Uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce – jak sobie z nim radzić?

5 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne dla człowieka, jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Może działać leczniczo na choroby takie jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Niestety, zbyt długa ekspozycja na słońce może okazać się niebezpieczna i przynieść więcej szkody niż pożytku. Niektóre osoby są szczególnie wrażliwe na promieniowanie słoneczne i występuje u nich reakcja fotoalergiczna – uczulenie na słońce. Jeśli i u Ciebie pojawiają się niepożądane objawy, musisz bardzo mocno zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry. W doborze metod pielęgnacji pomoże Ci dobry dermatolog. Pamiętaj jednak, że najważniejsza będzie regularność w stosowaniu poszczególnych produktów. Dopiero wówczas będą mogły one zadziałać skutecznie. Eucerin przygotował wyjątkową linię dermokosmetyków przeznaczonych dla osób szczególnie wrażliwych na tego typu czynniki. Jest nią linia Eucerin Sun. Tak naprawdę ochronę przed słońcem należy stosować przez cały rok, niezależnie od wieku i typu cery, nie tylko podczas opalania i spędzania długiego czasu w pełnym słońcu. Wśród produktów Eucerin znajdziesz te dedykowane osobom borykającym się z przebarwieniami, z cerą dojrzałą czy trądzikową. Dodatkowo warto pamiętać, że najlepsze działanie osiągniesz stosując razem produkty pochodzące z tej samej linii.

Czytaj także:

Uczulenie na słońce - co to jest i jakie są objawy

uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce może wystąpić u osób w różnym wieku, istnieją też różne rodzaje nadwrażliwości, dlatego warto przede wszystkim dotrzeć do ich przyczyny, aby móc podjąć działania u źródła problemu. Niektóre choroby skóry zaostrzają się pod wpływem światła słonecznego, dlatego warto o tym wiedzieć. To między innymi toczeń rumieniowaty, którego objawy to przede wszystkim: przewlekłe zmęczenie, bóle stawów, wysypki skórne, problemy z nerkami, czy problemy z sercem i płucami. Reakcja Twojej skóry na światło może być też związana z uwarunkowaniem genetycznym lub też z, tak zwaną, skórą barwnikową, bądź pergaminową. Na szczególną uwagę zasługują również fotodermatozy:

  • endogenne – wywołane czynnikami wewnętrznymi, w tym niedoborami witamin i przebiegiem niektórych procesów w organizmie;
  • egzogenne – powodowane przez czynniki zewnętrzne, np. interakcje ze składnikami leków lub kosmetyków;
  • idiopatyczne – o nieznanej przyczynie.

 

Objawy uczulenia na słońce bywają różne. Często mają postać fotodermatoz, czyli chorób skóry człowieka związanych z działaniem promieniowania UV. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej w okresie wiosny i lata. Po zimie układ odpornościowy jest odzwyczajony od promieniowania UV i może reagować na nie stanem zapalnym. Objawy pojawiają się w czasie od kilku minut do 48 godzin po ekspozycji na słońce. Należą do nich:

  • pokrzywka słoneczna,
  • wielopostaciowe osutki świetlne,
  • zaczerwienienie skóry,
  • wyprysk słoneczny,
  • opuchlizna,
  • pieczenie skóry.

 

Alergii słonecznej mogą towarzyszyć też bóle głowy, zaczerwienienie spojówek, a także podwyższona temperatura. Czy można mieć uczulenie na słońce bez względu na płeć i wiek? Można! Chociaż według obecnych danych najbardziej narażone są kobiety o jasnej karnacji. Mężczyzn ten problem dotyka statystycznie rzadziej. Każda wyjątkowo wrażliwa osoba musi pamiętać, by przed wyjściem z domu stosować dobre kosmetyki z filtrem. Są one konieczne nie tylko w upalne dni. Jeśli chodzi o zmiany skórne, pojawiają się one najpóźniej do 2 godzin od ekspozycji na słońce, jednak w niektórych przypadkach reakcja alergiczna bywa opóźniona i symptomy występują nawet po dwóch dniach. W większości przypadków skórna reakcja alergiczna utrzymuje się kilka godzin i znika samoistnie nie pozostawiając przy tym żadnych śladów. Wszelkie silniejsze reakcje wymagają szybkiej konsultacji ze specjalistą, który zaleci dalsze kroki.

Czytaj także:

Przyczyny uczulenia na słońce

Warto pamiętać, że przyczyny uczuleń będą inne w zależności od tego, czy występuje reakcja fototoksyczna (bez charakteru immunologicznego), której objawy to: zaczerwienienia, obrzęki, bóle, czy też pęcherze, podobne do poparzenia słonecznego oraz fotoalergiczna, która objawia się poprzez zaczerwienienia, swędzenie, pęcherze lub wysypkę. W dużej ilości przypadków uczulenie na słońce ma przyczyny autoimmunologiczne, takie jak opryszczka ospówkowata, osutki świetlne i pokrzywka słoneczna. Do przyczyn genetycznych należy m.in. świerzbiączka letnia dotykająca głównie osoby pochodzenia azjatyckiego. Symptomy świerzbiączki to swędzące guzki pozostawiające po zagojeniu niewielkie blizny. Warty uwagi jest również zespół Hartnupa, który objawia się z kolei wystąpieniem rumieni, wnęków i strupów tworzących po zagojeniu blizny. Odczyny fototoksyczne to reakcje, w których niezbędne jest występowanie czynnika fotouczulającego. Występuje on np. w niektórych lekach lub naparach ziołowych przyjmowanych doustnie, a także lekach zewnętrznych i kosmetykach, olejkach eterycznych lub konserwantach. Nawet jeśli nie występują u Ciebie objawy alergiczne, nie oznacza to, że nie musisz dbać o swoją cerę wystawiając ją na działanie promieni słonecznych. Eucerin Sun Photoaging Control SPF 50+ Fluid przeciw fotostarzeniu jest przeznaczony do każdego rodzaju skóry i zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną przed promieniami UVA/UVB. Pamiętaj, że nie tylko bezpośrednia ekspozycja na silne słońce może powodować uczulenie.

 

Czytaj także: 

Jak rozpoznać uczulenie na słońce?

uczulenie na słońce

Jeśli obserwujesz u siebie objawy charakterystyczne dla uczulenia, możesz je podejrzewać, jednak dla potwierdzenia najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą. Jak wygląda uczulenie na słońce? Może pojawić się rumień słoneczny, czerwona, piekąca i bolesna w dotyku skóra, niekiedy z obrzękiem i świądem. Pokrzywka to czerwone, swędzące plamy na skórze o różnych rozmiarach i kształtach. Uczulenie na słońce może wywoływać lub pogarszać objawy łuszczycy. Niekiedy pojawia się wysypka na całym ciele, obrzęk, trudności w oddychaniu, nudności i zawroty głowy – wówczas należy udać się po natychmiastową pomoc medyczną. Fototoksyczne reakcje skórne przejawiają się zaczerwienieniem, pęcherzami, pękaniem czy oparzeniami. Jeśli chcesz dbać o swoją cerę na co dzień, musisz chronić ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych nawet wtedy, gdy na dworze nie ma upałów. Eucerin Sun Hydro Protect SPF 50+ Ultralekki fluid nawilżający zapewnia natychmiastowe nawilżenie i uczucie świeżości, łatwo się rozprowadza, natychmiast się wchłania, nie klei się i jest odpowiedni również dla skóry wrażliwej.

Skuteczne strategie radzenia sobie z uczuleniem na słońce

Wśród często stosowanych leków na alergie słoneczne znajduje się np. wapno. Bez recepty możesz nabyć leki antyhistaminowe, które stosowane przez maksymalnie 7 dni powinny zniwelować przykre dolegliwości. Na świąd skóry wybierz maść przeciw uczuleniu na słońce. Przydadzą się również balsamy, najlepiej te przeznaczone do skóry atopowej, zawierające Panthenol i Alantoinę. Twarz pokrywaj kremami z filtrem, preparatami łagodzącymi i odbudowującymi naruszoną barierę hydrolipidową. Unikaj też wystawiania skóry na mocne promieniowanie UV. Jeśli w organizmie występuje niedobór witaminy D3, uczulenie na słońce może się nasilić. Wówczas ważna jest jej suplementacja. Do domowych sposobów na objawy uczulenia słonecznego należą kompresy ze zsiadłego mleka lub kefiru oraz okłady ze startego zielonego ogórka łagodzące zaczerwienienie i swędzenie skóry. Hydrokortyzon na uczulenie na słońce skutecznie łagodzi świąd i pieczenie, jednak podczas jego stosowania musisz pamiętać o maksymalnym ograniczeniu kontaktu ze słońcem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z dermatologiem, który dobierze najlepsze dla Ciebie metody radzenia sobie z problemem.

Jak unikać uczulenia na słońce?

Jak zapobiegać uczuleniu na słońce? Pewnych czynników nie da się do końca wyeliminować, jednak można podjąć kilka działań profilaktycznych. Wystrzegaj się długiej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 10 a 16. Noś ochronne ubrania, takie jak przewiewne koszulki z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami. Bardzo ważne są również kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne. Używaj kremów z filtrem UV nawet wtedy, gdy wychodzisz na zewnątrz tylko na chwilę. Eucerin Sun Allergy Protect SPF 50+ żel-krem do twarzy i ciała zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA/UVB i światłem HEIVIS. Jest specjalnie opracowany dla skóry wrażliwej na słońce, pomaga również zapobiegać alergiom słonecznym takim jak polimorficzna osutka świetlna (PLE). Chroni przed uszkodzeniami skóry spowodowanymi przez słońce. Krem z filtrem może się ścierać w ciągu dnia, dlatego należy go uzupełniać. Dokładnie rozprowadzaj go na skórze, aby nie pominąć ważnych elementów. Sprawdzaj też właściwości fotouczulające swoich leków, kosmetyków i stosowanych ziół.

Dobór odpowiednich kosmetyków i ubrań dla osób z uczuleniem na słońce

Jeśli jesteś osobą podatną na uczulenie słoneczne na twarzy, musisz pamiętać o stosowaniu czapek, kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych. Okulary powinny być wyposażone w filtr UV. Najlepiej jest nosić przewiewne ubrania z długimi rękawami, np. z lnu czy wiskozy. Jaki krem na uczulenie na słońce wybrać? Eucerin Sun jest serią produktów, które są przeznaczone właśnie dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień. Dzięki technologii Advanced Spectral, są w stanie skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem UV, ale nie tylko. Zawarty w nich Likochalkon A chroni również przed wysokoenergetycznym światłem widzialnym (HEVIS – High-Energy Visable Light). Z kolei Kwas Glicerynowy wspiera naturalne procesy odbudowy DNA skóry, które uszkadzane jest przez słońce. To nie jedyne zagrożenia, na które narażona jest skóra. Dlatego też kosmetyki Eucerin Sun zawierają Thiamidol, który zabezpiecza skórę przed hiperpigmentacją, redukuje plamy pigmentacyjne i zapobiega ich ponownemu pojawieniu się. Jeśli, oprócz skóry wrażliwej, borykasz się także z trądzikiem, wybierz Eucerin Sun Oil Control SPF 50+ Żel-krem ochronny ultralekki. Jest on odpowiedni również dla wrażliwych okolic oczu. A co na uczulenie na słońce u dzieci? Podczas wychodzenia na zewnątrz należy bezwzględnie stosować kremy do opalania z wysokim filtrem UV, a przebywając na plaży muszą one pokrywać całe ciało, również obszary znajdujące się pod strojem kąpielowym.

Leczenie i łagodzenie objawów uczulenia na słońce

uczulenie na słońce

Leczenie i łagodzenie objawów jest zależne od danej jednostki chorobowej. Popularne przy uczuleniu na słońce są leki przeciwhistaminowe. Często dermatolodzy przepisują maści z kortykosteroidami i przeciwalergiczne leki bez recepty, a także, w cięższych przypadkach, sterydy doustne. Przy uczuleniu na słońce leki nie są jednak jedyną metodą działania. Podstawę stanowi ochrona przed światłem słonecznym i dobrej jakości kremy z filtrem, które pozwalają zapobiegać nadwrażliwości. Trzeba też pamiętać o działaniu od środka – diecie bogatej w antyoksydanty, takie jak witamina E, C, związki fenolowe pochodzenia roślinnego. Zawarte są w produktach roślinnych, m.in. świeżych warzywach i owocach, zielonej herbacie, olejach dodawanych na zimno. Jeśli wystąpi u Ciebie wysypka w fotodermatozie (rzadkim schorzeniu skóry) przy uczuleniu na słońce, zastosuj antybiotyki i inne specjalistyczne preparaty. Do tego osoby wrażliwe na słońce powinny bezwzględnie pamiętać o używaniu wysokiej jakości kosmetyków. W skład linii Eucerin Sun wchodzi m.in. Eucerin Sun Pigment Control SPF 50+ Fluid przeciw przebarwieniom, który skutecznie redukuje przebarwienia pigmentacyjne i zapobiega ich ponownemu pojawianiu się, a do tego jest odpowiedni pod makijaż przy każdym rodzaju skóry.  

Pamiętaj, że w każdym przypadku w razie wątpliwości najlepsza będzie konsultacja z dermatologiem. Warto wspomnieć, że produkty Eucerin są testowane klinicznie i dermatologicznie, dzięki czemu poleca je wielu specjalistów.

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin