oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne - jak zapobiegać i sobie z nimi radzić?

9 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Oparzenia słoneczne – jak zapobiegać i sobie z nimi radzić?

Lato to czas kojarzący się z beztroskim wypoczynkiem i wygrzewaniem się na słońcu. Wiele osób kocha długie opalanie i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Niestety, nie zawsze jest to korzystne dla skóry i organizmu. Dłuższa ekspozycja na promienie słoneczne może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, w tym z nieestetycznymi przebarwieniami, ale przede wszystkim z oparzeniami. Zbyt intensywne opalanie sprawi, że skóra stanie się mocno zaczerwieniona. Brak kontroli spowoduje oparzenie, pojawi się rumień, pęcherze. U osób z wrażliwą na słońce skórą pojawi się wysypka. Warto dowiedzieć się więcej o tych niekorzystnych skutkach opalania się, by umieć im zapobiegać i radzić sobie z ewentualnymi konsekwencjami, jeśli już wystąpią. Oczywiście najlepszych porad udzieli specjalista. Pamiętaj też, żeby stosować łagodną, lecz skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi – zapewnią ją kosmetyki z linii Eucerin Sun. Zostały one przebadane klinicznie i przetestowane dermatologicznie. Ich skuteczność i bardzo dobra tolerancja zostały udowodnione na skutek czego są polecane przez wielu dermatologów również osobom ze skórą wyjątkowo wrażliwą.

Czytaj także:

Oparzenia słoneczne: przyczyny i objawy

oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne są skutkiem niekorzystnego i długotrwałego działania promieniowania słonecznego na naszą skórę i przykrą konsekwencją nierozsądnego opalania się. Winę za oparzenia ponosi promieniowanie UVB, a dokładniej zwiększona na nie ekspozycja przy której melanina, jako naturalny barwnik pochłaniający promieniowanie nie jest już w stanie chronić skóry. Dlatego też najbardziej narażone na poparzenia są te osoby, które posiadają jasną karnację i włosy - a zatem naturalnie mniejszą ilość melaniny. Objawy mogą pojawić się już po pierwszych godzinach przebywania na słońcu. Zauważysz wtedy gorącą, mocno zaczerwienioną i podrażnioną skórę. Możesz odczuwać, że skóra jest ściągnięta i tkliwa. Nasilenie objawów poparzenia następuje po 12-24 godzinach. Z kolei po trzech dobach objawy ustępują samoistnie. Jednak wszystko zależne jest od nasilenia oparzenia, karnacji skóry oraz tego, w jaki sposób zadziałasz. Wychodząc na zewnątrz należy stosować dobre kosmetyki z filtrem. Jeśli potrzebujesz wysokiej ochrony przed promieniami UVA/UVB, wypróbuj Eucerin Sun Photoaging Control SPF 50+ Fluid przeciw fotostarzeniu.

Czytaj także:

Stopień oparzeń słonecznych: jak je klasyfikować?

To, jak wyglądają oparzenia słoneczne, zależy od stopnia ich ciężkości. Wyróżnia się:

  • oparzenia słoneczne 1 stopnia – o łagodnym przebiegu, dotykające zewnętrznej warstwy skóry, przejawiające się lekkim zaczerwienieniem skóry; bólem w podrażnionym miejscu. Objawy ustępują na ogół po kilku dniach,

  • oparzenia słoneczne 2 stopnia – obejmujące naskórek i skórę właściwą. Oparzenie słonecznie drugiego stopnia jest znacznie poważniejsze. Oprócz bólu i zaczerwienienia pojawiają̨ się również pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Może dojść do częściowej martwicy naskórka, dlatego w przypadku ich wystąpienia zaleca się kontakt z lekarzem. Dolegliwości utrzymują̨ się̨ o wiele dłużej, bo nawet kilka tygodni. 

  • oparzenia słoneczne 3 stopnia – związane są z uszkodzeniem naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów. Z uwagi na uszkodzenie receptorów czuciowych skóra nie reaguje na dotyk, przez co konieczna jest konsultacja lekarska i dłuższa terapia.

Skutki oparzeń słonecznych dla zdrowia skóry

oparzenia słoneczne

Na pierwszy rzut oka łagodne oparzenia słoneczne nie wydają się groźne. Tymczasem w niektórych przypadkach mogą być jedną z przyczyn rozwoju nowotworów skóry. Zmiany nowotworowe rozwijają się wolno, a od momentu oparzenia słonecznego do zdiagnozowania czerniaka zwykle mija kilkanaście lat. Ze względu na brak bezpośredniej korelacji czasowej, wiele osób nie kojarzy tej choroby z oparzeniami słonecznymi. Istnieją oczywiście również inne skutki zdrowotne oparzeń. Jeśli wystąpiło oparzenie słoneczne o niewielkim stopniu nasilenia, proces przejścia od fazy zaczerwienienia do fazy brązowienia skóry czy złuszczania naskórka przebiegnie prawdopodobnie dość łagodnie. Cięższy przebieg może doprowadzić do konsekwencji takich jak gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy czy zaburzenia ze strony układu krążenia. Z bąblami po oparzeniach słonecznych można poradzić sobie głównie przy użyciu produktów przepisanych przez lekarza, wspomagając leczenie domowymi sposobami. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby działać zgodnie z tą zasadą, wystawiając skórę na słońce stosuj odpowiednie dla jej typu kosmetyki. Eucerin Sun Hydro Protect SPF 50+ Ultralekki fluid nawilżający zapewnia natychmiastowe nawilżenie i uczucie świeżości, łatwo się rozprowadza, natychmiast się wchłania i nie klei się. Jeśli pojawi się wysypka po oparzeniu słonecznym, nie rozdrapuj pokrytych nią miejsc, gdyż może to prowadzić do rozwoju zakażenia.

Zapobieganie oparzeniom słonecznym: kluczowe zasady

oparzenia słoneczne

Najskuteczniejszy sposób na zapobieganie oparzeniom słonecznym to zachowanie umiaru w korzystaniu z kąpieli słonecznych, a także stosowanie odpowiedniej ochrony w postaci kosmetyków przed i po opalaniu. Zastosuj np. Eucerin Sun Sensitive Protect SPF 50+ Krem ochronny wykonany przy użyciu zaawansowanej technologii spektralnej, który chroni przed promieniowaniem UVA/UVB i przed światłem HEVIS. Skóry nie można narażać na nadmierny kontakt ze słońcem szczególnie podczas pierwszych dni opalania. Promienie słoneczne są najsilniejsze w godzinach 10-15, dlatego lepiej spędzać ten czas w zacienionym miejscu, a czas na opalanie zostaw na później. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby z jasną karnacją, dzieci, seniorzy, a także zażywające leki o działaniu fototoksycznym (m.in. tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwdepresyjne i przeciwcukrzycowe). Jak zapobiegać oparzeniom, gdy już decydujemy się na kontakt ze słońcem? Przede wszystkim chroń głowę, używając kapelusza z dużym rondem, zakładaj okulary przeciwsłoneczne i pij duże ilości wody, a także stosuj odpowiednie kremy ochronne.

Oparzenia słoneczne a dzieci: specjalne środki ostrożności

Dzieci należą do grupy szczególnie narażonej na oparzenia słoneczne, gdyż do 3. roku życia ich skóra jest niemal pięciokrotnie cieńsza niż u dorosłych. Wytwarza też mniejszą ilość melaniny, a tkanka podskórna jeszcze nie jest do końca rozwinięta. Dodatkowo naczynia krwionośne u dzieci są poszerzone, dlatego oparzenia pojawiają się u nich szybciej niż u dorosłych. Co na oparzenia słoneczne u dziecka? Przede wszystkim, jeśli podejrzewasz oparzenie, natychmiast wróć z maluchem do domu i przebierz go w suche, czyste ubranie. Schłodź delikatnie dotknięte oparzeniem miejsce, kładąc na nie wilgotną pieluszkę tetrową i użyj preparatu chłodząco-łagodzącego. Do czasu, aż skóra się zagoi, unikaj przebywania z dzieckiem na słońcu i dbaj o jego odpowiedni poziom nawodnienia. A co na oparzenia słoneczne u niemowlaka? Najlepiej skontaktuj się z lekarzem, by uniknąć niebezpiecznych dla jego zdrowia i życia konsekwencji.

Co na oparzenia słoneczne? Skuteczne metody łagodzenia

Sposób na oparzenia słoneczne będzie zależny od ich stopnia. Z oparzeniami 1 stopnia jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, lecz musisz pamiętać o szybkiej interwencji. Miejsce dotknięte oparzeniem przemyj letnią wodą i przyłóż do niego chłodny okład. Jeśli problem występuje na większej powierzchni ciała, weź prysznic w letniej wodzie i stopniowo schładzaj skórę, by nie narazić jej na szok termiczny. Co na oparzenia słoneczne z powszechnie dostępnych preparatów? Przede wszystkim pamiętaj, że krem na oparzenia słoneczne nie może być zbyt tłusty i ciężki, gdyż podrażni skórę. Po kąpieli posmaruj ciało delikatną emulsją lub pianką o działaniu chłodzącym, łagodzącym i nawilżającym z D-pantenolem (prowitaminą B5), przyciągającym i zatrzymującym wilgoć w skórze i we włosach, Alantoiną, łagodzącą podrażnienia i regenerującą skórę lub Kwasem Hialuronowym w składzie. Ten ostatni pomaga na pieczenie skóry po opalaniu.

oparzenia słoneczne

To, jaki krem na oparzenia słoneczne i jaka jest najlepsza maść na oparzenia słoneczne, podpowie Ci lekarz. Możesz natomiast wesprzeć proces leczenia też domowymi sposobami. Czy mogą one pomóc? Domowe sposoby na oparzenia słoneczne łagodzą skutki, jednak nie zapobiegają oparzeniom. Dadzą jednak ulgę, której możesz potrzebować, gdy objawy zaczną być odczuwalne. Popularnym sposobem na oparzenia słoneczne jest posmarowanie skóry maślanką czy kefirem. Wiąże się to z przywróceniem prawidłowego pH skóry, a także odbudowaniem bariery hydrolipidowej naskórka. Pomocny może okazać się też aloes, który regeneruje i nawilża skórę. Sprawdzony sposób stanowi także nakładanie owsianki, która działa przeciwzapalnie, zmniejsza opuchliznę i łagodzi ból. Na oparzenia słoneczne na twarzy można przygotować “maskę” z mąki ziemniaczanej i wody. Dodatkowo warto spożywać owoce i warzywa będące źródłem witaminy A, C i E, smarować ciało miodem, olejkiem lawendowym i z mięty pieprzowej, czy robić okłady z nagietka lekarskiego, mięty lub oczaru wirginijskiego. Ponadto, jeśli masz skórę mieszaną, tłustą bądź trądzikową, wychodząc na zewnątrz zastosuj Eucerin Sun Oil Control SPF 50+ Żel-krem ochronny ultralekki.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem w przypadku oparzeń słonecznych?

Oparzenia 1 stopnia na ogół nie wymagają konsultacji lekarskiej i można sobie z nimi poradzić korzystając z wyżej wymienionych sposobów, jednocześnie uważając przy tym na dalszą nadmierną ekspozycję na słońce. Trzeba jednak pamiętać, że skutki mocnych oparzeń słonecznych mogą być bardzo poważne, dlatego nie zawsze domowe sposoby okażą się wystarczające. Musisz wiedzieć przede wszystkim, jak leczyć oparzenia słoneczne 2 stopnia i 3 stopnia. Pamiętaj, by bezwzględnie zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się bolesne pęcherze, gorączka, zawroty głowy, ogólne osłabienie, nudności czy dreszcze. Może to świadczyć o wystąpieniu udaru słonecznego. Wówczas specjalista może przepisać odpowiednie leki na oparzenia słoneczne. Natychmiast trzeba udzielić pomocy osobie dotkniętej poparzeniami 3 stopnia. Często wiążą się one z pozostawieniem blizn i zaburzeń pigmentacji skóry. Oparzenia 3 stopnia są bardzo bolesne i niebezpieczne, gdyż istnieje też zwiększone ryzyko infekcji. Jeśli jesteś osobą podatną na oparzenia, stosuj przede wszystkim odpowiednie środki zapobiegawcze. Najlepszym środkiem są kremy z filtrem UV, których powinni używać wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy karnację. Eucerin Sun Pigment Control SPF 50+ Fluid przeciw przebarwieniom zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną, a dodatkowo redukuje przebarwienia pigmentacyjne i zapobiega ich ponownemu pojawianiu się. Jest odpowiedni pod makijaż. Jeśli jednak już dojdzie do oparzenia, możesz stosować łagodzące produkty z aktywnymi składnikami wspomagającymi gojenie i regenerację skóry. Pamiętaj, by w każdym przypadku stosować się w pierwszej kolejności do zaleceń lekarza.

Oparzenia słoneczne nie muszą Cię dotyczyć. Wystarczy odpowiednia ochrona, którą zapewnisz sobie kosmetykami czy przemyślanym ubiorem. Dlatego zapoznaj się z szeroką ofertą produktów, z linii przeciwsłonecznej Eucerin Ochrona przeciwsłoneczna SPF 50 | Sun Protection | Eucerin.
Pamiętaj też o badaniu dermatologicznym po sezonie wakacyjno-letnim, zwłaszcza jeśli wystąpiło oparzenie słoneczne. To skuteczna profilaktyka przeciw nowotworom skóry. 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin