trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny - jak sobie z nim poradzić?

3 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Trądzik hormonalny – jak sobie z nim poradzić?

Trądzik to jedna z najczęstszych dermatoz. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, któremu towarzyszą gwałtowne zmiany hormonalne. W rzeczywistości jednak trądzik hormonalny może pojawić się w każdym wieku. W ostatnim czasie to szczególnie częsta przypadłość osób po 25 roku życia. Niestety, gwałtowne pogorszenie się stanu skóry zagraża samopoczuciu oraz obniża samoocenę. Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym problemem i odzyskać zdrową cerę.

Przyczyny i objawy trądziku hormonalnego

trądzik hormonalny jak wygląda

Trądzik hormonalny ściśle wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. 

Kiedy stężenie hormonów płciowych ulega zmianie, cierpi na tym Twoja cera. Dzieje się tak w okresie dojrzewania. Wówczas zarówno u dziewcząt, jak i chłopców wzrasta produkcja testosteronu, zmianom ulega też poziom progesteronu, estrogenu oraz hormonów androgennych. Androgeny powodują̨ wzrost gruczołów łojowych, zwiększają̨ sekrecję łoju i rogowacenie przewodów łojowych. Prowadzi to do zwiększonej produkcji sebum, której nadmiar zalega i zatyka ujścia gruczołów łojowych w mieszku włosowym. Zalegająca wydzielina to doskonała pożywka dla bakterii. Konsekwencje to różnego typu niedoskonałości. 

Z kolei trądzik hormonalny po 30 roku życia może wystąpić w czasie ciąży lub po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Zdarza się również, że zmiany typowe dla trądziku pojawiają się podczas menopauzy. Niedoskonałości powstają często podczas menstruacji, kiedy poziom hormonów, takich jak estrogen i progesteron, zmienia się. Wpływa to na produkcję sebum i u niektórych kobiet nasila trądzik. Co więcej, na trądzik hormonalny szczególnie narażone są kobiety zmagające się z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Dodatkowo niektóre sterydy lub leki przeciwpadaczkowe, mogą zmieniać poziom hormonów i nasilać trądzik. 

Jak wygląda trądzik hormonalny?

trądzik hormonalny jak wygląda

Trądzik hormonalny w obrazie klinicznym niewiele różni się od innych postaci tej choroby. Jego typowe objawy to: zaskórniki, prosaki, grudki oraz guzki zapalne o różnym nasileniu. Zmiany występują zarówno na skórze twarzy, jak i innych częściach ciała. Charakterystyczny objaw trądziku hormonalnego u osób dorosłych to lokalizacja zmian. Często występują one w okolicach żuchwy, brody, linii szczęki i szyi. Cechuje je również przewlekły charakter, co czyni go wyjątkowo dokuczliwym. Ponadto zmiany skórne przy trądziku hormonalnym (częściej niż te występujące w np. w młodzieńczej odmianie choroby), przyjmują postać bolesnych, twardych krost i guzków umiejscowionych pod skórą. Nierzadko pozostawiają również blizny, zwłaszcza po samodzielnych próbach ich wyciskania. 

Skuteczne metody łagodzenia trądziku hormonalnego

co na trądzik hormonalny

Co na trądzik hormonalny działa najskuteczniej? Bez wątpienia specjalistyczne leczenie pod okiem dermatologa, jak również sumienna pielęgnacja. To jednak nie wszystko co możesz zrobić dla swojej cery. O czym jeszcze pamiętać?

  • W złagodzeniu zmian pomoże Ci higieniczny styl życia. Zacznij od ujarzmienia stresu. Wypróbuj praktyki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja, głębokie oddychanie czy po prostu długa kąpiel. Zadbaj też o odpowiednią ilość snu – 8 godzin to niezbędne minimum. 

  • Stosuj dietę na trądzik hormonalny. Wprowadź do menu więcej warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa, zdrowych tłuszczów i białka. Ogranicz za to spożycie cukrów prostych, fast foodów oraz przetworzonych produktów. Pamiętaj także o związku między nabiałem a trądzikiem hormonalnym. Białka oraz laktoza zawarte w mleku pobudzają produkcję sebum i zaostrzają trądzik. Spróbuj więc zminimalizować spożycie nabiału.

  • Możesz pić zioła na trądzik hormonalny. Czystek, rumianek, pokrzywa, dziurawiec czy skrzyp polny wykazują właściwości łagodzące i przeciwbakteryjne, dlatego bywają cennym wsparciem w leczeniu. 

Trądzik hormonalny a kosmetyki: Jak wybrać odpowiednie produkty?

W leczeniu trądziku ogromne znaczenie ma codzienna pielęgnacja. Kosmetyki na trądzik hormonalny powinny:

  • redukować niedoskonałości, 
  • zapobiegać powstawaniu nowych zmian
  • oczyszczać skórę, 
  • zmniejszać stan zapalny i podrażnienia (koić).
Wybierając kosmetyki do cery trądzikowej, na pierwszym miejscu stawiaj oczyszczanie. Żel oczyszczający do twarzy służy skutecznemu, ale łagodnemu zmyciu ze skóry sebum i zanieczyszczeń. Istotne okazuje się także regularne złuszczanie. Pomoże Ci w tym krem-kuracja złuszczająco-wygładzająca Eucerin DermoPure. Co bardzo ważne, cera trądzikowa potrzebuje ukojenia i nawilżenia. Z tym świetnie poradzi sobie krem kojący w trakcie kuracji trądzikowych Eucerin DermoPure. Natomiast w walce z przebarwieniami po trądziku doskonale sprawdzi się Serum DermoPure o potrójnym działaniu, które oprócz redukcji przebarwień skutecznie redukuje wypryski i zapobiega powstawaniu nowych oraz zapewnia matową cerę przez długi czas. Dodatkowo do codziennej pielęgnacji warto włączyć również Eucerin DermoPure Krem-fluid ochronny SPF 30, który zapewni ochronę przed ciemnieniem przebarwień potrądzikowych pod wpływem słońca i zapobiegnie ich ponownemu powstawaniu.

Leczenie farmakologiczne trądziku hormonalnego

co na trądzik hormonalny

W leczeniu trądziku hormonalnego kluczowe jest uregulowanie poziomu hormonów poprzez odpowiednio dopasowaną terapię. Często polega ona na przyjmowaniu doustnych leków antykoncepcyjnych regulujących odpowiednio poziomy estrogenu oraz progesteronu, czyli hormonów działających w innym mechanizmie niż androgeny. Jednak ta forma antykoncepcji nie jest jedynym sposobem na to, jak wyleczyć trądzik hormonalny. Tym bardziej, że wiele kobiet nie może przyjmować tego typu leków ze względu na rozmaite czynniki ryzyka – wysokie ciśnienie, skłonność do zakrzepów czy palenie papierosów.

Wobec tego, jak leczyć trądzik hormonalny za pomocą innych metod? Lekarz może zalecić Ci przyjmowanie antybiotyków lub doustnych retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, które hamują rozrost gruczoł łojowych, zmniejszają produkcję łoju w tym głównie produkcje lipidów. Poza tym wspomagają proces keratynizacji oraz zapobiegają stanom zapalnym.

Wierzymy, że dzięki naszym poradom wiesz, jak leczyć trądzik hormonalny. Pamiętaj, że wizyta u lekarza to podstawa. Wskaże Ci on odpowiednią drogę leczenia za pomocą leków doustnych, dobierze maść na trądzik hormonalny, a także podpowie, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja Twojej skóry.

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin