potówki u dorosłych

Potówki u dorosłych - o czym świadczą i jak się ich pozbyć?

7 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Potówki u dorosłych – o czym świadczą i jak się ich pozbyć?

Potówki rzadko kojarzone są z osobami dorosłymi. Zazwyczaj uznaje się je za przypadłość dziecięcą czy wręcz niemowlęcą. Jednak w rzeczywistości wiek nie ma tu większego znaczenia. Te drobne kropki mogą wystąpić na każdym etapie Twojego życia. Oczywiście jedynie w określonych okolicznościach! Co je wywołuje oraz jak je zwalczyć? Jak właściwie wyglądają? Specjalnie dla Ciebie zgromadziliśmy najważniejsze informacje o potówkach u dorosłych.

Jakie są przyczyny potówek u dorosłych i jak je rozpoznać?

potówki u dorosłego

Temat niniejszego artykułu, czyli potówki u dorosłych, czasami zwane wysypką od potu, to dość powszechny problem. Jesteś na nie bardziej narażona w okresie lata, ale przy niesprzyjających okolicznościach do ich rozwoju dochodzi nawet zimą! W najłagodniejszej postaci zmiany te jako niewielkie krostki rozwijają się tuż pod warstwą naskórka – wówczas mowa o zmianach niezapalnych. Z kolei czerwone grudki umiejscowione nieco głębiej w skórze to już poważniejszy problem o charakterze zapalnym. Choć nie zagrażają Twojemu zdrowiu, są dokuczliwe i sygnalizują, że doszło do pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Jak wyglądają potówki u dorosłych? Wygląd zmian różni się w zależności od typu, który reprezentują. Sprawdź, co wyróżnia wymienione rodzaje zmian!

  • Potówki zwykłe rozwijają się w warstwie rogowej naskórka. Mają postać wypukłych małych grudek wypełnionych przezroczystym płynem, a przy tym bywają odrobinę szorstkie w dotyku. Są niegroźną, najmniej dokuczliwą odmianą potówek. Zazwyczaj zajmują duże obszary skóry i występują w skupiskach. Niestety dość uporczywie swędzą. To problem dotyczący głównie niemowląt, ponieważ ich gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Aby ich uniknąć, należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji ciała malucha.

  • Potówki czerwone, jak sama nazwa wskazuje, mają czerwonawe zabarwienie. To poważniejsza odmiana zmian, ponieważ wiąże się z rozwojem stanu zapalnego. Ze względu na umiejscowienie pod skórą, bywają bolesne i mocno swędzące, a przy tym towarzyszy im charakterystyczne uczucie kłucia. Do rozwoju czerwonych potówek u dorosłych dochodzi, gdy zablokowane gruczoły potowe nie mogą opróżnić swojej zawartości. W tych miejscach rozwijają się początkowo niewielkie grudki, które po pewnym czasie wypełniają się ropą. Czerwone potówki pokrywają okolice tułowia. Co ważne, zdecydowanie częściej zmagają się z nimi osoby dorosłe niż dzieci.
  • Głębokie potówki na ciele u dorosłych przybierają postać guzków o różnej wielkości, umiejscowionych w najgłębszej warstwie skóry. Cechuje je twarda struktura i wyraźna bolesność zwłaszcza przy ucisku. Charakteryzują się dużym stanem zapalnym głównie wskutek nadkażenia, co czyni je najpoważniejszym z opisanych problemów.

 

W jaki sposób dochodzi do rozwoju potówek na twarzy u dorosłych? Są skutkiem nieprawidłowości w produkcji oraz wydzielaniu potu przez skórę. Zablokowane przewody potowe ograniczają przedostawanie się potu na powierzchnię ciała. Nagromadzenie się potu pod powierzchnia naskórka jest powodem powstania opisywanych zmian.

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu potówek na ciele u dorosłych?

  • Wysokie temperatury, które przyczyniają się do wzmożonego pocenia,

  • zbyt ciepła i nieprzewiewna odzież, np. podczas aktywności fizycznej,
  • niezdrowy styl życia, w tym stres i niewystarczająca ilość snu,
  • intensywna aktywność fizyczna,
  • przebywanie w gorących pomieszczeniach bez odpowiedniego przepływu powietrza,
  • bardzo gęste i odżywcze kremy aplikowane na gorącą skórę,
  • niedostateczna higiena, np. w sytuacjach, gdy pot miesza się z kurzem i brudem, po czym pozostaje na skórze przez dłuższy czas,
  • infekcje wywołujące gorączkę, która wzmaga pocenie,
  • zaburzenia hormonalne występujące przy cukrzycy, nadczynności tarczycy czy podczas menopauzy,
  • stałe przebywanie w łóżku osób obłożnie chorych,
  • rzadkie czynniki sprzyjające potówkom to nowotwory, zwłaszcza rak trzustki oraz białaczka.

Przy częstym występowaniu potówek u dorosłych należy zastanowić się nad przyczyną nadmiernej potliwości. Może mieć ona źródło w zaburzonym funkcjonowaniu układu hormonalnego, nieprawidłowościach pracy serca, naczyń krwionośnych, nerek oraz układu nerwowego. Ponadto u niektórych osób nadpotliwość to cecha dziedziczna. Co ciekawe, znaczące bywa nawet miejsce zamieszkania! Przeprowadzając się do gorącego kraju, musisz liczyć się ze zwiększeniem potliwości organizmu.

Potówki u dorosłych: objawy, które świadczą o ich występowaniu

Wiesz już, jak wyglądają potówki u dorosłych. W ich rozpoznaniu należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, a mianowicie lokalizację zmian. Otóż jest ona ściśle powiązana z rozmieszczeniem na ciele gruczołów potowych. Z tego względu potówki zazwyczaj pojawiają się w zgięciach kolan, a czasami też na udach. Nieco rzadziej obserwuje się potówki na szyi u dorosłych. Z kolei na brzuchu pojawiają się potówki czerwone. Inne lokalizacje? Choćby potówki na klatce piersiowej u dorosłych. Niewątpliwie szczególnie dokuczliwe ze względu na widoczność okazują się potówki u dorosłych na twarzy, które pokrywają policzki, okolice brody, czoła oraz obszar pod oczami.

Potówki u dorosłych: jak skutecznie się ich pozbyć?

co na potówki u dorosłych

Najskuteczniejszy sposób na potówki u dorosłych to z całą pewnością profilaktyka, którą szerzej omawiamy w dalszych punktach artykułu. Niestety czasami działania zapobiegawcze okazują się nieskuteczne lub po prostu niemożliwe do wprowadzenia, choćby w okresie wakacyjnym. Wobec tego, co na potówki u dorosłych, które już wystąpiły? Zwykłe potówki nie wymagają podjęcia żadnych specjalnych kroków, lecz możesz wspomóc się np. zimnymi kąpielami. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją specjalne środki na ten rodzaj zmian. Dla wielu osób są one wygodniejsze od domowych sposobów, dlatego jeśli lubisz proste, komfortowe rozwiązania, odwiedź aptekę. Wśród profesjonalnych produktów przeznaczonych do walki z potówkami, wymienia się maść z apteki na potówki u dorosłych. Za najskuteczniejsze uznaje się produkty z cynkiem. Co stosować na potówki u dorosłych, jeśli nie przepadasz za produktami przeznaczonymi do smarowania skóry? Wypróbuj zasypki z kwasem bornym lub mentolem. Co więcej, ulgę w swędzeniu oraz zmniejszenie nasilenia zmian zapewniają kąpiele z roztworem nadmanganianu potasu (dostępny w aptece) lub krochmalu. Uwaga – jeśli cierpisz na cukrzycę bądź nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zrezygnuj z samodzielnego działania, i dostosuj się do zaleceń lekarza.

Czego nie robić w razie wystąpienia potówek? Nigdy nie rozdrapuj zmian, ponieważ to prosta droga do wywołania zakażenia. Unikaj też wystawiania zmienionej chorobowo skóry na słońce! W żadnym wypadku nie zaklejaj potówek plastrami czy opatrunkami. Zapewniamy, że goją się znacznie lepiej, mając dostęp do powietrza.

Skuteczne domowe sposoby na potówki u dorosłych

Wśród polecanych domowych sposobów na potówki u dorosłych znajdują się kąpiele z dodatkiem naparów ziołowych - z rumianku, brzozy, liści mięty pieprzowej oraz nagietka. Dobre rezultaty mogą przynieść również kąpiele z sodą oczyszczoną, która działa na skórę kojąco. Inne domowe sposoby na potówki u dorosłych zakładają wykorzystanie naturalnych substancji o właściwościach łagodzących, takich jak liście aloesu. Ta wyjątkowa roślina działa również regenerująco, a za sprawą właściwości tonizujących udrażnia gruczoły potowe. Jak stosować aloes? Smaruj zmienioną chorobowo skórę świeżymi liśćmi lub wyciągami z tej rośliny. Kolejna łatwo dostępna metoda na zażegnanie potówek to nawilżająca pasta ze zmielonych płatków owsianych i wody. W minimalizacji świądu przydaje się też kwas borny o działaniu antyseptycznym oraz przeciwświądowym. Przemywaj nim potówki, aby oczyścić i udrożnić gruczoły potowe. Najprostszy, najłatwiej dostępny sposób na potówki? Oczywiście kąpiele w chłodnej wodzie. Wspaniale schładzają skórę i zmniejszają podrażnienie! Unikaj za to gorącej wody, która może pogorszyć wysypkę. Uważnie przyjrzyj się także swojej diecie. W miarę możliwości sięgaj po owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody, takie jak arbuz, ogórek czy melon. Mogą one pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz zapewniają przyjemne orzeźwienie.

Jak dbać o skórę twarzy w przypadku wystąpienia potówek? Dbaj o oczyszczanie skóry za pomocą delikatnych preparatów. Zadanie żelu oczyszczającego do twarzy to usunięcie nadmiaru sebum, zabrudzeń i makijażu. Co ważne, nie rezygnuj z nawilżania cery. Pomoże Ci w tym krem kojący w trakcie kuracji trądzikowych Eucerin DermoPure.

Leczenie potówek u dorosłych: kiedy skonsultować się z lekarzem?

W przypadku nieustępujących potówek z odczynem zapalnym będących źródłem bólu i dyskomfortu koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista wskaże Ci odpowiednie leki lub zabiegi rekomendowane w kuracji zaawansowanych potówek zapalnych. Przede wszystkim potówki wymagają leczenie przeciwzapalnego Zdarza się, że konieczne bywa włączenie do kuracji maści na potówki u dorosłych. Taki preparat najczęściej zawiera kortykosteroidy np. 0,5% hydrokortyzon lub 0,1% triamcynolon. Gdyby doszło do nadkażenia bakteryjnego, na co wskazuje obecność treści ropnej na czubku zmiany, lekarz zapewne zaleci Ci stosowanie preparatów na potówki u dorosłych w postaci maści z antybiotykiem, np. klindamycyną.


Potówki u dorosłych: Jak zapobiegać ich powstawaniu?

co na potówki u dorosłych

W przypadku potówek doskonale sprawdza się stara zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Właściwa profilaktyka, zwłaszcza u osób ze skłonnością do powstawania zmian, jest kluczowa dla zachowania zdrowej skóry. Zatem, jakie kroki podjąć?

  • Na pierwszym miejscu zadbaj o higienę poprzez częstsze niż dotychczasowe kąpiele – czy to w wannie, czy pod prysznicem. W miarę możliwości odświeżaj ciało zawsze, gdy uznasz to za konieczne. Dobry pomysł to również stosowanie kosmetyków myjących z nutami mięty czy mentolu, gdyż wykazują one przyjemne, chłodzące działanie.
  • Po kąpieli stosuj bezpieczne antyperspiranty.
  • Wybieraj ubrania z lekkich, przewiewnych tkanin, takich jak bawełna, jedwab czy len. Potówki u dorosłego mogą wywołać sztuczne, mocno przylegające do skóry materiały, dlatego w miarę możliwości wybieraj swobodne fasony. Poza tym ubieraj się adekwatnie do pogody.
  • Zwracaj uwagę na temperaturę w pomieszczeniach.
  • Zrezygnuj z przebywania na słońcu w godzinach od 12:00 do 16:00. Właśnie wtedy ma ono największą moc! Unikaj również długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne.
  • Regularnie nawadniaj organizm.
  • Na potówki u dorosłych w pewnym stopniu wpływa również nadwaga, dlatego obniżenie masy ciała często okazuje się istotnym elementem profilaktycznym.
  • Stosowanie łagodnych kremów nawilżających może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i zapobieganiu podrażnieniom.
  • Nie rozdrapuj krostek, aby nie doprowadzić do infekcji lub pogorszenia stanu skóry.
  • Nie używaj produktów chemicznych, które mogą podrażniać skórę, takich jak agresywne mydła czy kosmetyki z dużą ilością perfum.
  • Ryzyko pojawienia się potówek zmniejsza regularne wykonywanie peelingów. Usuwają one martwy naskórek z okolicy ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu rzadziej dochodzi do tworzenia się rozmaitych dokuczliwych zmian.

 

Weź pod uwagę, że wysypka i potówki u dorosłych nie są tym samym co trądzik. Różnicowanie tych zmian ma duże znaczenie podczas kuracji. Jeśli jednak jednocześnie zmagasz się z problemem potówek na ciele oraz niedoskonałości na twarzy, zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki do cery trądzikowej. Wśród propozycji Eucerin znajdziesz m.in. krem-kurację złuszczająco-wygładzająca Eucerin DermoPure czy serum o potrójnym działaniu DermoPure.

Jak widać, temat potówek okazuje się niezwykle obszerny. Postępowanie lecznicze ściśle wiąże się z typem zmian. Choć zwykłe potówki zazwyczaj ustępują samoistnie, to niestety rzadko zmagają się z nimi osoby dorosłe. To w zdecydowanej większości przypadków przypadłość niemowląt. Z kolei czerwone grudki oraz głębokie guzki cechuje poważniejszy przebieg. Towarzyszący im stan zapalny wywołujący ból i dyskomfort. Nigdy ich nie ignoruj! Udaj się do lekarza (najlepiej dermatologa), który wskaże Ci, czym leczyć tego typu potówki u dorosłych. Dzięki lekom odzyskasz komfort życia! Pamiętaj również o działaniach profilaktycznych, takich jak odpowiednia pielęgnacja, chłodne kąpiele czy noszenie przewiewnej odzieży.

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin