Współczesna medycyna estetyczna oferuje różne zabiegi na przebarwienia na twarzy. To skuteczne, lecz dość kosztowne metody. Okazują się ratunkiem w przypadku bardzo intensywnych przebarwień, które trudno pokonać innymi sposobami. Są dopełnieniem codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy czym zawsze domowa pielęgnacja powinna pozostać podstawą zapobiegania nawrotom zmian. Ta codzienna troska o stan skóry musi znajdować się na pierwszym miejscu. Twoje codzienne zwyczaje pielęgnacyjne zadecydują o tym, jak długo zachowasz cerę o jednolitym kolorycie. Jakie zabiegi na przebarwienia na twarzy stosują najczęściej specjaliści medycyny estetycznej?
● Wysoką skuteczność wykazują peelingi chemiczne przeprowadzane w gabinetach dermatologicznych, czyli w bezpiecznych, profesjonalnych warunkach. Duże znaczenie ma tu dobór właściwego stężenia oraz rodzaju kwasu w zależności od typu przebarwień. Specjaliści zwykle stosują połączenie kwasów złuszczających oraz wybielających. Dobre rezultaty osiąga się przy stosowaniu kwasu kojowego, fitowego, retinoidów oraz silnego kwasu trichlorooctowego, który jest skuteczny w przypadku głębokich przebarwień.
● Laser to kolejne cenne rozwiązanie w przypadku leczenia przebarwień na twarzy. Najczęściej wykorzystuje się wariant Q-Switched, laser tulowy oraz pikosekundowy. Na czym polega jego skuteczność? Otóż energia wiązki rozbija barwnik, który po pewnym czasie usuwany jest w procesie złuszczania naskórka. Laser nie uszkadza zdrowych tkanek znajdujących się w okolicy przebarwienia! Jest skuteczny w każdym typie hiperpigmentacji. Należy jednak pamiętać, że po zabiegu skóra staje się szczególnie podatna na słońce i wymaga wysokiego stopnia ochrony przeciwsłonecznej.
● Ciekawa opcja to fotoodmładzanie IPL. Stosuje się je nie tylko w redukcji zmarszczek, ale też w usuwaniu przebarwień! Choć już po jednym naświetlaniu widać pierwsze wyniki, to dla pełnego efektu potrzeba dwóch, czasami trzech zabiegów.
● Do usuwania niewielkich przebarwień wykorzystuje się krioterapię, czyli wymrażanie plam pigmentacyjnych. Skuteczność tej metody wynika z faktu, że niska temperatura uszkadza melanocyty, komórki produkujące barwnik.