Czy wiesz, że sucha skóra to problem aż ⅓ dorosłych, pracujących osób? Niestety, skóra niektórych części ciała ma szczególną skłonność do przesuszania się. Najlepszym tego przykładem są stopy. Nie da się ukryć, że gdy są suche i szorstkie, to potrafią nie tylko skutecznie zepsuć samopoczucie, ale też negatywnie wpłynąć na samoocenę. Bywa to wyjątkowo kłopotliwe w ciepłe dni, kiedy chętnie nosimy odkryte obuwie. Jednak względy estetyczne to tylko jedna strona problemu. Skóra na stopach może pękać, powodując tym samym duży dyskomfort podczas chodzenia. Jak zatem radzić sobie z problemem suchej skóry na stopach? Co robić, aby Twoje stopy wyglądały ładnie i zdrowo? Oto nasze porady!
Sucha skóra stóp to dość powszechna i niejednokrotnie przykra dolegliwość. Winić za to należy głównie specyficzną budowę skóry w tym miejscu. Otóż nie posiada ona gruczołów łojowych natłuszczających skórę, co sprawia, że szybko się odwadnia. Jedynie gruczoły potowe odpowiadają za poziom nawilżenia tej specyficznej okolicy, a to niestety często nie wystarcza. Na dodatek Twoje stopy muszą intensywnie pracować przez cały dzień. Od rana kiedy wstajesz, stale wywierany jest na nie nacisk. Obciążasz je podczas chodzenia, stania oraz aktywności fizycznej. Przez cały czas noszą ciężar Twojego ciała! Ucisk i tarcie oddziałujące na skórę przez dłuższy czas przyczynia się do powstania zmian chorobowych. Właśnie dlatego tak często pojawia się problem suchej skóry na stopach. Problem ten pogłębia się kiedy wiele czasu spędzasz w ruchu lub na stojąco, wtedy tworzą się na stopach zgrubienia i rogowacenia, które dają dodatkowe dolegliwości i obniżają jakość życia.
Suche stopy – objawy
Suchy naskórek na stopach to naturalne zjawisko, na które wpływają opisane wyżej czynniki. Jednak przy braku odpowiedniej pielęgnacji może stać się problemem. Jak rozpoznać, że potrzebne są dodatkowe środki zaradcze? Szybko poczujesz szorstkie stopy. Bez wątpienia zauważysz też zmianę w kolorze naskórka, który przybierze żółtawy, biały czy nawet szarawy odcień. Jeśli nie podejmiesz na czas odpowiednich kroków pojawi się bardzo twarda, sucha skóra na stopach. Stąd już krótka droga do pojawienia się pęknięć skóry zwłaszcza na piętach. To źródło bólu, dużego dyskomfortu podczas chodzenia, jak również utrudnienie w codziennej pielęgnacji.
Sucha pękająca skóra na stopach znacząco obniża komfort życia. Nie tylko nieestetycznie wygląda, ale i zaburza normalne funkcjonowanie. Krwawienie pęknięć czy stan zapalny to sytuacje, której za wszelką cenę należy unikać. Jeśli jednak już do nich doszło, pamiętaj że suche, popękane stopy wymagają starannej pielęgnacji z wykorzystaniem bezpiecznych, przebadanych dermokosmetyków.
Sucha skóra na stopach – przyczyny
Za wysuszone stopy może odpowiadać kilka czynników. Wśród nich wymienia się:
● Zewnętrzne czynniki wyzwalające, takie jak: środki chemiczne, częste mycie (także z użyciem zbyt intensywnych środków), gorącą wodę, alergeny i substancje drażniące, jak również niesprzyjającą pogodę i pory roku (przede wszystkim zima).
● Wewnętrzne czynniki, które sprawiają, że możesz mieć bardzo suche stopy to m.in. choroby, w tym przewlekłe dermatozy zapalne, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Ponadto sucha skóra na stopach często pojawia się w przebiegu cukrzycy. Znając przyczyny suchej skóry na stopach, możesz skutecznie przeciwdziałać problemowi.
● Bardzo sucha skóra na stopach ze szczególną tendencją do pękania występuje w przebiegu niedoczynności tarczycy. To schorzenie powoduje zmiany metaboliczne m.in. w komórkach skóry. Zmniejsza się produkcja kwasu hialuronowego, mniej wody zatrzymywane jest w naskórku i pojawia się wysuszenie skóry, a także skłonność do rogowacenie skóry.
● Do wysuszenia skóry, w tym na stopach, przyczyniają się też niektóre leki.
● Przyczyna suchych stóp to również niska temperatura. Podczas zimowych miesięcy skóra łatwiej traci wodę i staje się wysuszona. Na jej kondycję wpływają także systemy ogrzewania, które dodatkowo obniżają wilgotność powietrza.
● Sucha i twarda skóra na stopach bywa skutkiem noszenia niewygodnego obuwia. Szkodzą jej również buty i skarpety, które nie przepuszczają powietrza.
● Niedobory witamin i minerałów w diecie sprawiają, że skóra nie jest w stanie właściwie się regenerować. Problem najczęściej tkwi w niedoborach witaminy A odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie skóry, ale też jej ochronę przed zakażeniami. Czasami przyczyną problemów są także niedobory witamin z grupy B oraz witaminy E.
Jak pozbyć się suchej skóry na stopach?
Przede wszystkim nie ma cudownych sposobów na to, jak pozbyć się suchej skóry na stopach. Tutaj kluczowa jest cierpliwość, regularność oraz dobór właściwych preparatów. Złoty standard w kuracji suchej skóry to Mocznik. To substancja, która w zależności od zastosowanego stężenia radzi sobie z różnymi problemami. Sucha, łuszcząca się skóra na stopach zwykle wymaga zastosowania kremów i maści zawierających 10% stężenie Mocznika. W takim stężeniu wykazuje on właściwości nawilżające, wiąże wodę, łagodzi świąd oraz umiarkowanie złuszcza naskórek. Gruba, sucha skóra na stopach potrzebuje intensywnego nawilżenia oraz regeneracji – zwłaszcza gdy doszło do pęknięcia i podrażnienia skóry. Pantenol, Gliceryna, Bisabolol, jak również Lanolina to składniki, które są niezbędne, żeby jej to zapewnić.
Kiedy zmagasz się z suchą skórą na stopach, zwykłe kosmetyki mogą okazać się niewystarczające. W takim wypadku warto sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązania zawierające przebadane, nowoczesne formuły w postaci dermokosmetyków. Zawierają one substancje czynne o działaniu leczniczym, co czyni je bardzo skutecznymi. Kosmetyki do suchej skóry Eucerin to produkty przebadane klinicznie o potwierdzonym działaniu.
Dla poprawy stanu suchej skóry na stopach samo nałożenie kremu to nie wszystko. Wprowadź w życie rutynową pielęgnację, która pomoże Ci utrzymać skórę w dobrej kondycji. Warto codziennie rano i wieczorem wykonać kilka prostych czynności.
● Zacznij od umycia stóp z użyciem łagodnych środków myjących.
● Następnie bardzo dokładnie, a zarazem delikatnie osusz stopy.
● Aplikuj krem na suche stopy. Na potrzeby wymagającej skóry odpowiada regenerujący krem do stóp z 10% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS, który przynosi natychmiastową ulgę oraz chroni przed przesuszeniem skóry aż do 48 godzin. Dodatkowo wygładza zrogowacenia i zgrubienia na piętach. To zasługa Mocznika, Ceramidu i Naturalnych Czynników Nawilżających zawartych w składzie produktu. Jako krem do suchych stóp (ale też ciała) sprawdzi się Emulsja z 10% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS. Każdy z tych produktów jest odpowiedni do stosowania w przypadku łuszczycy, cukrzycy i rogowacenia mieszkowego, a także jako pielęgnacja wspomagająca. Weź pod uwagę, że krem nie tylko nawilża, ale też pozwala odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry i wspiera regenerację naskórka, dlatego nigdy z niego nie rezygnuj.
● Od czasu do czasu możesz wykonać łagodny peeling. To dobry sposób na suche stopy. Usunie on zrogowaciałe komórki skóry, pozostawiając ją wygładzoną i przygotowaną na przyjęcie składników odżywczych.
Sposób na suche stopy i pękające pięty
Jeśli Twoja skóra jest sucha, ale nie zmagasz się z większymi problemami, możesz pozostać przy codziennej pielęgnacji stosując krem. Gdy jednak potrzebujesz specjalnego wsparcia, maść okaże się najskuteczniejszym środkiem. Co na suche stopy w takim wypadku? Maść regenerująca Eucerin Aquaphor regeneruje suche i popękane pięty, przywracając im utraconą gładkość. Badania kliniczne potwierdzają, że regeneruje suchą i bardzo suchą skórę, także wtedy, kiedy wystąpiły na niej podrażnienia czy pęknięcia. Ta bezwodna maść tworzy cenną barierę ochronną, która wspomaga regenerację naskórka. To zasługa starannie opracowanej, innowacyjnej formuły maści. W jej składzie znalazły się Pantenol, Gliceryna oraz Bisabolol. Jest ona dostępna także w wersji w spray’u, który ze względu na wygodny sposób aplikacji sprawdzi się również w pielęgnacji innych, trudno dostępnych miejsc na ciele. Maść regenerująca w spray'u Eucerin Aquaphor pozwala na rozpylanie w zakresie 360°, również trzymana w pozycji „do góry nogami”.
Przy pielęgnacji stóp unikaj nadmiernego ścierania naskórka. To nawyk, który potrafi nasilić problem suchości skóry, szczególnie kiedy Twoja skóra ma tendencję do pękania na piętach. Zbyt częste oraz intensywne złuszczanie sprawia, że naturalne procesy odnowy komórek zostają zaburzone i tworzy się pogrubiała warstwa rogowa. Odradzamy Ci też długie moczenie stóp w wodzie. Nie powinno ono trwać dłużej niż 5 minut, w przeciwnym wypadku zabieg wysuszy skórę.
Co na bardzo suche stopy poza pielęgnacją? Zwróć uwagę na dietę, zwłaszcza pod kątem zapotrzebowania na witaminę A. Możesz wzbogacić jadłospis o produkty takie jak wątróbka, dynia, marchewka czy tran. Na poprawę kondycji skóry wpływają także witamina E oraz witaminy z grupy B. Jednak nigdy nie przyjmuj suplementów na własną rękę, lecz zacznij od konsultacji z lekarzem.
Podsumowując, troska o stopy ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie na nich spoczywa ciężar Twojego ciała. Aby każdego dnia mogły Cię nosić bez bólu i przykrych dolegliwości, zadbaj o ich odpowiednie nawilżenie oraz ochronę. Ważne wsparcie w codziennej pielęgnacji to nawilżanie oraz natłuszczanie skóry za pomocą kremów i maści. Mocznik w odpowiednim stężeniu, ale też Pantenol, Gliceryna czy Bisabiol to Twoi sprzymierzeńcy. Ponadto nie ignoruj znaczenia diety, jest też ważna w pielęgnacji skóry stóp.