plamy na dekolcie

Plamy na dekolcie - sprawdź, jak się ich pozbyć!

3 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Plamy na dekolcie – sprawdź, jak się ich pozbyć!

Z zaburzeniami pigmentacji od czasu do czasu zmaga się aż 46% konsumentów na świecie. Ten problem kosmetyczny występuje w każdym wieku. Do kłopotliwych przebarwień dochodzi wskutek nagromadzenia się pigmentu w naskórku i skórze właściwej. Występują w różnych miejscach, a jedną z ich najczęstszych lokalizacji jest dekolt. Jeśli zmagasz się ze zmianami pigmentacyjnymi, sprawdź nasze porady, które pomogą Ci w ich skutecznym usunięciu. Podpowiadamy też, jak im zapobiegać!

Plamy na dekolcie

Nie da się ukryć, że plamy na dekolcie są dość widoczne. Bywa to kłopotliwe zarówno latem, kiedy częściej odsłaniasz ciało, jak również w chłodniejsze miesiące, kiedy chcesz po prostu założyć bluzkę z głębszym wycięciem.  Wywołują je różne czynniki. Czasami to trwałe przebarwienia na dekolcie będące skutkiem hiperpigmentacji, innym razem mają one przejściowy charakter i związane są z Twoim stanem emocjonalnym. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat. 

Skąd się biorą przebarwienia na dekolcie?

Plamy na dekolcie powstają zwykle jako efekt hiperpigmentacji. Jakie czynniki na nią wpływają? 

  • Ekspozycja na słońce jest niezwykle szkodliwa dla skóry i stanowi jeden z głównych czynników przyczyniających się do powstawania przebarwień. 
  • Rozległe plamy barwnikowe to często pozostałość po zaburzeniach hormonalnych, do których dochodzi w ciąży, podczas menopauzy, w chorobach tarczycy czy też w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.   
  • Przebarwienia na dekolcie bywają pozostałością po zmianach zapalnych takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema.  
  • Przyjmowanie niektórych leków czy ziół zwiększa ryzyko powstania zmian barwnikowych (np. ziele dziurawca). 
  • Plamy na dekolcie powstają również po ugryzieniach owadów lub w wyniku alergii kontaktowej z kosmetykami, barwnikami, materiałami czy sztuczną biżuterią. 

Rodzaje plam na dekolcie

jak pozbyć się przebarwień na dekolcie

Plamy na dekolcie i szyi mogą mieć różne  przyczyny. Niektóre swędzące plamy na dekolcie, szyi oraz twarzy bywają oznaką chorób skóry. Zdarza się też, że rumieniowe, czerwone plamy na dekolcie to oznaka grzybicy skóry. Występują wówczas w ogniskach chorobowych o różnej wielkości, które mogą intensywnie swędzieć. W zmianach o etiologii grzybiczej,  Twoją uwagę powinien zwrócić zwłaszcza aktywny brzeg plam z krostkami, grudkami, pęcherzykami czy też ze złuszczającą się powierzchnią przy nieco „wygojonej” części centralnej zmiany. Do rozwoju grzybicy dochodzi poprzez kontakt z innymi chorymi lub z zakażonymi zwierzętami. 

Z kolei plamy rumieniowe o czerwonawym czy lekko brunatnym zabarwieniu, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry sugerują łuszczycę. Ich powierzchnię pokrywa srebrzysta łuska. Podobne ogniska chorobowe mogą występować również w innych miejscach ciała – na łokciach, kolanach, pośladkach czy kości krzyżowej. 

Czerwone plamy na dekolcie

Czerwone plamy na dekolcie z nerwów towarzyszą wielu osobom. Silne emocje takie jak stres, smutek, gniew czy też wstyd przyczyniają się do podwyższenia ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych i stąd czerwone plamy na skórze dekoltu i często szyi  zwane tez rumieniem naczynioruchowym. Takie plamy na dekolcie ze stresu przyjmują zwykle nieregularny kształt. Jak widać, czerwone plamy na szyi i dekolcie mogą być ściśle powiązane ze stanem emocjonalnym, ale wśród czynników wyzwalających wymienia się także wysiłek fizyczny, spożywanie pikantnych potraw, spożywanie alkoholu i kawy, a także czynniki klimatyczne jak mróz, czy wysoka temperatura.  

Ponadto wskazuje się na powiązania między czerwonymi plamami na szyi i dekolcie a tarczycą. Pozornie niegroźny rumień bywa oznaką nadczynności tarczycy. Pojawia się, ponieważ zbyt wysokie stężenie hormonów oddziałuje na procesy metaboliczne zachodzące w komórkach całego organizmu i odbija się na stanie skóry i m.in. na pracy gruczołów potowych. W rezultacie skóra staje się ciepła, wilgotna oraz zaczerwieniona. Przy czym warto wziąć pod uwagę, że niedoczynności tarczycy często towarzyszą inne charakterystyczne objawy, jak utrata wagi, pobudzenie, zaburzenie rytmu serca i problemy ze snem. 

Brązowe plamy na dekolcie

Brązowe przebarwienia na dekolcie przybierają różne formy. Do najpopularniejszych z nich należą piegi, które nie zawsze postrzega się jako defekt estetyczny. Kolejny rodzaj zmian to plamy soczewicowate posłoneczne (znane także jako plamy starcze). Brązowe plamy na dekolcie bywają pozostałością trądziku czy innych zmian zapalnych. Skóra dekoltu to raczej rzadka lokalizacja dużych plam barwnikowych zwanych melasmą. Na dekolcie rzadko za to występuje melasmą. Pojawiają się one w ciąży, czasami samoistnie ustępują po jej rozwiązaniu. Nierzadko bywa, że zostają już do końca życia. Kiedy melasma nie zniknie, warto sięgnąć po dermokosmetyki, które radzą sobie również z tego typu przebarwieniami. 

Białe plamy na dekolcie

Zauważyłaś białe plamy na dekolcie? To wynik niedoboru melaniny w skórze. Powstają wskutek oparzeń słonecznych, przez które dochodzi do uszkodzenia struktury skóry i zaburzenia produkcji melaniny – takie zmiany znikają w ciągu miesiąca w wyniku regeneracji skóry. Białe plamy na dekolcie mogą wynikać z poważnego zaburzenia i choroby zwanej bielactwem.  

Białe plamy towarzyszą również niektórym chorobom skórnym, wśród których wymienia się łuszczycę czy AZS – jako odbarwienia powstają zwykle po długotrwałym leczeniu miejscowym. Białe plamy na dekolcie to również skutek uboczny alergii, objaw grzybicy lub bielactwa. W ocenie ich charakteru pomoże Ci lekarz.

Przebarwienia na dekolcie po opalaniu

Bezpośrednio po opalaniu możesz dostrzec czerwone plamy na dekolcie od słońca. Są na nie narażone zwłaszcza osoby z jasną skórą reprezentujące fototyp I, II i III. 

Plamy na dekolcie po opalaniu występują, kiedy zaniedbasz zastosowanie ochrony SPF. Dlaczego? Promienie UVA działają na Twoją skórę przez cały rok bez wyjątku! Docierają do niej przez chmury, a nawet szyby. Kiedy nie chronisz się za pomocą kremu z SPF, może dojść do zaburzenia pracy melanocytów odpowiedzialnych za tworzenie melaniny będącej naturalnym barwnikiem skóry. W takim wypadku melanocyty nadmiernie gromadzą się w naskórku lub pobudzone nadprodukują barwnik. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna powstawania plam i jaką przybierają postać, jesteś narażona na trudne do usunięcia przebarwienia na dekolcie po opalaniu (czy po prostu po przebywaniu na słońcu).   

Jak pozbyć się przebarwień na dekolcie?

jak ukryć czerwone plamy na dekolcie

Przede wszystkim postaw na działania zapobiegawcze. Chroń skórę przed tymi zdradzieckimi promieniami, nawet kiedy plamy są już widoczne. Tak zapobiegniesz ich dalszemu nasilaniu się. Na dekolt możesz aplikować kremy do twarzy, a wartość filtra SPF dopasuj do pogody oraz fototypu skóry. W skrócie – im jaśniejsza skóra, tym wyższy filtr. To samo dotyczy słońca – im jest ono mocniejsze, tym wyższej ochrony potrzebujesz. W codziennej ochronie każdego typu skóry z pewnością przyda się Eucerin Hyaluron-Filler Krem na dzień SPF 30, który zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną, a przy tym walczy redukujeze zmarszczkami.

A jak usunąć istniejące zmiany? Oto nasze propozycje produktów: 

  1. Eucerin DermoPure Serum o potrójnym działaniu skutecznie redukuje przebarwienia po trądziku oraz zapobiega ich nasilaniu się. To zasługa opatentowanego składnika – Thiamidolu, który redukuje przebarwienia pozapalne i zapobiega ich nawrotom. Według aż 95% badanych serum redukuje przebarwienia pozapalne będące pozostałością po trądziku!*  
  2. Przebarwienia skutecznie zwalcza Krem na dzień SPF 30 Eucerin Anti-Pigment z Thiamidolem. Ten opatentowany przez Eucerin składnik nie tylko redukuje przebarwienia, ale też zapobiega powstawaniu nowych. To składnik zaliczany do inhibitorów tyrozynazy słynących z niezwykłej skuteczności. Do gamy Eucerin Anti-Pigment zaliczamy również Krem na noc, Serum o podwójnym działaniu oraz Korektor punktowy, które zapewniają skuteczną redukcję przebarwień. 

Pamiętaj również, aby dbać o skórę zimą. W tym czasie wymaga ona również intensywnego nawilżenia i ochrony przeciwsłonecznej. Zapewniają ją następujące produkty: Eucerin Hyaluron-Filler Krem na dzień SPF 15 do skóry normalnej i mieszanej lub Eucerin Hyaluron-Filler  Krem na dzień SPF 15 do skóry suchej. Codzienną pielęgnację możesz dopełnić, stosując Eucerin Hyaluron-Filler Krem pod oczy SPF 15

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości w kwestii, jak usunąć przebarwienia na dekolcie. Stosując dermokosmetyki z substancjami (jak np. Thiamidol), które skutecznie redukują zmiany oraz zapobiegają ich powstawaniu, możesz się z nimi pożegnać. Nie ignoruj również profilaktyki. Ochrona przed słońcem to jeden z kluczowych punktów w pielęgnacji skóry twarzy i ciała. 

*Test konsumencki z udziałem 100 badanych. 8 tygodni regularnego stosowania 2 razy dziennie.

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin