Zapewne kiedy myślisz o trądziku, kojarzysz go z okresem dojrzewania. W końcu to przypadłość typowa dla nastolatków, która zwykle samoistnie ustępuje. Jednak w ostatnich latach trądzik coraz częściej pojawia się u osób dorosłych. Ze względu na przewlekły charakter bywa źródłem frustracji i kompleksów. Jak poradzić sobie z trądzikiem w dorosłym życiu? Podpowiadamy!
Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyczy około 85% osób pomiędzy 12. a 25. rokiem życia. Natomiast umiarkowane oraz ciężkie przypadki trądziku dotyczą od 15% do 25% osób. Obecnie obserwuje się wzrost zachorowań na trądzik u dorosłych między 25. a 40. rokiem życia. Trądzik dorosłych diagnozowany jest znacznie częściej u kobiet niż mężczyzn. Etiologia powstawania zmian trądzikowych u dorosłych jest złożona, ponieważ zmiany powstają w wyniku szkodliwego działania wielu czynników. Jednym z najczęstszych są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Choroba może się pojawić również z powodu niewłaściwej pielęgnacji skóry (nieodpowiedni dobór kosmetyków, zwłaszcza kolorowych) lub stresu. W chwilach napięcia nerwowego organizm wytwarza kortyzol, zwany też hormonem stresu. Kiedy jego stężenie rośnie, skóra zaczyna produkować nadmierną ilość łoju, który jest wydzielany na zewnątrz. Zbyt duża ilość łoju może blokować pory, powodując powstawanie grudek czy krost trądzikowych. To jednak tylko jedna z potencjalnych przyczyn omawianej dermatozy. Poniżej przyjrzymy się czynnikom odpowiedzialnym za trądzik dorosłych.
Jakie są przyczyny trądziku dorosłych?
Odnalezienie źródła choroby wymaga dokładnego przeglądu stylu życia, nawyków oraz czynników zewnętrznych w otoczeniu, w którym na co dzień przebywasz. Na co zwrócić uwagę?
U kobiet należy rozpatrzyć problemy hormonalne, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy zaburzenia funkcji tarczycy.
Na rozwój trądziku mogą wpłynąć wahania hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym, ciążą, menopauzą czy stosowaniem antykoncepcji.
Trądzik u dorosłych bywa skutkiem złych nawyków żywieniowych. Dieta obfitująca w wysokoprzetworzone produkty, uboga w składniki odżywcze, mikroelementy i witaminy prędzej czy później odbija się na kondycji cery.
Przyczyną powstawania niedoskonałości może być też niewłaściwa pielęgnacja bazująca na produktach niedopasowanych do potrzeb skóry.
Zanieczyszczenia powietrza i środowiska uszkadzają barierę ochronną skóry, co prowadzi do nasilenia stanów zapalnych. Pamiętajmy, że trądzik jest chorobą zapalną!
Niebezpieczne jest promieniowanie ultrafioletowe, przez które na skórze skłonnej do niedoskonałości dochodzi do powstania wolnych rodników, czyli cząsteczek, które nasilają stan zapalny. Nadmiar rodników tlenowych wywołuje tzw. stres oksydacyjny, którego skutkiem jest uszkodzenie komórek, przez co występuje nadmierne rogowacenie, nadprodukcja sebum oraz jego utlenianie.
Jak widać, przyczyny trądziku u dorosłych to szerokie zagadnienie. W ich ustaleniu pomoże Ci dobry dermatolog. Wskaże również, jakie badania na trądzik u dorosłych najlepiej wykonać.
Rozpoznawanie trądziku dorosłych – objawy i cechy charakterystyczne
Trądzik wieku dorosłego ma pewne charakterystyczne cechy, które czynią go wyjątkowo kłopotliwym. W jego przebiegu na skórze pojawiają się prosaki, zaskórniki oraz grudki i krosty, a także nadmierna ilość sebum. Trądzik dorosłych to choroba skóry o obrazie klinicznym różniącym się od trądziku nastolatków, który bardziej przypomina trądzik zwykły. W trądziku ludzi dorosłych, a szczególnie kobiet, zajęta jest dolna część twarzy (podbródek, linia żuchwy i szyja), a także linia brzegowa twarzy, co jest cechą bardzo charakterystyczną dla tej jednostki chorobowej). Choć w przypadku trądziku dorosłych zmiany są zazwyczaj mniej liczne, jednak częściej wykazują tendencję do tworzenia głębokich stanów zapalnych. Zmiany trądzikowe są umiejscowione zazwyczaj głęboko pod powierzchnią skóry, tworząc bolesne guzki i torbiele. Pozostawia on również trudne do usunięcia blizny i przebarwienia pozapalne.
Ponadto skóra osób dorosłych jest zwykle wrażliwsza niż u nastolatków, dlatego dobór właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych musi być dokładnie przemyślany. Stosując zbyt inwazyjne produkty łatwo doprowadzić do przesuszenia, zaczerwienienia i pieczenia cery. Kłopot pojawia się zwłaszcza w przypadku cery mieszanej, ponieważ policzki mogą być silnie przesuszone, podczas gdy strefa T (część czoła, nosa i brody) ma tendencję do nadmiernego wydzielania sebum i rozszerzonych porów. Skóra z trądzikiem dorosłych może również wykazywać pierwsze objawy starzenia, takie jak utrata elastyczności, szary i matowy koloryt czy zmarszczki. W takim wypadku leczenie trądziku dorosłych powinno iść w parze z pielęgnacją, która zaspokoi potrzeby danego typu cery. W przypadku cery trądzikowej doskonale sprawdzą się dermokosmetyki Eucerin z linii DermoPure.
Jakie są sposoby leczenia trądziku dorosłych?
Trądzik dorosłych to długo trwająca choroba o zaostrzeniach i nawrotach, a co się z tym wiąże – z dużym ryzykiem niepowodzenia terapeutycznego.
W kuracji zwykle stosuje się leczenie o charakterze zewnętrznym, a leki na trądzik u dorosłych mają postać preparatów o działaniu miejscowym. Może być to maść na trądzik dla dorosłych, krem czy roztwór o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwłojotokowych, antybakteryjnych i keratolitycznych. Dobre rezultaty zapewniają także miejscowo stosowane antybiotyki oraz retinoidy. Za to doustne tabletki na trądzik dla dorosłych stosuje się w razie szczególnie uciążliwej postaci choroby. Zazwyczaj są to tetracykliny o silnym działaniu antybakteryjnym. Jeśli to konieczne, lekarze zalecają przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, które regulują pracę układu wewnątrzwydzielniczego. Izotretinoina w formie doustnej jest obecnie najskuteczniejszym lekiem przeciwtrądzikowym. Przed jej zastosowaniem, należy ustalić́ z pacjentem plan leczenia oraz omówić́ możliwe skutki uboczne.
W walce z trądzikiem nie możesz jednak zapominać o codziennej pielęgnacji cery. Dlatego sięgaj po dermokosmetyki na trądzik dorosłych, czyli produkty łączące cechy kosmetyków i leków. Poznaj przykładowe kosmetyki do cery trądzikowej:
Wybierz niekomedogenny żel oczyszczający do twarzy. Dokładne (a zarazem łagodne!) oczyszczanie skóry z sebum i zanieczyszczeń to podstawa.
Regularnie złuszczaj skórę, lecz niekoniecznie za pomocą peelingów mechanicznych. Lepszy pomysł to np. złuszczający krem na trądzik dla dorosłych. Znajdziesz go w ofercie Eucerin – krem-kuracja-złuszczająco-wygładzająca DermoPure odblokowuje pory, zmniejsza zanieczyszczenia i wypryski oraz zapobiega ich ponownemu powstawaniu.
Możesz zintensyfikować codzienną pielęgnację, sięgając po serum o potrójnym działaniu DermoPure, które walczy z wypryskami, redukuje blizny potrądzikowe oraz zapewnia efekt zmatowienia.
Podsumowując – każdy przypadek trądziku u dorosłych może być inny i wymaga spersonalizowanego podejścia. Jeśli masz problemy ze skórą, skonsultuj się z dermatologiem, który wskaże Ci odpowiednią terapię.
Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.
Rekomendacje dermatologów
Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.
Zaangażowanie w innowacje
Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.
Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin