Ostuda (znana także jako melasma czy chloasma) to problem kojarzony głównie z okresem ciąży. Pojawia się aż u 50% przyszłych mam! W rzeczywistości jednak występuje znacznie częściej. Dotyka kobiety zmagające się z szeroko pojętymi problemami hormonalnymi, zdarza się również u mężczyzn, najczęściej jako wynik wieloletniej ekspozycji na słońce. Choć nie zagraża zdrowiu, bywa kłopotliwa, i zawsze stanowi problem natury estetycznej. Na szczęście istnieją skuteczne metody walki z tym typem przebarwień. Sprawdź, co możesz zrobić, aby pozbyć się ostudy!
Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest ostuda? Tym mianem określa się zmiany pigmentacyjne, skórno-naskórkowe związane ze wzrostem liczby i aktywności komórek produkujących barwnik tzw. melanocytów. Jest to zaburzenie, z którym zmagają się głównie kobiety w ciąży i po 30. roku życia (zwłaszcza o ciemnej karnacji). Ostuda, mimo że dużo rzadziej, może wystąpić również u osób w innym wieku, a także u mężczyzn! A jak wygląda ostuda? To charakterystyczne przebarwienia w postaci nieregularnych, dobrze odgraniczonych plam o brązowym lub nieco szarawym odcieniu wyraźnie odcinających się od zdrowej skóry. Ostuda na twarzy najczęściej pojawia się w jej centralnej części, czyli na policzkach, nosie oraz czole. Często występuje również ostuda nad górną wargą (ostuda nad ustami nieco przypomina wąsik) czy na podbródku. W niektórych przypadkach plamy pokrywają policzki, dekolt, mogą też pojawiać się na innych częściach ciała.
Przyczyny powstawania ostudy na twarzy
Czas bliżej przyjrzeć się mechanizmom powstawania ostudy, rozpoczynając od ostudy ciążowej tej najpowszechniej występującej.
Za przyczynę ostudy na twarzy w ciąży uznaje się gwałtowne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. W tym czasie poziom progesteronu, estrogenów oraz melanotropiny wzrasta nawet kilkukrotnie! Udowodniono, że wysoki poziom tych hormonów wpływa stymulująco na proces melanogenezy. Wskutek tego melanina będąca barwnikiem skóry, włosów oraz oczu nierównomiernie rozkłada się w naskórku, czego efektem są widoczne przebarwienia.
Należy podkreślić, że ostuda pojawia się nie tylko w ciąży. To problem, z którym często zmagają się kobiety po 30. roku życia. Za rozwój ostudy na twarzy odpowiada też predyspozycja genetyczna do powstawania tych zmian.
Niemałe znaczenie mają przyjmowane środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza czy choroby naruszające gospodarkę hormonalną w organizmie. Mogą być to guzy hormonalnie czynne, guzy jajników, stany zapalne jajników i jajowodów, zaburzona praca nadnerczy, tarczycy czy wątroby.
Ostuda pod nosem, nad ustami, na nosie itd. może wystąpić w wyniku zaburzeń hormonalnych wywołanych menopauzą.
W rzadkich przypadkach do rozwoju ostudy przyczyniają się niedobory witamin, problemy metaboliczne czy nawet pasożyty jelitowe
Za potencjalne przyczyny ostudy na twarzy uznaje się działanie niektórych składników kosmetyków, ze szczególnym naciskiem na cytryniany i salicylany o właściwościach fototoksycznych i fotoalergcznych.
Ryzyko wystąpienia ostudy istnieje też podczas przyjmowania antybiotyków, leków sterydowych czy retinoidów. Do czynników wyzwalających należą też choroby pasożytnicze jelit oraz stres. Do powstania ostudy w każdym z wymienionych przypadków przyczyniają się promienie UVA i UVB.
Podkreślamy jednak, że ostuda na czole, nad ustami czy nosie nie musi spędzać Ci snu z powiek. Istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z tym problemem.
Poszukując sposobów na pozbycie się przebarwień, na pewno trafisz na domowe sposoby na ostudę. Niestety, o ile w przypadku niewielkich, powierzchniowych przebarwień okłady z ogórka czy tonik z cytryny bywają pomocne, o tyle z ostudą niestety sobie nie poradzą. To zdecydowanie „głębszy problem”. Ale nie oznacza to, że jesteś całkowicie bezsilna. Przede wszystkim zwróć uwagę na dobór produktów do pielęgnacji. Unikaj kosmetyków ze wspomnianymi wyżej cytrynianami oraz salicylanami. Dbaj o intensywne nawilżenie skóry, zwłaszcza, jeśli stosujesz miejscowe leki w postaci żelu, kremu czy maści, ponieważ zdarza się, że są one przyczyną nadmiernego wysuszenia skóry.
Profesjonalne zabiegi kosmetyczne usuwające ostudę na twarzy
W leczeniu ostudy na twarzy dużym wsparciem okazują się profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie dermatologa lub kosmetologa. Jeśli zależy Ci na szybkich rezultatach lub standardowe metody walki z ostudą nie działają, możesz postawić na jedną z nowoczesnych metod. Jakie zabiegi uznaje się za najskuteczniejsze?
Bardzo efektywna, a przy tym bezpieczna metoda to leczenie ostudy na twarzy za pomocą lasera. Na czym polega tego typu zabieg? Wiązka światła emitowana przez głowicę lasera wnika w głąb naskórka, gdzie wywołuje kontrolowane mikrouszkodzenia. Te pobudzają organizm do intensywnych procesów naprawczych, w wyniku których zmianie i ujednoliceniu ulega koloryt naskórka.
Kolejny popularny, a zarazem skuteczny zabieg zakłada wykorzystanie kwasów w peelingach chemicznych (tzw. chemabrazja). Jak pozbyć się ostudy na twarzy w tym wypadku? Specjalista dobiera najwłaściwszy dla pacjentki typ kwasu (lub ich mieszankę). Najczęściej wykorzystuje się kwas glikolowy lub trójchlorooctowy. Zadowalający efekt osiąga się poprzez głębokie złuszczenie naskórka, przez co odsłania się gładką skórę o jednolitym kolorycie.
Rzadziej stosowana, lecz zapewniająca świetne efekty metoda to krioterapia. Pod wpływem niskiej temperatury odpowiedzialna za nieestetyczne zmiany melanina ulega rozpadowi.
Uwaga – musisz mieć świadomość, że każdy z wymienionych zabiegów wymaga powtórzenia w kilku seriach, aby rezultaty okazały się w pełni zadowalające.
Podstawa to oczywiście profilaktyka przebarwień. Aby uniknąć ostudy, każdego dnia sięgaj po ochronę przeciwsłoneczną dopasowaną do potrzeb Twojej skóry. Ogólna zasada mówi, że osoby o jasnej karnacji powinny stosować najwyższą formę ochrony od 30 SPF do nawet 50 SPF w słoneczne dni. Wśród propozycji Eucerin znajdziesz Fluid ochronny SPF 50+ przeciw przebarwieniom Eucerin Sun zapewniający bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną, oraz Krem na dzień SPF 30 Eucerin Anti-Pigment, który nie tylko chroni przed działaniem szkodliwego promieniowania, ale też redukuje istniejące przebarwienia! Oba produkty zawierają Thiamidol – opatentowany składnik skutecznie redukujący przebarwienia i zapobiegający ich ponownemu powstawaniu. Co jeszcze możesz zrobić, żeby zapobiec powstaniu ostudy? Unikaj ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach południowych kiedy świeci najmocniej.
A co w sytuacji, kiedy już doszło do powstania ostudy na twarzy? Największe znaczenie ma usunięcie czynnika, który za nią odpowiada. Zrezygnuj ze szkodliwych kosmetyków czy przyjmowanych leków fotouczulających. Przyszłe mamy muszą po prostu uzbroić się w cierpliwość – w czasie ciąży powinny postawić na starannie dobraną pielęgnację i ochronę przeciwsłoneczną. Mamy dobrą wiadomość dla kobiet w ciąży – plamy powstające w czasie ciąży w większości przypadków ustępują samoistnie w kilka miesięcy po porodzie.
W każdym z wymienionych przypadków warto sięgnąć po właściwe kosmetyki na przebarwienia, które poradzą sobie z nawet głębokimi zmianami barwnikowymi. Wybieraj formuły bogate w składniki ograniczające produkcję melaniny w skórze. Takie właściwości wykazuje opatentowany przez Eucerin składnik - Thamidol. Zawierają go między innymi produkty z linii Eucerin Anti-Pigment na przebarwienia. W gamie znaleźć można np. Serum o podwójnym działaniu Eucerin Anti-Pigment o klinicznie potwierdzonym działaniu redukującym przebarwienia i bardzo dobrej tolerancji wszystkich rodzajów skóry.
Jak widać, ostuda to problem, z którym zmagają się nie tylko kobiety w ciąży. Aby jej zapobiec, stosuj środki profilaktyczne, ze szczególnym naciskiem na kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi. Kiedy jednak zmiany już się pojawiły, wciąż możesz wiele zdziałać! Zaopatrz się w przebadane, bezpieczne dermokosmetyki o działaniu redukującym i rozjaśniającym przebarwienia. Nowoczesne Serum o podwójnym działaniu oraz wiele innych produktów stworzonych do walki z przebarwieniami znajdziesz w ofercie Eucerin. Nie zapomnij też o wizycie u dermatologa, który wesprze Cię w leczeniu zmian oraz pomoże w zidentyfikowaniu przyczyn przebarwień.