący Inhibitorem enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za syntezę barwnika melaniny. Nie tylko redukuje on istniejące przebarwienia, ale też zapobiega powstawaniu nowych za sprawą hamowania aktywności tyrozynazy zawartej w melanocytach. Thiamidol to składnik zawarty w innowacyjnej gamie Eucerin Anti-Pigment., w której skład wchodzi m.in. Krem na dzień SPF 30 Eucerin Anti-Pigment, który zapewnia także dodatkowo ochronę przeciwsłoneczną.

A jak usunąć brązowe plamy na skórze oporne na domową pielęgnację? Wówczas z pomocą przychodzą profesjonalne zabiegi. Do najskuteczniejszych z nich należy laseroterapia. Wiązka lasera rozbija melaninę na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu organizm jest w stanie samodzielnie je wchłonąć. Zazwyczaj wykonuje się serię zabiegów co 3-4 tygodnie. Zabiegi laserowe radzą sobie ze wszystkimi rodzajami zmian.
 
Inna skuteczna metoda to zabiegi z wykorzystaniem kwasów. Umożliwiają one głebokie złuszczenie naskórka. Działają na przebarwienia zlokalizowane w głębszych warstwach naskórka. Z powodzeniem zwalczają również blizny potrądzikowe. Wśród najczęściej stosowanych kwasów można wymienić: Azelainowy, Migdałowy czy Pirogronowy.

Jak wyglądają brązowe plamy?


Wygląd zmian może różnić się w zależności od czynnika, który je wywołał. Wyglądają one następująco:

1.    Zarówno ciemne, jak i lekko brązowe plamy na skórze twarzy o symetrycznym charakterze to melasma, która pojawia się w ciąży. Zwykle rozmieszczona jest wokół ust, na czole i skroniach oraz w pobliżu oczu. Uznaje się, że częściej dotyka brunetki z ciemną karnacją.

2.    Jasnobrązowe plamy na skórze twarzy, dekoltu i dłoni to soczewicowate plamy posłoneczne, zwane też plamami starczymi. Przyjmują one różne kształty i nie dają żadnych dolegliwości. Powstają pod wpływem słońca na przestrzeni lat. Zwykle uwidaczniają się po 40 roku życia, a po ukończeniu 50 roku życia stają się prawdziwym problemem.

3.    Suche brązowe plamy na skórze mogą występować w przebiegu grzybicy, o czym wspominamy wyżej.

4.    Małe brązowe plamy, które powstały w miejscach po trądziku to ślady pozapalne.

Brązowe plamy na skórze miejsce występowania


Brązowe plamy na skórze rąk to wspomniane wyżej plamy soczewicowate posłoneczne. Zwykle pojawiają się właśnie na dłoniach oraz twarzy, ponieważ to obszary, które najczęściej wystawiasz na działanie promieni słonecznych. Brązowe plamy na skórze dłoni nie są niebezpieczne i nie wymagają specjalistycznej diagnostyki. Jednak niewątpliwie to problem natury estetycznej, który dla wielu osób bywa szczególnie dokuczliwy. Brązowe plamy na  twarzy to najczęściej piegi, melasma, przebarwienia pozapalne oraz plamy soczewicowate.

Brązowe plamy na skórze pod biustem oraz na dekolcie i plecach mogą być objawami łupieżu pstrego, czyli rodzaju grzybicy skóry. Podobnie brązowe plamy na skórze nóg mogą być plamami etiologii grzybiczej. Zmiany grzybicze najczęściej rozwijają się w miejscach, w których skóra przylega do siebie (w fałdach skórnych), panują tam dobre warunki do rozwoju grzybów ciepło, wilgoć i brak zapewnionej właściwej wentylacji. Z tego względu tego typu plamy powstają też w pachwinach i pod pachami.

Plamy brązowe na skórze to obszerne zagadnienie. Trzeba pamiętać, że większość z nich powstaje w wyniku działania promieni słonecznych. W związku z tym stosuj kosmetyki zawierające odpowiednia ochronę przeciwsłoneczną. A kiedy już doszło do powstania zmian, wybieraj kosmetyki z aktywnymi składnikami stworzonymi do ich redukcji o udowodnionym klinicznie działaniu, takimi jak Thiamidol. Kiedy jednak zauważysz cokolwiek niepokojącego w pojawiających się zmianach barwnikowych, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Zwłaszcza kiedy plamy barwnikowe swędzą lub przybierają nierównomierną strukturę.

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin